Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O ničivých požiaroch, ktoré už pár mesiacov pretrvávajú v Austrálii, si už určite počul. Sú dokonca tak obrovské, že si vytvárajú vlastné búrkové mraky plné dymu, prostredníctvom ktorých smeruje dym z požiarov až do stratosféry, kde môže prejsť tisíce kilometrov. Všimla si ho už aj NASA, ktorá najnovšie prostredníctvom satelitných snímok sleduje jeho pohyp a dopad na ovzdušie.

Dokáže prejsť tisíce kilometrov

Rozsiahle požiare v Austrálii neovplyvňujú iba miestnu prírodu, ale majú dopad aj na globálne ovzdušie. Extrémne horúčavy v kombinácii so suchom vytvárajú veľké množstvo nebeznepčných pyrocumulonimbusových mrakov, o ktorých sme písali v samostatnom článku.

Tie poskytujú priamu cestu pre dym, ktorý sa tak vie dostať až do výšky 16 kilometrov v stratosfére. Tam dokáže prejsť tisíce kilometrov od svojho zdroja, čo ovplyvňuje atmosferické podmienky na celej planéte.

NASA momentálne sleduje pohyb zhlukov dymu, ktorý sa nachádza vo výške až 15 kilometrov a jeho prítomnosť sa prejavila na Novom Zélande, píše Geek. Spôsobil tam totiž vážne problémy s kvalitou ovzdušia, a dokonca viditeľne stmavuje sneh na horských svahoch. Agentúre pri sledovaní pomáhajú dva prístroje na satelite Suomi NPP, ktoré poskytujú unikátne informácie na charakterizáciu dymových oblakov, pretože dokážu vytvoriť obraz v „pravých“ farbách (True Color), a sledovať spätný rozptyl ultrafialového žiarenia, čo predstavuje jedinečné detekčné schopnosti pri oblačných podmienkach.

Prečítaj si aj
Dychberúce satelitné zábery z vesmíru zachytili ničivé požiare v Austrálii. Katastrofa má gigantické rozmery

Výskumníci predpokladajú, že dym urobí aspoň jeden okruh po celom svete, a potom sa znovu vráti nad Austráliu.

V stredu sa totiž pohyboval nad Južnou Amerikou, kde vytváral hmlu a spôsobil farebnejšie svitania a západy Slnka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú