Napriek tomu, že predstavenie sledovacieho zariadenia AirTag, o ktorom sa šíria špekulácie už nejaký ten piatok je stále v nedohľadne, Apple plánuje v novom iOS 14.5 priniesť funkciu, ktorá ťa upozorní, keď ťa niekto začne potajme sledovať cez lokátor, ktorý ti vloží napríklad do kapucne či do batohu, píše The Verge.

Novú funkciu „Item Safety Alerts“ objavili redaktori portálu 9To5Mac pri prehliadaní novej beta verzie pripravoveného iOS 14.5. Novinka je súčasťou nastavení funkcie „Find My“, alebo „Nájsť“, ktorá umožňuje vyhľadať polohu zariadení prihlásených pod jedným iCloud účtom.

iOS 14.5 odhalí skrytý lokátor aj v tvojom batohu

Fíčura, ktorú Apple do beta verzie iOS 14.5 priniesol, upozorní používateľov, keď sa spolu s nimi začne pohybovať neznáme sledovacie zariadenie, ktoré spozoruje. V prípade, že ti niekto napríklad v MHD potajme vloží do batohu sledovacie zariadenie, ktoré tvoj iPhone spozoruje, dostaneš v novom iOS upozornenie. Ak si toto nastavenie vypneš, systém ťa upozorní, že tieto neznáme zariadenia budú môcť sledovať tvoju polohu bez toho, aby si o tom vedel.

Lokátorom pritom nemusí byť nutne ešte stále nepredstavený AirTag, no aj sledovacie zariadenia tretích strán, ako je Samsung Galaxy SmartTag alebo chystaný ultraširokopásmový sledovač (UWB) od spoločnosti Tile, pre ktoré sa podľa dostupných informácií chystá Apple už čoskoro otvoriť prístup do systému „Find My“. Zavedenie tejto funkcie do systému však zároveň môže signalizovať, že americký gigant plánuje predstaviť AirTag už čoskoro.

Zobraziť celú galériu (5)
YouTube / Matt Talks Tech

Okrem tejto funkcie sa medzi najväčšie novinky v beta verzii iOS 14.5 radí aj možnosť zmeny predvolenej aplikácie prehrávania hudby v prípade používania Siri, o ktorom sme ťa informovali v nedávnom článku. Podľa používateľov v novej beta verzii systému pri vyžiadaní skladby od Siri asistent prvýkrát ponúkne, z ktorej služby sa má skladba spustiť, pričom nepotrebuješ dodávať „na Spotify“.

Videl si už?
Google sľubuje: Prestaneme ťa sledovať po zákaze cookies. Máme mu veriť?

Ďalšími novinkami sú notifikácia pri odomknutí smartfónu prostredníctvom Apple Watch, ktoré pomôžu aj pri nasadenom rúšku, či dizajnové zmeny v aplikácií združujúcej funkcie „Find My“. Celkovo má ísť o najväčšiu aktualizáciu spomedzi doteraz vydaných pre iOS 14, ktorý oficiálne uzrel svetlo sveta v septembri minulého roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom