Kalifornský farmaceutický gigant Gilead Sciences vyvinul liek zvaný Remdesivir, ktorý mal pôvodne liečiť vírus Eboly. Liek sa však ukázal ako veľmi sľubný pri testoch závažných ochorení koronavírusom Covid-19.

Koronavírus Covid-19 sa postupne rozmáha po celom svete a prednedávnom bol jeho status zmenený z epidémie na pandémiu. Vedci a virológovia po celom svete úpenlivo pracujú na vývoji vakcín a liekov, ktoré by pomohli šírenie koronavírusu spomaliť či úplne zastaviť.

Voči Ebole nezabral, no môže pomôcť pri koronavírusoch

Našťastie sa objavil veľmi sľubný liek zvaný Remdesivir, o ktorom v poslednom období informovalo viacero popredných médií, vrátane portálov ako The Guardian, The Washington Post či ScienceMag. Remdesivir bol pôvodne ako liek určený pre liečbu Eboly, ktorá rovnako ako vírusy SARS, MERS či SARS-CoV-2 (spôsobujúci nákazu Covid-19), patrí do rodiny RNA vírusov.

Zobraziť celú galériu (4)
Fľaštičky Remdesiviru použité pri liečbe Covid-19 vo Wu-Chane. Zdroj: YUAN ZHENG/FeatureChina

Zatiaľ čo liek pri liečbe Eboly nezabral, ukazuje sa, že pri liečbe koronavírusov by mohol byť účinný. Samotný liek totižto napáda schopnosť replikácie vírusu v tele. Štúdie na zvieratách ukázali, že liek pôsobil proti koronavírusom SARS a MERS, najmä keď sa podával krátko po objavení sa príznakov. Rovnako sa ukázal sľubný proti širokej škále koronavírusov, vrátane tých, ktoré spôsobujú nachladnutie, a iných, ktoré infikujú netopiere a ošípané.

Liek, ktorý oklame samotný vírus

Vedci vychádzajú z hypotézy, že rovnaký proces replikácie sa vyskytuje v prípade všetkých koronavírusov. V tomto smere sa nádeje upierajú k predpokladom, že ak liek zabral na jeden z koronavírusov, môže zabrať aj na ostatné. Ako píše portál StatNews, vírusy majú genóm, ktorý sa skladá z reťazca RNA. Aby si sami vytvorili kópie, spoliehajú sa na molekulu zvanú polymeráza, ktorá spojuje jednotlivé stavebné bloky vírového genómu.

Zobraziť celú galériu (4)
Reťazec RNA. Zdroj: Wikipedia

Ide o proces podobný ako pri DNA, pri ktorej sa skladajú „písmená“, respektíve dusikaté bázy. Remdesivir je takzvaný „analóg“, ktorý je navrhnutý, aby napodobňoval vzhľad jedného z „písmen“ RNA reťazca, adenozínu. Tento analóg je tak podobný, že polymeráza ho môže nevedomky použiť miesto skutočného adenozínu a vložiť ho do reťazca konštruovaného vírového genómu.

Zobraziť celú galériu (4)
Adenozín je chemická zlúčenina patriaca do skupiny nukleozidov. Je zložený z jednej molekuly monosacharidu ribóza a jednej molekuly nukleovej bázy adenín, spojených glykozidovou väzbou. Je zložkou ribonukleových kyselín a zlúčenín zabezpečujúcich prenos energie v bunke. Zdroj: Wikipedia

Akonáhle je analóg na svojom mieste, funguje ako kryt alebo stopka, ktorá zabraňuje navlečeniu akýchkoľvek ďalších stavebných blokov vírového genómu. To ponecháva reťazec genómu kratší a vírus tak nemôže pokračovať v replikácii alebo infikovaní iných buniek.

Liek sa už testuje, no zatiaľ sa jeho účinnosť 100 % nepotvrdila

Remdesivir sa v súčasnosti testuje v prípade piatich klinických skúšok, pričom podrobné výsledky prvého z pokusov sa očakávajú už budúci mesiac. Zatiaľ čo sa čaká na výsledky, denník The Wall Street Journal informoval o 14 Američanoch, ktorí boli medzi osobami uviaznutými v karanténe na nechválne známej lodi Diamond Princess.

Išlo o osoby v kritickom stave s vekovým priemerom 75 rokov, pričom sa očakávalo, že väčšina z nich zomrie. Týmto osobám bol v japonských nemocniciach podaný liek Remdesivir. Po 2 týždňoch nikto z nich nezomrel, pričom viac ako polovica už vyzdravela. Ide tak o naozaj sľubné výsledky, hlavne v prípade kritických nákaz vekom ohrozených skupín.

Liek sa testuje okrem USA aj v Číne a Taliansku naprieč malými pokusnými skupinami. Či bude skutočne účinný, však ukáže až čas. Aktuálne je dostupných len veľmi málo dát, ktoré sú potrebné na vyhodnotenie toho, či naozaj znižuje závažnosť symptómov a predovšetkým úmrtnosť.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú