O ničivých požiaroch, ktoré už pár mesiacov pretrvávajú v Austrálii, si už určite počul. Sú dokonca tak obrovské, že si vytvárajú vlastné búrkové mraky plné dymu, prostredníctvom ktorých smeruje dym z požiarov až do stratosféry, kde môže prejsť tisíce kilometrov. Všimla si ho už aj NASA, ktorá najnovšie prostredníctvom satelitných snímok sleduje jeho pohyp a dopad na ovzdušie.
Dokáže prejsť tisíce kilometrov
Rozsiahle požiare v Austrálii neovplyvňujú iba miestnu prírodu, ale majú dopad aj na globálne ovzdušie. Extrémne horúčavy v kombinácii so suchom vytvárajú veľké množstvo nebeznepčných pyrocumulonimbusových mrakov, o ktorých sme písali v samostatnom článku.
Tie poskytujú priamu cestu pre dym, ktorý sa tak vie dostať až do výšky 16 kilometrov v stratosfére. Tam dokáže prejsť tisíce kilometrov od svojho zdroja, čo ovplyvňuje atmosferické podmienky na celej planéte.
A fleet of NASA satellites working together has been analyzing the aerosols–particles in the air–and smoke from the massive fires burning in Australia: https://t.co/Ngzx91NorP
📽️ VIIIRS Instrument aboard NASA-@NOAA’s Suomi NPP satellite pic.twitter.com/H3RSG1Cryh
— NASA Earth (@NASAEarth) January 9, 2020
NASA momentálne sleduje pohyb zhlukov dymu, ktorý sa nachádza vo výške až 15 kilometrov a jeho prítomnosť sa prejavila na Novom Zélande, píše Geek. Spôsobil tam totiž vážne problémy s kvalitou ovzdušia, a dokonca viditeľne stmavuje sneh na horských svahoch. Agentúre pri sledovaní pomáhajú dva prístroje na satelite Suomi NPP, ktoré poskytujú unikátne informácie na charakterizáciu dymových oblakov, pretože dokážu vytvoriť obraz v „pravých“ farbách (True Color), a sledovať spätný rozptyl ultrafialového žiarenia, čo predstavuje jedinečné detekčné schopnosti pri oblačných podmienkach.
Carried by the wind, dust and ash particles from #Australia have painted some New Zealand glaciers with a brown-orange tint. https://t.co/kQVlmhj0gC #NASA #Landsat pic.twitter.com/uejfucnfVb
— NASA Earth (@NASAEarth) January 8, 2020

Dychberúce satelitné zábery z vesmíru zachytili ničivé požiare v Austrálii. Katastrofa má gigantické rozmery
Výskumníci predpokladajú, že dym urobí aspoň jeden okruh po celom svete, a potom sa znovu vráti nad Austráliu.
V stredu sa totiž pohyboval nad Južnou Amerikou, kde vytváral hmlu a spôsobil farebnejšie svitania a západy Slnka.
Vesmír a veda

Odpálili ju z letiaceho Boeingu, unikátny sytém rakety od Virgin Orbit funguje. Na obežnú dráhu vyniesol satelity

ISS dochádza „šťava“. Dostane úplne nové solárne panely. Ako ich namontujú a koľko energie dodajú?

ZAUJÍMAVÉ Starship má za sebou vážne zmeny a čelí problémom. Blíži sa však prvý orbitálny let a kolonizácia Marsu

Internet Starlink dosiahol nový rekord. SpaceX oproti doterajším testom takmer zdvojnásobil rýchlosť
