Planétka Apophis s katalógovým označením 99942 Apophis je stredobodom pozornosti mnohých astronómov už od svojho objavenia v roku 2004. Apophis patrí do tzv. skupiny Antén, teda skupiny planétok, ktorých obežné dráhy sa nachádzajú v tesnej blízkosti dráhy Zeme.

Aktualizácia 28.3.2021

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil dobrú správu – nasledujúcich 100 rokov nečaká Zem žiadna zrážka s potenciálne nebezpečným asteroidom Apophis. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP.

Americká vesmírna agentúra tento týždeň oznámila, že nové pozorovania teleskopmi vylúčili akúkoľvek možnosť, že Apophis v roku 2068 narazí do Zeme. Ide o tú istú gigantickú, 340-metrovú vesmírnu skalu, ktorá sa má podľa predpokladov nebezpečne priblížiť k Zemi v roku 2029 a znovu v roku 2036.

NASA už dávnejšie vylúčila akúkoľvek šancu nárazu počas týchto dvoch blízkych priblížení. Zrážka Zeme s asteroidom v roku 2068 sa však stále črtala. Apophis objavili v roku 2004 a teraz ho oficiálne vyradili zo zoznamu „rizikových asteroidov“, ktorý vypracovala NASA.

Dopad v roku 2068 už viac nepokladáme za možný a naše výpočty neukazujú žiadne riziko dopadu nasledujúcich najmenej 100 rokov,“ uviedol v piatok vo vyhlásení Davide Farnocchia z Centra pre štúdie objektov v blízkosti Zeme (CNEOS) v NASA.

Vedci vrátane slovenských dokázali totiž spresniť dráhu Apophisu okolo Slnka vďaka pozorovaniu radarmi zo začiatku tohto mesiaca, keď asteroid 5. marca preletel okolo Zeme vo vzdialenosti 17 miliónov kilometrov.

Apophis sa 13. apríla 2029 priblíži k Zemi na vzdialenosť okolo 32 000 kilometrov, čo astronómom umožní dobre si ho prehliadnuť.

Keď som po univerzite začal pracovať s asteroidmi, Apophis bol najznámejším príkladom nebezpečných asteroidov. Teraz cítim určitú spokojnosť, keď vidím, že je vyradený zo zoznamu rizikových asteroidov,“ dodal Farnocchia.

Boli využité materiály z agentúry TASR

Aktualizácia 22.3.2021

Nedávny blízky prelet planétky Apophis Zem úspešne zvládla. Tento asteroid o veľkosti Eiffelovej veže v piatok 5. marca preletel okolo našej planéty vo vzdialenosti viac než 16 miliónov kilometrov. Išlo o úplne bezpečný prelet, pri ktorom nehrozila žiadna kolízia.

To však nemusí platiť pre rok 2029. 13. apríla 2029 má totiž Aphopis preletieť okolo Zeme vo vzdialenosti iba 31 200 kilometrov a podľa odborníkov z NASA je možné, že pri svojom prelete ohrozí geostacionárne družice.

Podľa dostupných informácií by sa malo jednať vôbec o najbližší prelet cudzieho telesa podobnej veľkosti, aký sme kedy zaznamenali. Aphopis bude pri svojom najbližšom prelete jasný ako Malý voz a jeho cestu bude možné sledovať aj voľným okom. O téme informoval portál Futurism.

Ak sa planétky Apophis už nevieš dočkať, odporúčame skrátiť si čas sledovaním simulácie jej preletu:

Ďaleko skeptickejší sú odborníci z Havajskej univerzity, ktorí tvrdia, že doterajšie štúdie nevzali do úvahy jav zvaný Jarkovského efekt, kvôli ktorému mení malé teleso pohybujúce sa slnečnou sústavou svoju dráhu. Na jeho povrch dopadajú slnečné lúče, ktoré ho zahrievajú. Teleso následne vyžaruje fotóny v infračervenom spektre a mení rýchlosť v závislosti od svojej rotácie.

V prípade asteroidu Apophis môže Jarkovského efekt zmeniť dráhu až o 170 metrov ročne. To síce nie je dosť na zrážku počas preletu okolo Zeme v roku 2029 ani 2036, no odborníci z Havaja odporúčajú, aby astronómovia asteroid Apophis s predpokladanou hmotnosťou až 61 miliónov ton naďalej pozorne sledovali. Po započítaní Jarkovského efektu sa totiž ukázalo, že existuje riziko zrážky asteroidu so Zemou pre rok 2068.

Pôvodný článok

Keďže planétka v týchto dňoch míňa Zem, už niekoľko nocí ju z pracoviska na Skalnatom plese pozorujú aj astronómovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorí pomáhajú spresniť jej dráhu. V tlačovej správe o tom informovala Katarína Gáliková, hovorkyňa SAV.

Apophis po svojom objavení vyvolal vo vedeckých kruhoch búrlivú debatu. Prvé výpočty totiž ukazovali 2,7 % riziko, že v roku 2029 dôjde k zrážke so Zemou. Hoci ďalšie výskumy zrážku so Zemou vylúčili, azda nikto nepochybuje o tom, že tento prelet bude mimoriadne blízky.

Planétka Apophis pozorovaná v noci 18. februára 2021 pomocou 0,61-m ďalekohľadu. Snímka je zloženinou viacerých snímok pre lepšie zviditeľnenie objektu (označený bielymi čiarkami).

Napriek tomu, že zrážka so Zemou bola vylúčená, v novembri 2020 skupina astronómov pod vedením Davida Tholena z Havajskej univerzity zverejnila štúdiu, podľa ktorej boli pôvodné výpočty nesprávne, pretože vedci nevzali do úvahy jav zvaný Jarkovského efekt a teoreticky teda k zrážke môže dôjsť, bezpečnostné riešenie na takéto prípady však pripravuje NASA.

Prispieť k spresňovaniu dráhy, ktorá sa mení nielen gravitačnými vplyvmi Zeme a Mesiaca, ale aj vplyvom tzv. tepelného Jarkovského efektu, kedy dochádza k drobnej zmene trajektórie a merateľnej zmene rotácie telesa, chcú aj astronómovia zo SAV.

,,Už z prvých nocí vidíme efekt rotácie tohto značne pretiahnutého elipsoidu, kedy sa jeho jasnosť každou pozorovanou nocou kolísavo mení,“ uvádza Marek Husárik z Astronomického ústavu SAV.

V prípade Apophis môže Jarkovského efekt zmeniť dráhu až o 170 metrov ročne. To síce nie je dosť na zrážku počas preletu okolo Zeme v roku 2029 ani 2036, no Tholen odporúča, aby astronómovia asteroid Apophis s predpokladanou hmotnosťou až 61 miliónov ton naďalej pozorne sledovali. Po započítaní Jarkovského efektu sa totiž ukázalo, že existuje riziko zrážky asteroidu so Zemou pre rok 2068,

Podľa dostupných informácií sa v piatok 5. marca 2021 bude planétka nachádzať od Zeme vo vzdialenosti 17 miliónov kilometrov a 13. apríla 2029, teda v čase svojho najtesnejšieho preletu by sa mala nachádzať vo vzdialenosti len 31 200 kilometrov od zemského povrchu. Zo Slovenska budeme môcť tento mimoriadny nebeský úkaz pozorovať voľným okom približne hodinu pred polnocou v súhvezdí Raka.

„Je to úžasne blízko, pretože v o málo väčšej vzdialenosti 36 000 kilometrov obiehajú Zem geostacionárne družice,” objasnil astronóm.

Planétka, ktorej povrch je pokrytý najmä kremičitanmi, bola pomenovaná podľa staroegyptského boha z temného podsvetia Apepa, ktorý sa pokúša pohltiť loď boha Slnka Ra a pripraviť tak ľudí o svetlo. Apophis predstavuje objekt výrazne oválneho tvaru a jeho rozmery sa odhadujú na 450 metrov v najdlhšej a 170 metrov v najkratšej osi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP