Minule sme informovali o závažnej štúdii CCDH, ktorá zistila, že väčšina dezinformácii a konšpiračných teórií o koronavíruse pochádza len z tucta stále rovnakých zdrojov. Zatiaľ čo najväčšie sociálne siete sa snažia o ich bezprostrednú blokáciu, stále sú tu menšie ryby, ktoré takéto správenie, často nechcene, prehliadajú.

Portál CNBC teraz upozororňuje na Doximity,  novú sociálnu sieť lekárov, ktorá je ale prešpikovaná konšpiráciami a dezinformáciami o COVID-19. To je vskutku zarážajúce zistenie, keďže sieť je zložená primárne z profesionálov.

Na službe nenájdeme žiadneho laika, kedy dokonca aj pridávanie príspevkov či komentovanie je podmienené registráciou. Zdieľanie informácií na Doximity pritom pozostáva z pridávania profesionálnych publikácií a článkov z overených a nezávadných zdrojov.

Je pod lampou najväčšia tma?

O službu sa na pozadí stará špeciálny algoritmus, ktorý príspevky pre svojich členov vyberá na základe ich záujmu, respektíve minulých aktivít.

Aj keď samotný systém funguje na povrchu dobre, kameňom úrazu je komentová sekcia. V nej sa ostatní profesionáli môžu vyjadriť k zverejneným vláknam, pričom práve táto sekcia nepodlieha striktnej kontrole. Práve tu sa rodia a šíria dezinformácie, prízvukuje The Verge.

Pixabay (úprava redakcie)

Príkladom za všetky je rozoberanie masiek v súvislosti s deťmi. Jeden z lekárov sa v komentároch vyjadril, že „maskovanie“ detí je úplnym nezmyslom a hraničí so zneužívaním. Na inom mieste naopak bolo spomenuté, že dáta akumulované 50 rokov dokázali ich absolútnu nefunkčnosť.

Bezpodmienečne nosenie masiek je niekoľkonásobným jablkom sváru už od vypuknutia pandémie. Viaceré autority od začiatku šírenia ochorenia COVID-19 viackrát potvrdili, že nosenie rúšok a respirátorov naozaj znižuje šancu na šírenie ochorenia.

Sieť Doximity má pritom vlastné pravidlá, kde jedným z 11 bodov je možnosť mazania klamlivých informácií. Služba zároveň potvrdila, že zatiaľ čo podporuje výmenu názorov a ich šírenie na službe, zavádzajúce informácie tu nemajú miesto. Doximity dokonca disponuje skupinou etablovaných klinických profesionálov, ktorí nahlásené príspevky prešetrujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú