Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Obchodná vojna medzi najväčšími ekonomikami sveta trvá už niekoľko mesiacov a zatiaľ to nevyzerá tak, že by sa mala blížiť ku koncu. Spojené štáty americké a Čína si neustále adresujú rôzne vyhrážky, pričom v hre sú aj staré známe sankcie. Pre nezhody medzi oboma krajinami trpí predovšetkým biznis technologických firiem, ktoré pre sankcie nemôžu navzájom spolupracovať.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa začala ešte začiatkom roka 2018 krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zaviedol clá na čínske tovary v objeme 250 miliárd amerických dolárov. Čína v rámci odvety stopla nákupy americkej sóje.

Americko-čínsky obchodný konflikt viedol v roku 2018 k miliardovým stratám na oboch stranách, pričom poškodil viacero sektorov vrátane automobilového, poľnohospodárskeho, či technologického. Aby toho nebolo málo, tak začiatkom roka 2019 obvinila americká vláda čínsku spoločnosť Huawei a jej predstaviteľov zo špionáže.

Špionáž a krádež obchodných tajomstiev

Hlavným problémom mali byť predovšetkým takzvané „zadné dvierka“, ktoré mali byť nájdené v zariadeniach od spoločnosti Huawei. Pomocou nich vraj mohol Huawei zariadenia používať na odpočúvanie a získané informácie ďalej predávať vojenskej a spravodajskej tajnej službe.

Neskôr sa prevalili informácie o tom, že Huawei kradne západné technológie, no podobné prípady sa vyskytli ešte dávno pred vypuknutím obchodnej vojny nielen pri Huawei ale aj pri ďalších technologických spoločnostiach.

Zobraziť celú galériu (1)
Gage Skidmore/Flickr

Huawei obvinila v tejto súvislosti americká firma CNEX, ktorá tvrdila, že čínsky gigant strávil roky snahou ukradnúť ich obchodné tajomstvá ohľadom ukladania dát. Podľa CNEX mal vysokopostavený pracovník Eric Xu nariadiť zamestnancovi, aby vystupoval ako potenciálny zákazník CNEX, pričom týmto spôsobom získal obchodné tajomstvo pre oddelenie výskumu a vývoja čipov.

Nariadenie a pozastavenie spoluprác

Na základe nového nariadenia americkej vlády v súvislosti s obchodnou vojnou a kauzou Huawei, prestali niektoré americké technologické spoločnosti spolupracovať s firmou Huawei. Nebolo to z toho dôvodu, že nechceli, ale nariadenie im to doslova zakazovalo. Obavy boli predovšetkým z telekomunikačnej infraštruktúry čínskej spoločnosti, ktorá by mohla slúžiť čínskej vláde na špionáž.

Jednou z prvých spoločností, ktoré začali nariadenia napĺňať bol Google. Ten sa rozhodol obmedziť svoje služby pre nové zariadenia Huawei. Spoločnosti Intel, či INVIDIA prestali firme dodávať čipy potrebné pre ich počítače a Microsoft taktiež plánoval zrušiť alebo obmedziť licencie pre Windows. Neskôr sa pridala aj britská firma ARM, ktorá sa zaoberá vývojom čipov.

Obavy a predstavenie nového operačného systému

Najväčší problém sa pre Huawei javila strata služieb od Google, nakoľko súčiastkami bola spoločnosť zásobená na niekoľko mesiacov dopredu. Na základe skutočností o obmedzení služieb Google sa dostala von informácia, že Huawei už dlhodobo pracuje na vlastnom operačnom systéme, ktorý bude schopný plne nahradiť súčasný systém Android.

Začali sa objavovať informácie o špecifikáciách, či názvoch nového operačného systému, až sme sa nakoniec 9. augusta tohto roka dočkali predstavenia operačného systému Harmony OS. Nový systém má byť v mnohých ohľadoch lepší ako Android od spoločnosti Google.

Zobraziť celú galériu (1)
Huawei (úprava redakcie)

Základným rozdielom medzi Harmony OS a Androidom je fakt, že novinka nie je založená na jadre Linuxu, ale ide o prvý operačný systém na svete, ktorý je založený na mikrokerneli. O podrobnostiach si môžeš prečítať v tomto článku.

Hlavnými prvkami Harmony OS majú byť predovšetkým rýchlosť, univerzálnosť, bezpečnosť a prístupnosť. Huawei však vyhlásil, že nový operačný systém použije vo svojich smartfónoch len ak to bude nevyhnutne potrebné, pričom nemá predstavovať konkurenciu pre už dlhodobo používaný Android.

Povolenie obchodovania, ale…

Približne v tom istom čase sa Donald Trump rozhodol, že umožní spolupracovať americkým technologickým firmám s čínskym gigantom, no pod podmienkou, že predmetom spolupráce budú produkty, ktoré nebudú predstavovať bezpečnostné riziko. Ministerstvo obchodu tak udelilo len dodatočné licencie na široko dostupné komponenty, ako boli napríklad mikročipy.

Zobraziť celú galériu (1)
Wochit Tech/YouTube

Obmedzenia sa však aj naďalej týkali výstavby 5G sietí a ich infraštruktúry v ktorej Huawei patrí medzi svetovú špičku. Napriek tlaku zo strany USA a blokáde na niektorých trhoch dokázal čínsky výrobca uzatvoriť vo svete viac než 50 komerčných kontraktov na výstavbu sietí piatej generácie. Americká administratíva totiž vyvíjala silný tlak na spojencov, aby Huawei držali mimo svojich plánov, čo sa týka budovania 5G sietí.

Výborný smartfón ktorému niečo chýba

Blížil sa september a s ním aj predstavenie nového smartfónu Huawei Mate 30 a 30 Pro. Aj napriek tomu, že mal Huawei v rukách svoj vlastný operačný systém, bolo ihneď jasné, že ho v tomto smartfóne nepoužije. Taktiež sa špekulovalo o tom, či smartfón bude obsahovať služby Google. Nakoniec sme sa dočkali a 19. septembra Huawei predstavil dlhoočakávaný smartfón Mate 30, ktorý sa naozaj vydaril po dizajnovej, či technologickej stránke.

Hlavný problém? Absencia služieb Google. Áno, naplnili sa obavy viacerých fanúšikov, ktorí boli pripravení kúpiť si novinku ešte v predpredaji, no tento fakt určite veľkú časť zákazníkov odradil. Internetom sa začali šíriť informácie a návody o tom, akým spôsobom je možné služby Google do smartfónu dostať.

Zobraziť celú galériu (1)
Huawei (úprava redakcie)

To však predstavuje úkon navyše, ktorý nie je mnoho ľudí ochotných spraviť. A niet sa čomu čudovať. Pokiaľ si kupujem smartfón za stovky eur, tak v ňom chcem mať všetko čo potrebujem bez toho, aby som musel niečo dodatočne inštalovať. Navyše väčšina používateľov nie je dostatočne zručná na to, aby si Google služby stiahla, aj keď sa to pre inú skupinu môže javiť ako veľmi jednoduchá záležitosť.

Aby toho nebolo málo, tak telefón neprešiel testom SafetyNet od Googlu pre overenie jeho validity, pričom donedávna s tým problém nemal. Absolvovanie testov je jednou z hlavných podmienok, aby si mohol používať platobný systém Google Pay.

Úspech v Číne a nejasná budúcnosť na iných trhoch

Huawei však aj napriek tomu zaznamenal s novým smartfónom obrovský úspech v predajnosti. Išlo však o domovskú Čínu, čo nie je vôbec prekvapením, nakoľko služby Google sú tam zakázané a ľudia tam vo veľkom využívajú alternatívy v podobe Baidu, či Youku.

Huawei zaznamenal iba tri hodiny po spustení predobjednávok až 1 milión predaných kusov modelov Mate 30 a Mate 30 Pro. Spoločnosť si navyše stanovila cieľ, že predá až 20 miliónov smartfónov z novej série.

To je všetko pekné, no pre Huawei sú veľmi dôležité aj zahraničné trhy na ktorých môže v prípade neuvedenia nového modelu stratiť obrovské peniaze. Na Slovensku taktiež nie je tento model dostupný a podľa najnovších informácií je ešte všetko otvorené.

Strata druhej priečky?

Huawei môže vďaka obchodnej vojne a horším predajom prísť o svoje druhé miesto v rebríčku svetových výrobcov smartfónov, informuje Digitimes. Niekdajšia „dvojka“ Apple zažíva so svojím novým modelom iPhone 11 nečakaný úspech a očakáva sa, že ku koncu roka môže Huawei zosadiť z druhej priečky.

O ďalšie napätie v už aj tak zlých vzťahoch sa postarali Spojené štáty americké rozhodnutím, že rozšíria svoj takzvaný čierny zoznam firiem, ktorým americké spoločnosti nemôžu dodávať technológie. Zoznam má byť rozšírený o popredné čínske startupy v oblasti umelej inteligencie, pričom dôvodom má byť zlé zaobchádzanie s moslimskými menšinami zo strany Číny.

Sankcie bránia čínskym firmám a startupom v nákupe komponentov potrebných pre výrobu a ďalší vývoj. Pre niektoré firmy môže tento krok znamenať existenčné problémy, prípadne môže ešte viac ohroziť svetové trhy a ekonomiku.

Čína sa voči sankciám ohradila, pričom USA vyzvala aby ich zrušili. Americkí predstavitelia tvrdia, že Čína využíva technológie pri útlaku moslimských menšín a na ich sledovanie.

 

Je viac než isté, že pokiaľ Spojené štáty sankcie nezrušia, tak Čína podnikne odvetné opatrenia, ktoré môžu ešte viac zamávať s trhmi, ekonomikou a stabilitou firiem.

Je jasné, že obchodná vojna vznikla predovšetkým na základe určitých politických záujmov. Odborníci sa zhodujú, že obchodná vojna bude mať negatívny dopad nielen na obe krajiny, ale aj zvyšnú časť svetového trhu. Najväčší dopad však môže mať paradoxne na americkú ekonomiku.

„Nepochybne to posilňuje Čínu, pretože realitou je, že čínska ekonomika dokáže oveľa lepšie odolávať negatívnym dopadom obchodu,“ uviedol Jacob Kirkengaard, vedúci pracovník Petersonovho inštitútu medzinárodnej ekonomiky pre NBC.

Odklad investícií a zvyšovanie cla

Podľa ďalších odborníkov budú firmy odkladať investície nielen v prípade novej dohody, ale oveľa dlhšie, možno až kým budú jasnejšie budúce politiky krajín. Tento fakt bude mať negatívny dopad na investície a rast v nasledujúcich mesiacoch. Podľa informácií portálu BBC plánujú Spojené štáty zvýšiť existujúce clá na niektoré čínske výrobky z 25 % na 30 %, pričom v polovici decembra by sa mali pridať ďalšie výrobky na ktoré sa budú clá vzťahovať od obuvi až po smartfóny. Čína taktiež plánuje do konca roka zasiahnuť clom okolo 3 000 amerických výrobkov.

K dohode sa zatiaľ neschyľuje a vyzerá to tak, že celá situácia môže nabrať ešte zaujímavý smer. Okrem toho, že politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je nebezpečná, tak je hlavne nevyspytateľná, čo predstavuje veľkú hrozbu. Donald Trump totiž nikdy nebol a ani nebude čistokrvný politik. Vždy to bol biznismen a dokázať sa to snaží aj na prezidentskej stoličke.

Zobraziť celú galériu (1)
Americký prezident Donald Trump, Flickr/Gage Skidmore

Čo sa obvinení týka, tak doteraz sa nepotvrdili žiadne dôkazy o špehovaní zo strany Huawei a Číny. Áno, krádež obchodných tajomstiev je síce taktiež vážna a mala by sa trestať, no dá sa to aj iným spôsobom. Navyše, z krádeže obchodného tajomstva už boli v minulosti obvinené spoločnosti ako Samsung, Apple, Nokia, Xiaomi, či HTC. Vždy sa spory riešili mimosúdnou dohodou alebo súdnym rozhodnutím a uhradením pokuty.

Obchodná vojna môže spôsobiť výrazné celosvetové škody

Najhoršie je, že obchodná vojna sa dotýka aj bežných ľudí, či už ako zamestnancov, ktorí sa môžu obávať o svoju prácu, pokiaľ pracujú pre niektorú z firiem, ktoré sú vojnou postihnuté alebo ako používateľov, ktorí si nemôžu alebo nechcú zadovážiť zariadenie z rôznych dôvod ako napríklad absencia služieb Google, či nedôvera voči značke na základe rôznych obvinení.

Obchodná vojna ohrozuje viacero firiem v USA, Číne, ale v ďalších krajinách, ktoré sú naviazané rôznymi spôsobmi na technologické spoločnosti, nakoľko ide o dve najväčšie ekonomiky sveta. Okrem trhov sú ohrozené aj pracovné miesta a zo súčasnej obchodnej vojny môže vzniknúť kríza obrovských rozmerov, ktorá môže na celom svete napáchať veľké škody.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú