Nvidia predstavila začiatkom septembra novú sériu grafických kariet RTX 3000, ktoré si vďaka svojim nadupaným špecifikáciám pritiahli obrovskú pozornosť herného sveta. Tá ide ruka v ruke so zvýšeným záujmom o karty, ktorý je dokonca vyšší, než spoločnosť očakávala. Na niektoré modely si budeme možno musieť počkať až do budúceho roka, píše Kotaku.

Ošiaľ, ktorý pripomína uvedenie Windows 95

Napriek tomu, že nové grafické karty Nvidie sú už nejaký čas na trhu, uchmatnúť si jednu z nich bolo doposiaľ možné iba prostredníctvom predobjednávok, ktorých sa pochopiteľne chytilo aj množstvo podnikavých predajcov so zásobou botov, ktorí karty následne predávajú za premrštené ceny.

Ako informoval portál Tom’s Hardware, záujem o RTX 3000 je omnoho vyšší, než spoločnosť očakávala, čo sa prejavilo aj v oneskorení dodávok pre partnerov. Na najvýkonnejšie modely RTX 3080 a 3090 si tak podľa šéfa spoločnosti Jensena Huanga možno budeme musieť počkať až do budúceho roka.

„Predpokladám, že dopyt po kartách prekoná naše zásoby v priebehu tohto roka, k čomu napomôže aj očakávané obdobie sviatkov. Modely 3080 a 3090 však majú problém s dopytom, nie s ponukou. Znamená to, že dopyt je omnoho väčší, než sme očakávali.“

„Aj predajcovia vám povedia, že takýto úkaz sme nevideli azda posledných desať rokov. Pripomína to staré časy Windowsu 95 a Pentium, ktoré ľudia po uvedení na kupovali ako zmyslov zbavení. Takýto fenomén sme už dlho nevideli a jednoducho sme naň neboli pripravení,“ uviedol Huang.

Oneskorený je aj základný model

Problémy však trápia aj dodávky základného modelu RTX 3070, ktorý dokáže ponúknuť vyšší výkon ako RTX 2080 Ti, a to za výrazne nižšiu cenu. Ten spoločnosť plánovala priniesť na trh 15. októbra, no pred pár dňami jeho uvedenie posunula až na 29. októbra.

So štartovacou cenovkou na úrovni 499 dolárov sa bude pravdepodobne jednať o najžiadanejší model a preto je pochopiteľné, že sa Nvidia snaží vyrobiť na predpredaj čo najviac kusov.

„Vieme, že to môže byť sklamaním pre tých, ktorí si chcú kúpiť model RTX 3070 čo najskôr, avšak tento posun pomôže našim globálnym partnerom dodať viac grafických kariet v deň uvedenia na trh,“ uviedla Nvidia.

Karta RTX 3070 disponuje 5888 CUDA jadrami, maximálnou pracovnou frekvenciou 1,73 GHz, šírkou pásma 512 GB/s, 256-bitovou zbernicou a 8 GB GDDR6 pamäťou.

Všetky modely sú založené na architektúre Ampere, ktorá sľubuje vysoký nárast výkonu a výrazné zlepšenia aj v oblasti ray tracingu. Napriek tomu sa už však objavili sťažnosti na RTX 3080 a 3090, ktoré boli u niektorých používateľov extrémne nestabilné. Jednalo sa však iba o karty vyrobené inými výrobcami než Nvidia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú