Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nesmrteľnosť nás vábi už miléniá. Prvá zachovaná zmienka o nej sa nachádza v Epose o Gilgamešovi, jednom z najstarších literárnych diel histórie. V ňom sa Gilgameš, mocný panovník a z časti boh, dozvedá, že nesmrteľnosť ľuďom nie je súdená. Moderná medicína má však celkom iný názor.

Priemerná očakávaná dĺžka života sa za posledných niekoľko dekád v Európe zvýšila o viac než 10 rokov a rovnaký trend vidíme aj vo zvyšku sveta. Na Slovensku sa deťom narodeným v roku 2017 predpokladal asi 77-ročný život.

Vo veľkej miere za to vďačíme technologickému a medicínskemu pokroku, bez ktorého by takéto markantné zlepšenie nebolo možné. Pokrok nespomaľuje a vedci aktuálne skúmajú desiatky liekov a postupov, ktoré sľubujú ďalšie predĺženie života alebo spomalenie, ba až zvrátenie starnutia.

Dĺžku života ovplyvňuje množstvo faktorov

Keď hovoríme o očakávanej dĺžke života, do výpočtov zahŕňame neuveriteľne široký počet premenných. Mnohé sú externé, no najdôležitejšie sú tie interné. V roku 2019 boli totiž neprenosné ochorenia zodpovedné za 74 % všetkých úmrtí, tvrdí WHO.

Výskumníci z Oxfordskej univerzity napríklad zistili, že vážne psychické ochorenia dokážu život skrátiť až o 20 rokov.

Už sme objavili postupy a lieky použiteľné na reguláciu väčšinu z týchto faktorov. Jeden z nich dokonca môže úplne zvrátiť starnutie.

Toto je liek, o ktorom vieme, že funguje
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú