Elon Musk pred pár dňami na výročnej schôdzi akcionárov povedal, že Cybertruck môže byť pokojne obrovským prepadákom. Doterajšie rezervácie na tento futuristický pickup však naznačujú presný opak, informuje portál Teslarati.

Cybertruck je skutočne unikátne vozidlo, no na poslednej schôdzi akcionárov Musk zrejme nepotešil žiadneho záujemcu. Prioritu totiž dostal „ľudový“ Model Y a Cybertruck sa tak začne vyrábať v továrni v Texase až po tom, čo sa naplno rozbehne výroba Modelu Y.

Originál Tesla Cybertruck, Tesla

Výrobná beta fáza by sa však mohla spustiť ešte tento rok a práve toto vyhlásenie zrejme nakoplo nových záujemcov, aby si „elektromobil z budúcnosti“ rezervovali. Elon Musk sa však na adresu Cybertrucku vyjadroval pomerne skepticky.

NEPREHLIADNI
Elon Musk potvrdil: Tesla Cybertruck dostane ďalšiu extrémne praktickú vlastnosť

Sám vyhlásil, že Cybertruck bude najpokročilejším, technicky najvyspelejším a najlepším vozidlom, aké Tesla doposiaľ vyrobila, no po spustení predaja môže ísť pokojne o prepadák a ľudia oň v skutočnosti nebudú mať záujem.

Čísla hovoria opak

Fanúšikovský monitorovací systém objednávok Tesly Cybertruck však hovorí niečo iné, a teda že o Cybertruck je už teraz obrovský záujem. Rezervácie totiž prekročili počet 1,2 milióna kusov, čo by pri súčasných očakávaných cenách Cybertrucku automobilke vygenerovalo príjem takmer 80 miliárd dolárov, teda 67,5 miliárd eur.

Reservation Tracker

Pomerne detailná štatistika odhaľuje, že ľudia majú najväčší záujem o konfiguráciu s dvomi motormi (48 %), nasleduje trojmotorová konfigurácia (44,7 %) a najmenej ľudí si rezervovalo verziu s jedným elektromotorom (7,3 %).

Netreba zabúdať aj na príjem za príplatkovú funkciu Full-Self Driving, ktorú si celkovo do svojich vozidiel nakonfigurovalo 73,3 % záujemcov. Je potrebné brať do úvahy, že sa jedná iba o rezervácie Cybertrucku, nie záväzné predobjednávky. Aj nízky nenávratný poplatok za rezerváciu však pri týchto číslach automobilke zarobil už viac ako 125 miliónov dolárov, teda 105 miliónov eur.

Reservation Tracker

Ak by si však skutočne všetci záujemcovia v zozname chceli zakúpiť Teslu Cybertruck, niektorým by mohlo trvať roky, pokiaľ sa k svojmu vysnívanému autu skutočne dostanú.

Môže sa poriadne predražiť

Nedávna kvartálna schôdza akcionárov spoločnosti Tesla priniesla množstvo nových informácií. Okrem priblíženia dátumu výroby dostupného SUV Model Y v závodoch Giga Texas a Berlín sme sa dozvedeli aj to, že výroba ťahača Tesla Semi bola znovu odložená na rok 2022.

Reč padla aj na adresu pickupu Cybertruck, no v tomto smere prípravy napredujú podľa plánov a ešte tento rok by mala byť spustená výrobná beta fáza. To znamená, že prvé kusy Cybertrucku by mohli z výrobnej linky zísť ešte v tomto roku.

Pri výrobe však môže nastať jeden zásadný problém – Tesla nebude mať dostatok nových, vlastných batériových článkov Tesla 4680. Ako informuje portál Reuters, Musk v poslednej dobe rieši množstvo telefonátov s dodávateľmi batérií, aby zabezpečil ich dostatok pre modely Cybertruck a Semi, ktoré majú využívať už iba nové, revolučné články Tesly.

Tesla

Rovnako môže spôsobiť problémy pri výrobe aj aktuálne zúriaca polovodičová kríza, no v tomto smere sa tiež Tesla snaží zabezpečiť a buduje svoju vlastnú fabriku na výrobu čipov. Naplno by však mala fungovať až o 12-18 mesiacov.

Všetky tieto faktory sa vo finálne môžu negatívne prejaviť na cene Cybertrucku, ktorý pokojne môže stáť aj 1 milión dolárov. Ak by bol totiž nedostatok batérií a čipov, musela by sa obmedziť masová výroba a práve masová výroba je kľúčom, aby boli veci čo najlacnejšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú