Nekonečné vody online priestoru vedia zlákať na množstvo herných titulov, ktoré sa pýšia „razítkom“ free-to-play. Vývojári sa hrami zadarmo snažia na svoje servery prilákať masy hráčov, nie každá „free to play“ značka je ale to pravé orechové a občas tvorcovia klamú telom.

Hry neraz pokryvkávajú po stránke kvality, inokedy sa zasa ukáže, že až tak zadarmo nie sú a bez menšej či väčšej investície si skrátka plnohodnotný herný zážitok neužiješ.

Vybrali sme preto tie najlepšie tituly zadarmo bez chytákov, ktoré sú aktuálne v ponuke. Nájdeš medzi nimi dobre známe ikonické značky, ktoré na teba vyskakujú z každého internetového rohu, ale tiež zaprášené klenoty stojace za pozornosť.

DotA 2

Čím iným začať podobný rebríček, ak nie kultovou MOBA hrou DotA2. Ak náhodou netušíš, čo toto magické slovíčko znamená, ide o multiplayer online battle arena typ hier, teda online herné arény pre viac hráčov.

História DotA sa viaže ešte ku kultovej realtimeovej stratégii Blizzardu Starcraft, konkrétne k datadisku Brood War. V nej užívateľ Gunner_4_ever vytvoril dnes už slávnu mapu Aeon of Strife, ktorá svojím štýlom a formou predpovedala prvé krôčiky milovanej MOBA hry.

Tá sa k svojmu súčasnému hernému outfitu ešte o niečo viac priblížila pri ďalšom datadisku známej blizzarďáckej značky. Tentokrát išlo o mód do Warcraft III: Reign of chaos. Tu DotA urobila svoje prvé krôčiky.

Druhé pokračovanie ale uzrelo svetlo sveta až v rukách herného gigantu Valve, a to v roku 2013. Jej beta verzia vyšla už o rok skôr, takže už onedlho herní fanúšikovia môžu otvárať šampanské pri jej očakávanom desiatom výročí.

Dota 2

Kapitolou samou o sebe sú pri fenoméne DotA 2 aj samotné medzinárodné herné turnaje. Asi najznámejším je International, v ktorom nejde len o hranie tvojej obľúbenej hry, ale naozaj už o poriadne peniaze. Tento ročník sa hralo o rekordných 40 miliónov dolárov.

Ide síce o fenomén so všetkým, čo k tomu patrí, no aktuálne herné čísla ukazujú, že populárna MOBA hra už má svoje zlaté časy za sebou. Denný priemer unikátnych hráčov je stále stovky tisíc, no už to nie je milión, ako to bývalo v minulosti.

Na webe sa často stretneš s otázkou, či je DotA 2 už mŕtvym fenoménom. Milióny hráčov, zomknutá komunita, ale aj napríklad Netflix anime seriál čerpajúci z loreu tohto sveta, ponúkajú krátku a stručnú odpoveď – nie, nie je mŕtva ani zďaleka.

Heroes of the Storm

heroesofthestorm.com

Nepôjdeme žánrovo ďaleko a zostaneme pri ďalšej obľúbenej MOBA tímovke a to Heroes of the Storm. Tak, ako sme pri DotA 2 o Blizzard jemne načrtli, pri Hrdinoch ide o titul už priamo z portfólia tejto hernej spoločnosti.

Ak Blizzard poznáš, alebo si dokonca jeho skalný fanúšik, určite ti hovoria niečo pojmy ako Starcraft, Warcraft alebo Diablo. Samozrejme ide o ikonické značky Blizzardu, ktoré chcel zrejme „podojiť“, ako sa len dá, a tak ich vtesnal do MOBA titulu Heroes of the Storm. Ten si môžeš grátis zahrať od roku 2015.

Pridanou hodnotou je, že ide o herný crossover, v ktorom si môžeš zahrať za postavy z rôznych herných univerz, samozrejme z dielne Blizzardu. Pri tímových záťahoch si tak môžeš užiť hodiny srandy napríklad v „skine“ postáv z jedných z najznámejších herných značiek súčasnosti, navyše v návykovej podobe.

Minecraft

Xbox.com

Ak si Minecraft nehral, určite si o ňom aspoň počul. Tento „kockatý“ fenomén vyšiel oficiálne v roku 2011 a pracuje s otvoreným svetom – sandboxom – v ktorom sa môžeš voľne pohybovať a budovať prakticky čokoľvek od výmyslu sveta.

Túlaš sa tak po krajine so svojím pixeloidným krompáčom a získavaš rôzne materiály, ktoré môžeš postupne kombinovať a stavať komplikovanejšie nástroje či aj vlastný dom. Popri strategickom leitmotíve hry sa postupne dostáva do popredia aj samotný aspekt prežitia. Po zotmení sa totiž začnú vynárať ikonickí „creeperi“, teda monštrá pripomínajúce zombíkov.

Ak ťa hrabanie v zemi a vyhýbanie sa nemŕtvym nebaví a si skôr tvorivejší typ, môžeš sa v kreatívnom móde venovať čisto len modelovaniu a výstavbe pomocou blokov kociek. Práve táto činnosť Minecraft v komunite preslávila. Môžeš si totiž navrhnúť čo len chceš, jediným limitom je tvoja fantázia.

Aj preto vo svete Minecraftu vznikajú celé kópie miest, krajín či známych filmových vozidiel. V hre tak napríklad vznikla kockatá verzia Stredozeme, svety z univerza Star Wars alebo kópie skutočných stavieb ako napríklad Taj Mahal. Obzvlášť známym počinom bola aj postavenie modelu Titanicu.

Súčasná moderná verzia hry je dostupná pre mobily konzoly a, samozrejme, PC. Je síce platená, no originálnu „starú“ verziu môžeš vo webovom prehliadači naďalej hrať zadarmo.

Fortnite

Obľúbenú strieľačku sme nezaradili za Minecraft náhodou. Hra totiž okrem akčného aspektu disponuje aj tým kreatívnym a inšpirovala sa práve prvkami Minecraftu. Základná verzia titulu je dostupná zadarmo a radí sa do žánru Battle Royale.

Jeho čaro spočíva v tom, že veľké množstvo hráčov sa „vylodí“ na obmedzenom priestore, mape, kde musí bojovať o život. Názov žánru odkazuje na kultový japonský survival triler o skupine študentov, ktorí sú na ostrove odrezaný od sveta a snažia sa zachrániť vlastný krk.

Fortnite zaujme najmä komiksovou grafikou a ponúka viacero módov vrátane toho kreatívneho, v rámci, ktorého môžeš budovať, podobne, ako v spomínanom Minecrafte. Podobnou hrou v tomto žánri je napríklad aj PUBG či Apex Legends.

LOTRO

Ak si fanúšik otvorených svetov, fantasy a chceš si dať pauzu od WOW či Elder Scrolls Online, opráš svoju mithrillovú zbroj, prsteň moci na retiazke skry tak, aby naň Boromir nedovidel a pokojne sfúkni virtuálny prach z Lord of the Rings Online.

Nič ti to nehovorí? Je pravda, že táto MMORPG má svoje dni slávy za sebou, tak, ako trpasličie doly v Khazad-dûm, je však funkčná a vtiahne do krásneho rozvetveného sveta. Obzvlášť ak si fanúšik J.R.R. Tolkiena.

LOTRO je dielom spoločnosti Turbine, ktorá mala práva na knižnú trilógiu Pána Prsteňov a známe fantasy univerzum predstavila ja vo svojej akčnej RPG.

Základná verzia je už klasicky zadarmo a ak sa odhodláš na potulky Stredozemou, môžeš si vybrať z klasických rás. Tými sú napríklad ľudia, elfovia či aj napríklad hobiti. K dispozícii máš aj triedy, ako napríklad Lovec, Šampión, Lupič či ďalšie, skrátka ide o typickú online RPG.

V rámci hry sa tak budeš pohybovať po známych miestach knižnej fiktívnej krajiny, a to na pozadí Vojny o Prsteň. Môžeš tak navštíviť dobre známe miesta ako Kraj, Lothlorien či ďalšie.

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no LOTRO je naďalej živé a čaká ho napríklad 31. herný update. Síce sú v súčasnosti na trhu po ruke graficky „krajšie“ kúsky, LOTRO má stále svojich fanúšikov, ktorí oceňujú napríklad atmosféru hry vernú Tolkienovej predlohe.

Dlhšie sa hovorilo dokonca o remasterovanej verzii hry, no tá je zatiaľ vo hviezdach. Oproti WOW je herná základňa LOTRO skôr chudobná a predstavuje ju skôr tvrdé hráčske jadro. Celkovo je aktívnych hráčov niečo nad dva milióny a denne sa do virtuálnej Stredozeme vydá niečo vyše 40-tisíc hráčov.

TrackMania

Pretekársku arkádovku TrackMania vydalo v roku 2006 francúzske štúdio Nadeo. Ide o šialené preteky áut, buď na vopred postavených tratiach, alebo tých, ktoré si hráči vybudujú sami. Samotné mapy sú často plné brutálne nadizajnovaných tratí, ktoré skúšajú nielen gravitačné zákony, ale aj hráčovu trpezlivosť.

Za tie roky vyšlo už viacero rozšírení a dielov tejto hernej série. Stará originálna verzia hry je zadarmo, no za tú modernú si musíte priplatiť. Ak miluješ rýchle a šialené auto naháňačky arkádovitého typu, určite siahni po týchto netradičných pretekoch.

Star Wars: Old Republic

Ak si fanúšik otvorených herných svetov a namiesto závodov či akcie preferuješ skôr sci-fi, určite je z čoho vyberať. Obzvlášť, ak ti niečo hovoria pojmy ako midichloriany, Impérium, rebeli či Banthovia, neváhaj a siahni po Star Wars: Old Republic.

Sector

Ide o klasickú MMORPG len v Star Wars šate. V roku 2011 s ňou prišiel Bioware. Dej sa odohráva tritisíc rokov pred známou filmovou sériou. Online RPG okrem iného nadväzuje na dva diely slávnej hernej klasiky KOTOR-a, teda Knights of Old Republic.

Ako hovorí už sám názov, galaxia je stále ešte prešpikovaná rytiermi Jedi, ktorí nie sú na zozname „vyhynutého“ galaktického druhu. Obzvlášť zaujímavé je, že sa jedným z rytierov Jedi môžeš stať ty sám a do sýtosti si užiť kreácie so svetelným mečom.

Príbeh je starý ako samotná galaktická ríša a klasicky predstavuje boj medzi dobrom a zlom, v tomto prípade rytiermi Jedi a temnou stránkou sily, teda Sithmi. Ty sám si dokonca môžeš vybrať, ku ktorej frakcii sa pridáš.

Counter-Strike

Tu sa asi netreba veľmi rozpisovať. Ide o naozaj kultový kúsok, ktorý existuje už viac ako 20 rokov. Prvé verzie sa dali zahrať už v roku 1999 a hra fungovala ako nadstavba hry Half-Life. Asi jedna z najpamätnejších verzií je „jednašestka“ teda CS 1.6, na ktorej vyrástli celé generácie hráčov.

V súčasnosti je najväčším distribútorom hry služba Steam a v obľube je najmä Counter Strike: Global Offensive. No aj pôvodná 1.6 je stále populárna a hrajú ju tisícky hráčov. Ide teda o poriadny závan nostalgie.

Princíp hry je veľmi jednoduchý – ide o online strieľačku, v ktorej hráš buď za protiteroristickú jednotku alebo naopak teroristov a snažíš sa druhú stranu poraziť. Takže čo dodať, len: „Counter-terrorists win!“

Destiny 2

„Looter shooter“ je herný subžáner tisíckami hardcore hráčov milovaní, no často so sebou prináša aj trpkú pachuť platených mikrotransakcií. Práve druhý diel série Destiny dokázal ukojiť túžbu hráča po poriadnej režbe a akcii, ale aj odmene v podobe „lootov“. A to bez vyžmýkania hráčovej peňaženky.

Daily star

Destiny 2 sa tak podaril zaujímavý kúsok, a to skobminovať všetky ingrediencie tohto podžánru tak, aby ťa v hraní neobťažovali a nebrzdili zbytočné mikrotransakcie. Zároveň Destiny 2 je zadarmo a dá sa v nej do sýtosti vyhrať aj bez plateného rozšírenia.

Destiny 2 je MMO sci-fi strieľačkou, ktorá paradoxne kvalitami predbehla svoj prvý diel. Zatiaľ čo v ňom bol dej len akousi barličkou či siluetou k akcii, v pokračovaní je dôležitou súčasťou hry. Z vesmírnej temnoty sa v budúcnosti vynorí obria guľa, ktorá ľudstvu prinavráti zlatý vek.

Ľudia tak dostanú špeciálnu moc podobnú akejsi vesmírnej mágii. Dar má samozrejme aj odvrátenú stránku mince. Priťahuje totiž nezvaných hostí. Hlavným záporákom je Ghaul, ktorý baží po moci vesmírneho artefaktu.

Určite treba spomenúť, že scenérie máp sú naozaj dychberúce. Či už ide o planétu Cosmodrome, ktorej prevedenie ulahodí každému fanúšikovi sci-fi alebo rozpadnuté postapokalyptické mestá obrastené divokými lesmi.

Halo Infinite

Ide o šiestu časť obľúbenej sci-fi hernej franšízy zo sveta Halo. Diel s podtitulom Infinite má aj bezplatný multiplayer a už od tohto mesiaca si môžeš zahrať jeho beta verziu, v ktorej máš prístupných prvých desať máp. Oficiálna verzia vyjde už v decembri. A o čo vlastne ide? Ide o klasickú FPS, teda strieľačku z prvej osoby.

sector

Ak by ťa ale Halo Infinite neoslovilo, stále je tu klasickejšia Call of Duty: Warzone. Tú si vieš zahrať zadarmo, ale aj ako doplnok k Modern Warfare.

V tomto smere ide opäť o bežný Battle Royale žánrový prírastok. Ocitneš sa buď sólo alebo v tíme, vyhodia ťa z lietadla nad konkrétnou oblasťou, kde sa budeš musieť porátať s nepriateľom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú