Populárna streamovacia služba Netflix znižuje dátový tok pri vysielaní svojho obsahu, informuje Game Pressure. Napriek nižšiemu bitratu gigant hovorí o kvalitnejšom a ostrejšom obraze, používatelia na fórach však vo viacerých prípadoch nesúhlasia.

Doposiaľ mal Netflix pre streamovanie svojho obsahu nastavený pevný bitrate na 8, 10, 12 a 16 Mb/s bez ohľadu na charakteristiku obsahu. Posledný rok spoločnosť intenzívne pracovala na vývoji nových algoritmov, ktoré by dátový tok znížili nielen v závislosti od konkrétneho titulu, ale tiež dynamicky optimalizovali jednotlivé snímky vo filmoch a seriáloch.

Na papieri výsledok hovorí až o polovičnej úspore dát pri zachovaní kvality obrazu, ktorý má byť aj pri nižšom toku dokonca stabilnejší a ostrejší. Pri vysielaní 4K obsahu s podporou HDR napríklad nová technológia bude vyžadovať namiesto 16 Mb/s len 8,5 Mb/s, čím sa takýto obsah sprístupní aj domácnostiam bez vysokorýchlostného internetu.

Nový systém vysielania zároveň cieli aj na mobilné zariadenia, na ktorých pri streamovaní dôjde k významnej úspore dát. Keďže optimalizácia je individuálna pri každom titule, knižnica Netflixu a jej 4K obsah sa musí prekódovať, čo podľa fanúšikovskej stránky Netflix CZ + SK Fans zaberie niekoľko mesiacov.

Kvalitnejší obraz? Ale kdeže…

Aj keď na papieri úspora dát a sľúbené zvýšenie kvality i stability obrazu vyzerá sľubne, používatelia v príspevkoch na fórach a sociálnych sieťach hovoria o presnom opaku. Viaceré správy totiž hlásia, že podľa nových streamovacích štandardov je obraz citeľne rozmazanejší, s čím predplatitelia pochopiteľne nie sú spokojní.

Screenshot/Netflix CZ + SK Fans

Veľká diskusia sa mimo sociálnych sietí rozbehla aj na Reddite, kde sa používatelia podelili o množstvo screenshotov porovnávajúcich obraz vysielaný podľa starých a nových štandardov.

Zároveň sa diskutujúci zhodli, že spomedzi streamovacích služieb v podobe Amazon Prime TV, Apple TV+ či Disney+, je kvalita 4K obrazu pri Netflixe najhoršia, a to aj napriek tomu, že Netflix ako jediná služba pre odomknutie takéhoto obsahu vyžaduje prémiové predplatné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom