Čínska spoločnosť Huawei je najväčším svetovým dodávateľom telekomunikačných služieb na svete a zároveň druhým najväčším výrobcom mobilných telefónov. V poslednej dobe však zažíva ťažké obdobie aj vďaka obchodnej vojne, ktorá panuje medzi najväčšími ekonomikami sveta, USA a Čínou. O tejto téme sa už popísalo dosť, no ako je na tom Huawei dnes?

Celý príbeh tejto ságy je celkom rozsiahly, pričom z celého problému vznikla už spomínaná obchodná vojna, ktorá má dosah na celý svet. O celom priebehu sa môžeš dočítať v podrobnom článku tu. V každom prípade môžeme povedať, že celá situácia je pomerne dynamická a neustále sa mení na základe rôznych vyjadrení, zákazov, povolení a nariadení.

Strata licencií a predstavenie nového OS

Asi najväčší zlom pre Huawei nastal počas leta, kedy sa spoločnosť Google vyjadrila, že na základe nariadenia americkej vlády neposkytne čínskemu gigantovi licencie na používanie služieb Google. Tento krok predstavoval pre Huawei veľký problém, nakoľko sa malo dotýkať hlavne novinky, ktorá mala byť predstavená v septembri.

Začiatkom augusta však Huawei zareagoval tým, že predstavil svoj vlastný operačný systém Harmony OS na ktorom vraj pracoval viacero rokov. Harmony OS má byť univerzálny operačný systém, ktorý je možné použiť nielen v smartfónoch, ale aj v ďalších zariadeniach ako sú počítače, hodinky, či automobily, informuje Android Authority. Huawei sa však vyjadril, že nemá byť určený ako priama náhrada Androidu.

Zobraziť celú galériu (3)
Huawei (úprava redakcie)

Je možné povedať, že Huawei predstavením vlastného operačného systému chcel možno ukázať, že je pripravený na akýkoľvek scenár, no otázka znie v akom štádiu sa vlastne jeho systém nachádza, respektíve či by bol konkurencieschopný. Pravda je však taká, že na domácom trhu v Číne by možno aj bol, no vo zvyšku sveta pravdepodobne nie. A už vôbec nie s absenciou služieb ako YouTube, Gmail, Google Maps, či obchodu Play.

Predstavenie Mate 30 a napredovanie v oblasti 5G

V polovici septembra sme sa dočkali predstavenie krásneho modelu Huawei Mate 30, no zároveň sa naplnili aj všetky obavy a model prišiel na trh bez už spomínaných služieb. To zapríčinilo stav, že zariadenie nie je dostupné na viacerých trhoch, vrátane toho nášho. Niekto by si možno pomyslel, že nový Mate 30 bude vďaka tejto skutočnosti prepadák, no realita na čínskom trhu hovorí niečo iné.

Zobraziť celú galériu (3)
Model Mate 30 prišiel na trh bez služieb Google, SITA

Začiatkom septembra sa objavila informácia, že Huawei začal vyrábať základňové stanice 5G bez amerických súčiastok, pričom napríklad Nórsko sa postavilo na stranu výrobcu a nebude zakazovať zavádzanie 5G siete na jej území. Začiatkom októbra sa Huawei dohodol na zavedení 5G siete aj s malajzijskou telekomunikačnou spoločnosťou Maxis.

Zobraziť celú galériu (3)
Huawei je svetovou jednotkou v oblasti budovania 5G sietí, SITA

Čo sa 5G sietí týka, tak Huawei bol aktívny aj vo švajčiarsku, kde spolu s firmou Swiss telco Sunrise rozšírili svoje súčasné partnerstvo a oznámil, že spolu otvorili výskumné centrum 5G. Centrum so sídlom vo švajčiarskom Opfikone bude vôbec prvým takýmto centrom spoločnosti Huawei v rámci Európy.

Druhé miesto svetového výrobcu je ohrozené

Huawei je svetovou jednotkou v rámci budovania 5G sietí a vyzerá to tak, že veľké telekomunikačné spoločnosti neodradia nedávne kauzy zo spolupráce s firmou Huawei. To je pre spoločnosť veľmi dobrá správa, no svoju pozornosť bude musieť sústrediť na problémy, ktoré má v oblasti spolupráce s americkými technologickými spoločnosťami.

Navyše je ohrozená jeho druhá priečka v oblasti výroby smartfónov. Zapríčinené je to už spomínanými problémami, ale aj vďaka veľmi dobrým predajným číslam spoločnosti Apple, ktorá len nedávno predstavila svoj nový model iPhone 11.

Aj keď sa spoločnosti podarilo nájsť náhradu za väčšinu vybavenia, ktoré používala od amerických firiem, absencia Google služieb jej robí veľké problémy, ktoré sa môžu negatívne odraziť na predajoch a následných číslach.

Ak by sa situácia nezmenila, tak by trvalo roky pokiaľ by Huawei vyvinul svoje vlastné alternatívne aplikácie voči tým od Googlu. Navyše drvivá väčšina zákazníkov, ktorí sú na služby od Google zvyknutí, nebude pravdepodobne ochotná prechádzať na nové služby pokiaľ sú s tými súčasnými spokojní. Samozrejme toto bude platiť dovtedy, pokým Huawei nepríde s aplikáciami, ktoré by boli výrazne lepšie, ako tie od Google.

Povolenie na obchodovanie?

Huaweiu možno predsa len svitá na lepšie časy, aspoň v oblasti obchodovania s americkými spoločnosťami. Americký prezident Donald Trump sa nedávno vyjadril, že je pripravený opätovne povoliť predaj amerického tovaru čínskej spoločnosti. V praxi by to malo fungovať tak, že len niektoré americké firmy dostanú licencie na základe ktorých budú môcť obchodovať s firmou Huawei.

Zobraziť celú galériu (3)
Spoločnosti Huawei pravdepodobne svitá na lepšie časy, SITA

Od augusta bolo na ministerstvo obchodu doručených viac ako 130 žiadostí o tieto licencie, čo hovorí o tom, že obchodovanie s firmou Huawei je pre veľké množstvo amerických firiem veľmi dôležité. To, ktorých firiem sa to bude týkať a či sa licencia ujde aj spoločnosti Google zatiaľ známe nie je, no zdá sa, že situácia sa začína mierne upokojovať aspoň dovtedy, pokým si americká vláda nevymyslí opäť niečo nové.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú