Cena elektromobilov je v súčasnosti azda ich najväčším nedostatkom. Všetko sa však môže zmeniť už budúci rok, kedy Tesla plánuje začať vyrábať najlacnejší model za mimoriadne priaznivú cenu, informuje Electrek.

Americká automobilka minulý rok oznámila ťažbu vlastného lítia, čoho dôsledkom bude minimalizácia nákladov na výrobu elektromobilov. V súvislosti s touto informáciou Musk poodhalil aj príchod lacného elektromobilu Tesly, ktorého cena by mala začínať na úrovni 25 000 dolárov, čo je v prepočte približne 20 000 €.

Napriek tomu, že elektromobil zatiaľ žiadny pracovný názov nemá, v kuloároch sa hovorí o možnom elektromobile Tesla Model C, kde „C“ znamená v preklade kompaktný.

Počas udalosti Battery Day prezradil Elon Musk aj to, že spoločnosť plánuje tento elektromobil predstaviť v priebehu nasledujúcich troch rokov. A ako je u Muska zvykom, zdá sa, že jeho slová budú opäť pravdivé.

Elektromobil s plne autonómnym riadením za 20 000 € už budúci rok

Podľa informácií z čínskeho webu Weibo sa v dokumente stavebného projektu Tesla Gigafactory Shanghai uvádza, že „nový model Tesly sa bude vyrábať priamo v šanghajskej továrni. Predajná cena má predstavovať nižšiu čiastku ako pri Modeli 3, pričom sa očakáva, že cena nového modelu ostane nezmenená. Výroba a dodávka elektromobilu s cenou medzi 160 000 a 200 000 juanov (približne 20 300 € a 25 300 €) by mohla začať už v roku 2022.“

Dá očakávať, že nový model sa nedostane do USA, nakoľko má patriť do triedy kompaktných áut, ktoré predstavujú len 10 % celkového predaja na americkom trhu s vozidlami, informuje Reuters. Ako píše aj portál Futurism, do roku 2023 by sa mali rapídne znížiť hlavne ceny batérií, ktoré sú aktuálne najdrahším „špásom“ pri stavbe elektromobilu.

V súčasnosti stojí 1 kWh batérie v priemere 112 €. Ak sa ale pozrieme spätne do minulosti, v roku 2010 stála 1 kWh neuveriteľných 900 €, čiže v priebehu 10 rokov sme v tomto smere zaznamenali obrovský cenový pokles.

Do dvoch až troch rokov by sme sa mali dostať na cenu okolo 80 € za 1 kWh kapacity batérie, čím by sa ceny elektromobilov mali dostať na úroveň spaľovákov a prípadný ultra-lacný elektromobil Tesly tak ešte výraznejšie naberá reálne kontúry.

Yale Zhang, šéf Automotive Foresight, spoločnosti zameranej na prieskum trhu a priemyslu, uviedol, že kompaktný model Tesly by obstál v Číne, ako aj vo zvyšku Ázie a hlavne Európy.

O novom lacnom modeli Tesly je navyše známe, že má disponovať plne autonómnym riadením. V tomto článku sme informovali o Modeli 3, ktorý prešiel viac ako 600 kilometrovú trasu zo San Francisca do Los Angeles bez jediného zásahu vodiča.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP