Microsoft núti používateľov operačných systémov Windows 10 a Windows 11 do používania novej aplikácie Microsoft Defender, upozorňuje portál WindowsLatest. Aplikácia sa po novom nainštaluje automaticky po aktualizácii Microsoft 365, prípadne po prvej inštalácii tohto softvéru.

Potvrdil to aj Microsoft

Na rozdiel od klasického antivírového softvéru Defender je táto aplikácia samostatne použiteľná aj na iných zariadeniach, ako sú len počítače s operačným systémom Windows a funguje dokonca aj na macOS, iOS a tiež na Androide. Príliš veľkej obľube sa však neteší a prakticky povinná inštalácia niektorých nepoteší.

Tento krok potvrdil aj samotný Microsoft, podľa ktorého bude nový Defender súčasťou inštalačného balíka Microsoft 365 – softvéru, ktorý obsahuje hneď niekoľko intenzívne a hromadne využívaných, priam legendárnych aplikácií, ako napríklad Word, Office či PowerPoint, ale aj množstvo ďalších, ktoré sú pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou pracovnej náplne.

Microsoft

Ako vysvetľuje Bleeping Computer, spoločnosť niektorých zákazníkov na zmenu síce upozornila, avšak množstvo ďalších ostalo prekvapených, keď sa im v zariadení nečakane objavil nový Microsoft Defender. Aplikácia nie je dostupná vo všetkých regiónoch, Slovenska sa to tiež netýka a používatelia ju u nás majú k dispozícii vo verziách pre všetky spomínané operačné systémy.

Má chrániť viac zariadení

Kým klasický Microsoft Defender je zodpovedný len za ochranu zariadenia, na ktorom sa nachádza, nová aplikácia schopnosti ochrany rozširuje aj na ďalšie zariadenia s rôznymi operačnými systémami, pričom je možné ich všetky pomocou tejto aplikácie monitorovať.

„Keď je stiahnutá, rozšíri aplikácia Microsoft Defender ochranu zariadenia, ktorá je zabudovaná do Windows Security, aj mimo váš PC, na vaše zariadenia mac, iOS a Android,“ vysvetľuje Microsoft a dodáva, že je táto aplikácia dostupná exkluzívne pre používateľov Microsoft 365 – nie je teda možné získať ju zvlášť.

V niektorých prípadoch môže byť takéto „pašovanie“ aplikácií do zariadenia počas inštalácie alebo aktualizácie nebezpečné, avšak v tomto prípade to neplatí. Aplikácia Microsoft Defender má, práve naopak, potenciál skutočne pomôcť a uľahčiť monitorovanie ďalších elektronických zariadení a poskytuje aj ochranu pred hrozbami typu malware.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP