Len pred necelým mesiacom Huawei predstavil svoju novinku Mate 30 a Mate 30 Pro. Modely boli predstavené aj napriek viacerým komplikáciám a otáznikom, ktoré boli s nimi spojené. Hrozilo totiž, že telefóny nebudú obsahovať Google služby, bez ktorých si fungovanie dokáže predstaviť len málokto. Najhoršie obavy sa potvrdili a takáto je situácia v súčasnosti.

O celej kauze spoločnosti Huawei, ktorá prepukla v obchodnú vojnu medzi Čínou a USA si môžeš prečítať v podrobnom článku. V skratke však ide o to, že Spojené štáty zakázali obchodovať technologickým firmám s čínskym gigantom. Výsledkom je okrem iného aj zablokovanie prístupu k službám Googlu, čo je obrovský problém, ktorý sa dotkol už spomínaných modelov Mate 30 a Mate 30 Pro.

Bez Google služieb a bezpečnostného testu

Huawei Mate 30 nakoniec prišiel na trh bez služieb ako Gmail, Google Mapy, YouTube, či Obchod Play. Jedinou dobrou správou je, že zariadenia môžu využívať operačný systém Android, nakoľko na ten sa licencia nevzťahuje. Absencia služieb Google nebude prekážať čínskemu trhu, pretože spoločnosť Google a jeho služby sú tam zakázané.

Navyše v Číne existujú alternatívy ako Baidu, či Youku, ktoré sa tešia veľkej obľube. Problém nastáva pre zákazníkov vo zvyšku sveta, kde sa väčšina používateľov bez týchto služieb jednoducho nezaobíde a iné alternatívy ani nepripadajú do úvahy pre svoju nízku kvalitu, či podporu.

Pokiaľ chcel používateľ predsa len dostať Google aplikácie do svojho smartfónu, tak sa musel obzerať po alternatívnych riešeniach. Najjednoduchším riešením bola podľa portálu Android Police inštalácia aplikácie LZPlay. Nedávno sa však jeden z vedúcich výskumníkov bezpečnosti Androidu – John Wu vyjadril, že tento spôsob inštalácie Google aplikácií je nebezpečný.

Na ich inštaláciu vyžadovala aplikácia zavedenie administratívnych povolení a AndroidManifestu, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť smartfónu. Krátko na to bola webová stránka LZPlay.net pozastavená. Používatelia, ktorí sa doteraz zaujímali o inštaláciu aplikácií Google budú mať po tejto správe ešte menej dôveryhodné zdroje, ako aplikáciu LZPlay.

Telefón navyše neprešiel testom SafetyNet od Googlu pre overenie jeho validity, pričom donedávna s tým problém nemal. Úspešné absolvovanie testov SafetyNet je jednou z hlavných podmienok, aby si mohol používať platobný systém Google Pay, informuje portál 9TO5Google.

Kráľ fotomobilov je známy

Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro disponujú výbornými špecifikáciami, ktoré ich predurčovali stať sa jedným z najlepších smartfónov roka. Ako je už zvykom, tak spoločnosť sa opäť zamerala na čo najlepšiu výbavu fotoaparátov. Lacnejší Mate 30 ponúka 16 MPx snímač spolu so 40 MPx SuperSensing snímačom. Trojicu uzatvára 8 MPx teleobjektív s optickou stabilizáciou.

Zobraziť celú galériu (0)
Séria Mate 30 disponuje veľmi prepracovaným fotoaparátom, ktorý sa bude radiť medzi tie najlepšie na trhu. Dominuje hlavne v oblasti videa, a v najvyššej verzii Mate 30 Pro dokáže nahrávať slow-motion video až pri 7 680 fps. / Zdroj: Huawei

Drahší brat Mate 30 Pro je vybavený hlavným ultraširokým snímačom so 40 MPx rozlíšením. Spoločnosť mu robí aj ďalší 40 MPx snímač s optickou stabilizáciou, 8 MPx kamera s trojnásobným optickým zoomom a optickou stabilizáciou. Štvoricu uzatvára senzor na snímanie hĺbky.

Najnovšia vlajková loď už stihla prejsť testovaním expertov zo známeho portálu DxOMark, ktorí sa zaoberajú testovaním fotoaparátov a smartfónov. Huawei Mate 30 Pro získal celkové hodnotenie na úrovni 121 bodov, čím predbehol aj nedávneho „kráľa“ Samsung Galaxy Note 10+ so 117 bodmi.

Obrovský záujem v Číne

Huawei sa môže pochváliť aj obrovským záujmom zo strany používateľov. Iba tri hodiny po spustení predobjednávok smartfónov Mate 30 a Mate 30 Pro bolo predaných až 1 milión kusov smartfónov. Huawei si stanovil cieľ, že chce celkovo predať až 20 miliónov smartfónov z novej série Mate 30.

Navyše hrozí, že Huawei nebude stíhať s dodávkami, nakoľko sa pravdepodobne až s takým záujmom nepočítalo. Je však potrebné spomenúť, že tieto informácie sa týkajú čínskeho trhu, ktorý nie je závislý od služieb od Googlu. Navyše Huawei na domácom trhu dominuje a zažíva tu veľkú popularitu.

Na Slovensku zatiaľ nie

Dostupnosť noviniek od čínskeho giganta na Slovenskom alebo Českom trhu zatiaľ známa nie je. Spoločnosť sa zatiaľ vyjadruje veľmi nejednoznačne a preto ešte nič nie je vylúčené. Žiadnymi informáciami nedisponujú ani mobilní operátori, ktorí sú závislí hlavne podľa rozhodnutia výrobcu.

Zdá sa, že Huawei musí čeliť hneď viacerým problémom súčasne. Absencia služieb Google, či neúspešný test SafetyNet môže spôsobiť výraznejšie problémy s predajom hlavne v Európe. V Číne bude Huawei dosahovať s najväčšou pravdepodobnosťou veľké úspechy, no to mu stačiť rozhodne nebude.

Najviac však trpí zákazník, ktorý by si chcel nový model kúpiť, no nemôže. Je to obrovská škoda, nakoľko Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro sú skvelé smartfóny, ktoré by sa pravdepodobne predávali veľmi rýchlo a jednoducho. Aktuálne ti však ostáva len čakať a sledovať ako sa celá situácia vyvinie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú