NASA na svojich stránkach informovala, že nedávno dokončila inštaláciu jednej z najnovších a najmodernejších staníc pre optickú komunikáciu.

Reč je o pozemskej stanici OGS-2 (Optical Ground Station 2), ktorá je v poradí už druhou stanicou určenou na zber dát prostredníctvom vesmírneho optického laserového zariadenia LCRD (Laser Communications Relay Demonstration), ktoré sa podľa aktuálnych plánov NASA môže dostať na obežnú dráhu už budúci rok.

Ide o vôbec prvý komunikačný systém agentúry NASA určený na zber dát z vesmíru založený výhradne na optickej komunikácii prostredníctvom infračerveného laseru.

Infračervené lasery majú obrovský potenciál

Využitie infračervených laserov na prenos dát z vesmíru má podľa vedcov obrovský potenciál a prináša množstvo výhod. Azda tou najdôležitejšou je, že zariadenie dokáže na Zem odoslať pomerne veľké množstvo informácií. Taktiež poskytuje 10 až 100-násobne väčšiu prenosovú rýchlosť,  pomerne nízku spotrebu energie a dlhú výdrž batérie v porovnaní s bežne využívanými rádiovými komunikačnými systémami.

Napriek množstvu výhod má optická komunikácia aj jednu obrovskú nevýhodu, ktorá ju dokáže zraziť na kolená – náchylnosť na rušenie vplyvom nepriaznivého počasia. Z tohto dôvodu bola OGS-2 umiestnená na Havaji v blízkosti masívneho štítového vulkánu Haleakala. Táto oblasť je známa svojim jasným a slnečným počasím, ktoré sa iba veľmi zriedka mení.

Možno sa práve pýtaš – čo sa stane, ak predsa len bude v tejto oblasti zamračené? Podľa vedcov z NASA existujú v súčasnosti dve riešenia. Tým prvým a jednoduchším riešením je počkať, kým sa počasie ustáli. Druhým je presmerovanie toku dát na stanicu OGS-1, ktorá sa nachádza v Table Mountain v Kalifornii.

Zobraziť celú galériu (2)
Zariadenie LCRD NASA’s Goddard Space Flight Center

Dohliadať na celý chod zariadenia OGS-2 bude systém „Space Network“, ktorý v súčasnosti dohliada aj na konšteláciu komunikačných satelitov známych ako TDRS (Tracking and Data Relay Satellite). TDRS predstavuje sústavu deviatich geostacionárnych družíc, ktoré plnia telekomunikačnú, sledovaciu a retranslačnú úlohu. O komunikačných satelitoch TDRS sme ťa informovali aj v tomto článku.

Space Network bola založená už na začiatku 80. rokov a dodnes prostredníctvom rádiovej komunikácie poskytuje zariadeniam na nízkej orbite nepretržitú komunikačnú podporu. Vedci očakávajú, že vesmírne zariadenia LCRD a jeho dve pozemské stanici prinesú množstvo nových informácií nie len o našej planéte ale aj o celej slnečnej sústave.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom