Včera sme ťa informovali o novom ransomvéri, ktorým boli napadnuté inštitúcie na Ukrajine a v iných štátoch v Európe. Podľa najnovších informácií sa tento ransomvér objavil aj na Slovensku a v Česku. 

Informáciu priniesol na svojich stránkach ESET. Podľa jeho zistení počítače infikuje vírusom nakazená aktualizácia účtovného softvéru M.E.Doc. Ten používa mnoho svetových inštitúcií a firiem zaoberajúcich sa účtovníctvom či bankovníctvom. Z dát, ktoré zverejnila spoločnosť ESET vyplýva, že najviac postihnutou krajinou je Ukrajina nasledovaná Talianskom a Izraelom. Česko obsadilo v rebríčku 9. miesto. Z toho sa dá usudzovať, že naši zapadní susedia boli týmto vírusom napadnutí len okrajovo

zdroj fotografie: ESET

Správy hovoria, že medzi zasiahnutými krajinami by mohlo byt aj Slovensko. Podľa informácií ide o nadnárodnú spoločnosť Modelez International, ktorá v Bratislave prevádzkuje čokoládovňu vyrábajúcu produkty pod značkou Figaro. Ransomvér spôsobil výpadok niekoľkých systémov a obmedzil tak výrobu. Podľa webu DSL.sk má niekoľko zamestnancov kvôli výpadku voľno. Spoločnosť však nákazu spomínaným ransomvérom oficiálne nepotvrdila. Preto sa môžeme o výskyte tohto vírusu v ich systémoch len domnievať.

Nenechaj si ujsť
Európu zasiahol masívny hackerský útok. Škody hlásia v mnohých inštitúciách


zdroj fotografie: Screenshot/Youtube/M.E.Doc IS

Spoločnosť ESTE tento ransomvér deteguje ako hrozbu Win32/Diskcoder.C Trojan. Pokiaľ sa mu podarí dostať do MBR (Master Boot Record), dokáže zašifrovať celý disk. V opačnom prípade šifruje len jednotlivé súbory. Tvorcovia za dešifrovanie požadujú 300 dolárov, čo je v prepočte takmer 265 eur. Platba sa však neodporúča. Tvorcom ransomvéru bolo zablokované e-mailové konto v službe Posteo, prostredníctvom ktorého kontrolovali uhradenie výkupného. Po zablokovaní teda nemajú k týmto informáciám prístup, a tak nemôžu odblokovať postihnuté systémy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP