Podľa najnovších správ sa Európou šíri obrovský ransomvér. Tento škodlivý vírus napadne počítač, v ktorom zablokuje prístup k súborom a zašifruje dáta. Dohady tvrdia, že pochádza z Ruska.

Nový ransomvér zasiahol najmä Ukrajinu. Škody hlásia okrem podnikov aj Ukrajinská centrálna banka, štátny telekomunikačný systém, metro či dokonca letisko Boryspil v Kyjeve. Dodávateľ elektrickej energie Ukrenego bol ďalším cieľom, ktorého systémy napadol vírus. Hovorca spoločnosti ale prehlásil, že dodávanie elektrickej energie nebolo útokom ovplyvnené. Vírus dokonca ovplyvnil operácie v jadrovej elektrárni Černobyľ, ktorá v dôsledku útoku prešla na manuálne monitorovanie žiarenia. Okrem podnikov a inštitúcií boli postihnuté aj zariadenia, ako sú terminály v predajniach či bankomaty.

Okrem Ukrajiny taktiež hlásia škody systém dánskej námornej spoločnosti Maersk, či ruská logistická spoločnosť Damco a ropná spoločnosť Rosneft. Podľa ďalších správ sa vírus objavil aj v USA. Tam okrem viacerých inštitúcií postihol aj farmaceutickú spoločnosť Merck a advokátske kancelárie DLA Piper. Identifikáciu vírusu si pripísal na svoje konto Kaspersky Lab.


Ten ho identifikoval ako vírus  Petrwrap, ktorý patrí pod ransomvér Petya. Po infikovaní zašifruje každý počítač súkromným kľúčom, čím ho robí nepoužiteľným, až kým systém nie je dešifrovaný po zaplatení „výkupného“. Prvotná identifikácia prebehla už v marci a predpokladá sa, že infikuje počítače už nejakú dobu. Podľa nedávneho prieskumu VirusTotal sa istilo, že iba 4 z 61 antivírusových programov dokáže úspešne detegovať tento ransomvér. Mali by sa báť aj podniky, či dokonca obyvatelia na Slovensku?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom