Hoci je podľa najnovších meraní naša planéta v bezpečí pred asteroidom 9942 Apophis minimálne na najbližších 100 rokov, vo vesmíre na nás potencionálne môže číhať nejaký doposiaľ nespozorovaný asteroid, ktorý by nemusel byť k Zemi taký zhovievavý. Ako ukázali simulácie NASA na začiatku tohto mesiaca (máj), okrem evakuácie by sme veľa šancí na predídenie hrozivej katastrofy nemali.

Simulácie NASA nedopadli podľa predstáv

V rámci upevňovania dobrých vzťahov, ale i preverenia schopností pracovníkov rôznych svetových vesmírnych agentúr a inštitúcií, usporiadala NASA (26.4. – 29.4.) už 7. konferenciu planetárnej obrany, ktorej cieľom bolo zastavenie kolízie simulovaného 57 miliónov kilometrov vzdialeného asteroidu 2021 PDC.

freepik

Simulácia nedopadla podľa očakávaní, vedcom sa tento fiktívny stret s asteroidom nepodarilo zvrátiť, a tak 2021 PDC „dopadol“ neďaleko Národného parku Šumava. K podobnej simulácii došlo aj pred 2 rokmi, kedy odborníci nedopatrením zničili celý New York. Všetky podrobnosti o tejto simulácii nájdeš v tomto článku.

Tieto simulácie ukazujú, že ľudstvo na takýto nečakaný stret s veľkým asteroidom nie je pripravené a v priebehu pár mesiacov sa jednoducho nedokáže pripraviť na svoju „obranu“. Inak povedané, odborníci dospeli k záveru, že vzhľadom na naše technologické možnosti a krátky časový úsek (6 mesiacov) by sme neboli schopní blížiaci asteroid žiadnym spôsobom zničiť či vytlačiť z kolíznej dráhy so Zemou.

NEPREHLIADNI
Asteroid veľký ako malá planéta blúdi slnečnou sústavou, k Zemi vrhol 80-tonový meteor

Na prípravu potrebujeme niekoľko rokov

Ako píše Business Insider, podľa riaditeľa NASA pre štúdie objektov v blízkosti Zeme (CNEOS), Paula Chodasa, by vedci na odvrátenie takejto katastrofy potrebovali detegovať blížiaci sa asteroid minimálne 5 rokov predtým, ako by malo dôjsť ku zrážke.

Iní vedci ako napríklad astronóm z prestížnej univerzity MIT, Richard Binzel, však tvrdia, že ak by sme chceli katastrofe skutočne predísť, potrebovali by sme blížiaci sa asteroid detegovať v predstihu minimálne 10 rokov.

To sa však zdá ako veľký problém. Väčšinu vesmírnych hornín, ktoré prechádzajú v blízkosti našej planéty totiž dokážeme detegovať iba krátko pred ich preletom, alebo v čase, kedy už mieria smerom Zemi. Napríklad asteroid 2020 QG, ktorý preletel v rekordnej blízkosti, si vedci dokázali všimnúť až s niekoľko hodinovým oneskorením.

Ako sme spomínali, takáto nepripravenosť predstavuje pre nás potencionálne riziko, pretože napríklad taký 500 metrov veľký asteroid by dokázal zničiť jednu svetovú metropolu a poriadne ovplyvniť oblasť o rozlohe celého Francúzska, upozorňuje portál ScienceAlert.

Aké sú riešenia?

Aj z týchto dôvodov NASA pracuje na vybudovaní infračerveného teleskopu s názvom NEO Surveyor, ktorý by mal od roku 2026 pátrať po doposiaľ neobjavených asteroidoch.

Ilustračný obrázok/Pixabay

Ak pôjde všetko podľa plánu, teleskop by mal dokázať odhaliť až 90 % všetkých nebezpečných asteroidov v blízkosti Zeme (doposiaľ sme včas dokázali odhaliť iba 40 % asteroidov väčších ako 140 metrov). Podľa dostupných informácií a vyjadrení Binzela pre portál Bussiness Insider je však tento projekt akosi zaseknutý vo finančných ťažkostiach a nedokáže sa prehupnúť ani cez prvú vývojovú fázu.

Už na konci tohto mesiaca sa však uskutoční „veľká  kontrola“, ktorá napovie viac o tom, či misia Neo Surveyor môže prejsť do ďalšej fázy, kde by sa veci konečne mohli pohnúť tým správnym smerom – vývoj prototypu, hardvéru, softvéru.

NASA ma zatiaľ v rukáve 3 „zbrane“, ktoré by katastrofu v podobe asteroidu mohli zastaviť. Jedným je odpálenie výbušniny v blízkosti asteroidu, čo by viedlo k jeho roztriešteniu na menšie kusy, druhým je jeho vyparovanie pomocou laserov, čím by došlo k jeho zahriatiu a presmerovaniu obežnej dráhy, tretím „čelná zrážka“ asteroidu s kozmickou loďou, čo by takisto malo viesť k odkloneniu jeho dráhy.

Poslednú možnosť NASA v roku 2022 otestuje priamo na asteroid Dimorphos. Všetky misie si však vyžadujú roky plánovania a ďalšie roky realizácie, pričom minimálne jeden alebo dva roky by trvalo, kým by sa dráha asteroidu zmenila natoľko, aby smerovala preč od Zeme.

Samozrejme, všetky tieto metódy sú zbytočné, ak asteroid nedokážeme včas detegovať, preto by jedným z hlavných riešení mohla byť práve misia Neo Surveyor. Ako to celé s touto misiou dopadne sa však dozvieme najskôr až koncom tohto mesiaca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom