Moderné hranie si mnoho ľudí predstavuje ako hranie hier na najlepších počítačových zostavách s procesormi oplývajúcimi desiatkami jadier a najmodernejšími RTX grafikami, ktoré dokážu sprostredkovať ultra realistický zážitok, či hranie hier na najnovších konzolách s monštruóznym výkonom.

K tomu je potrebné neustále dokupovať nové hry, za ktoré neraz zaplatíš desiatky eur, pričom za to niekedy vôbec nestoja. Trend nákupov sa však pomaly mení po vzore streamovacích služieb, ktoré poskytnú knižnicu so stovkami, či tisícmi rôznych filmov a seriálov za pevný mesačný poplatok.

Mnohé služby si dokážeš vyskúšať za menší poplatok, či zdarma v skúšobnej dobe, niektoré spoločnosti ti dokonca dokážu sprostredkovať herný zážitok aj v prípade, že tvoj počítač už má svoje najlepšie roky za sebou.

Epic Game Store

Asi najdiskutovanejšia služba, ktorá sa pokúša získať si komunitu free hrami, je Epic Games Store. Epic už oficiálne potvrdil, že hry zadarmo bude rozdávať aj tento rok a to každý týždeň. Hráči sa tak len v tomto roku môžu tešiť na viac než 50 bezplatných titulov, medzi ktorými nechýbajú ani herné hity posledných rokov.

Pri tomto benefite od Epicu sa vždy oplatí byť v strehu, pretože v minulosti ponúkali zdarma aj kúsky ako GTA V, Borderlands, či Wolfenstein New Order. Aktuálne si môžeš zdarma pridať do knižnice titul Maneater, kde prevezmeš úlohu žraloka v honbe na ľudskú korisť. Férovo však treba povedať, že niektoré tituly sa začínajú opakovať, ako napríklad Prey, ktorý bol do bezplatnej ponuky služby zaradený aj v minulosti.

Epic Games Store

Služba je však dostupná iba na PC, s čím sa spája aj potreba upgradovania zostavy, aby si bol schopný rozbehať aj náročnejšie hry. Bez ohľadu na to však ide pravdepodobne o najlepšiu možnosť, ako si zahrať kvalitné hry bez toho, aby si musel utratiť čo i len cent.

Jedinou podmienkou pre získanie hier zdarma je založenie účtu a stiahnutie klienta, ktorý slúži na spúšťanie titulov, nakupovanie, či chatovanie a hranie hier s priateľmi. Po uplatnení nároku ti hry zostanú navždy, a to bez ohľadu na to, či budeš Epic využívať alebo nie.

Plusy a Mínusy

+ každý týždeň hra zdarma

+ obsahuje aj free-to-play hry

+ žiadne mesačné poplatky

+ výhodné ceny hier vo výpredajoch

– dostupné iba na PC

– potreba vlastniť výkonný počítač

Game Pass

Ďalším ťahúňom lacného hrania je Microsoft so svojím Game Passom. Predplatitelia dostanú prístup k stovkám hier, ktoré môžu sťahovať a hrať na PC a konzolách Xbox. Na výber sú v ponuke tri typy predplatného, pričom dva z nich – Console a PC Game Pass, ponúkajú na výber z viac ako stovky hier, ku ktorým neustále pribúdajú nové. Cenovka je tu nastavená na 9,99 € mesačne.

Ponuka titulov sa medzi konzolou a počítačom mierne líši a v PC verzii je v cene pribalená aj služba EA Play, ktorá poskytuje nemalý arzenál hier z portfólia vývojára EA. Medzi najlepšie hry, ktoré nájdeš v knižnici patria Forza Horizon 5, Halo 5: Guardians alebo všetky nové Wolfensteiny.

Trojmesačná skúšobná lehota sa vzťahuje na každého nového člena služby a po registrácii môže byť tvoja už za jedno euro na celé tri mesiace. Potom sa môžeš rozhodnúť, či chceš v predplatnom pokračovať a ak nie, stačí ho jednoducho zrušiť v Microsoft konte, v opačnom prípade bude z účtu strhnutý štandardný mesačný poplatok.

Microsoft

Po uzavretí odkúpenia Activision-Blizzard Microsoftom môžeme očakávať, že pribudnú aj tituly od tohto vydavateľa. Prémiové predplatné Ultimate obsahuje zaujímavejšiu ponuku, pretože sú v nej zahrnuté obe nižšie verzie a pridáva sa aj Gold predplatné, ktoré je nutné na hranie online hier na Xboxe.

Pokiaľ by ti to nestačilo, tak v cene nájdeš aj službu xCloud, ktorá ti umožní hrať určité tituly aj na mobiloch, starších Xboxoch, či akomkoľvek podporovanom zariadení s kompatibilným ovládačom. Vďaka streamovaniu ti tak postačí aj starší Xbox alebo kúpa lacnejšieho Xboxu Series S, no je potrebné zohľadniť aj potrebu rýchleho internetu. Game Pass Ultimate má cenovku 12,99 eur.

Plusy a Mínusy

+ 3 mesačná skúšobná lehota

+ viac ako stovka hier vrámci predplatného

+ Ultimate Pass pre PC aj Xbox

+ služba xCloud pre streamovanie hier

+ služba EA Play zahrnutá v PC a Ultimate verzii

– Pre využitie všetkých funkcii je potrebné vlastniť PC alebo Xbox

Čítal si už?
O tejto hre vie minimum hráčov, je ale jedna z graficky najkrajších. Bude úplne zadarmo

Nvidia GeForce Now

Ponuka cloudového hrania sa pri Game Passe nekončí, pretože na trhu je viac alternatív, z ktorých najzaujímavejšia je asi tá od Nvidie. Geforce NOW ponúka mierne odlišný koncept, keďže tu nenájdeš knižnicu hier, ale hry už musíš vlastniť (čo sa dá vynikajúco skombinovať s ponukou na Epic Games Store).

V prvom rade je potrebné mať aplikáciu na podporovanom zariadení, medzi ktoré patria počítače s operačným systémom Windows alebo Mac, smartfóny Android či iOS alebo priamo Nvidia Shield – zariadenie určené na streamovanie hier, ktoré jednoducho pripojíš k televízoru a nič viac neriešiš.

Nvidia

Služba je dokonca dostupná aj vo webových prehliadačoch, takže je prístupná naozaj vždy a všade, kde je k dispozícii internetové pripojenie s aspoň 15 Mbps, ktoré stačí na rozlíšenie 720p pri 60 snímkach za sekundu. Zadarmo si tu však vieš zahrať iba 1 hodinu, potom musíš čakať, aby si sa dostal opäť na rad a začne sa ti odpočítavať ďalších 60 minút hrania.

K tomu budeš hrať iba na priemernom stroji a kvalita bude iba na úrovni 720p. Ak zaplatíš 10 eur, tvoja game session sa vie natiahnuť na šesť hodín v rozlíšení 1080p a so zapnutým Ray-Tracingom. Za 20 eur dostaneš najvyšší balíček, ktorého servery bežia na najnovších grafikách RTX 3080 a bez prerušenia si zahráš až 8 hodín v 4K rozlíšení.

Geforce NOW je vhodnou alternatívou pre hráčov, ktorí nechcú investovať stovky eur do upgradu svojho počítača, no nevýhodou je nutnosť vlastnenia hier a rýchleho internetu, ktorý bude zvládať streamovanie.

Plusy a Mínusy

+ Hranie kdekoľvek, bez potreby vysokej investície do herného PC

+ Najnižší balíček je zdarma

– Pre stremovanie hier je potrebné ich vlastniť

– Potreba vysokorýchlostného internetu

– Vyššia cena predplatného

Amazon Prime Gaming

Už aj Amazon ponúka svoju vlastnú službu na hranie hier, nazvanú Prime Gaming. Ide o menšiu ponuku, než má spomínaná konkurencia, ale počas sedemdňovej skúšobnej doby si môžeš stiahnuť niekoľko hier z ponuky, ktorú aktuálne vedie Far Cry 4 a WRC 8.

Okrem free hier je tu k dispozícii nespočetné množstvo in-game obsahu, ako sú skiny a bundle napríklad pre Battlefield 2042, Call of Duty Warzone, či Red Dead Online. S Prime predplatným získaš okrem Gamingu aj Prime Video, streamovaciu službu, ktorá ponúka knižnicu nadupaných seriálov vrátane The Boys a Grand Tour.

Skúšobnú dobu môžeš začať po registrácii a pridaní kreditnej karty. V prípade, že by ťa služba neoslovila, tak určite nezabudni zrušiť predplatné, aby si sa vyhol zbytočnej platbe na nasledujúci mesiac, ktorá sa strháva z účtu automaticky na konci predplatného obdobia.

Amazon

Pokiaľ sa rozhodneš využívať službu aj po skúšobnej dobe, zaplatíš si 6,99 € mesačne, čo je výhodná ponuka za obsah, ktorý ponúka. K tomu dostaneš aj status Prime účtu na Twitchi a zdarma predplatné, ktoré môžeš použiť na podporu tvojich obľúbených streamerov.

Plusy a Mínusy

+ Každý mesiac balík hier a herného obsahu zdarma

+ V cene predplatého je zahrnuté aj Prime Video

+ Nízka cena a bezplatná skúšobná lehota na jeden týždeň

– V ponuke sú zväčša staršie tituly

Hromady free-to-play hier

Ak ťa neoslovila ani jedna ponuka, nevešaj hlavu, pretože existuje aj mnoho vysoko kvalitných hier, ktoré môžeš hrať bez toho, aby si zaplatil jediný cent. V týchto hrách autori stavili skôr na predaj skinov a záležitostí, ktoré ťa síce dokážu odlíšiť od ostatných hráčov, no neposkytnú ti žiadnu výhodu.

Vynikajúcim príkladom sú hry ako Call of Duty: Warzone, Apex Legends, League of Legends alebo Counter Strike: Global Offensive. Posledný menovaný ponúka rôzne skiny na zbrane, či prémivé nožíky, s ktorým môžeš ty sám obchodovať na Steam Markete a zarobiť si nejaký ten kredit na nákup skinov, či nových hier.

Activision

Väčšina z týchto hier ponúka aj Battle Pass, ktorý sa už stal akýmsi štandardom pri free-to-play hrách a pomaly sa prediera aj do sveta AAA titulov. Ide o systém, ktorý je rozdelený do dvoch línií. Jedna z nich je zdarma a ponúka niekoľko predmetov, ktoré môžeš získať postupom v Battle Passe.

Druhá linka je prémiová a hráč si musí zaplatiť, aby z nej mohol získavať predmety. Zväčša bývajú zaujímavejšie a je ich viac ako v tom zdarma. Okrem Battle Pass sa tu samozrejme nachádza aj obchod, v ktorom dokážeš utratiť desiatky až stovky eur za predmety, no titul si dokážeš užiť rovnocenne aj bez nich.

Prečítaj si aj
Nezaplatíš za ne ani cent, podľahneš perfektnej zábave. Toto je 10 najlepších hier zadarmo

Druhou kategóriou sú pay-to-win hry, kde si treba dať pozor, pretože hra začne zľahka a všetko ide plynulo až do bodu, keď sa progress výrazne spomalí. Pokiaľ tak nechceš stráviť mesiace či roky grindom, musíš si zaplatiť, aby si sa ostatným hráčom dokázal vyrovnať.

WarGaming

Zástupcom tohto žánru free-to-play hier je napríklad World of Tanks, ktorý je doslova preplnený mikrotransakciami. Vývoj nových tankov je zo začiatku hry jednoduchý, no neskôr vyžaduje veľké množstvo surovín a na niektoré by si poctivým hraním zarábal dlhé mesiace. Je to nefér situácia, keďže takýto tank má na bojisku taktickú výhodu vďaka silnejšiemu pancieru či mobilite.

Pozitívom pri free-to-play hrách je fakt, že nepotrebuješ najlepší PC s RTX grafikou a najnovším procesorom. Úplne ti postačí stredná zostava a čakajú ťa hodiny zábavy a to bez potreby vyrabovania rodinnej kasy. Mnohé z nich však poskytujú aj neférové výhody platiacim hráčom, čo ti dokáže pokaziť zážitok, ak k ním sám nepatríš.

Možností je viac

Za zmienku stojí GOG, ktoré má atraktívne zľavy a raz za čas tu nájdeš aj hru zadarmo, pričom všetky hry sú DRM-free a teda nevyžadujú stiahnutie klienta pre spustenie. Za zváženie rovnako stojí PlayStation Plus, ktoré nedávno predstavilo nové verzie predplatného, navyše si ho môžeš s kamarátom rozdeliť a hrať sa za polovicu.

Pre príležitostných hráčov, ktorí majú ambície len zabiť čas po náročnom dni, môžu poslúžiť aj hry cez webové prehliadače. Stránok, ktoré ich ponúkajú, sú doslova stovky, treba si však dať pozor na otravné reklamy a bezpečnosť. K bezpečným webom, na ktorých nájdeš stovky hier zadarmo, patria napríklad Kongregate, či Miniclip.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP