Apple vydal novú verziu operačného systému pre iPhony ešte minulý týždeň a okrem niekoľkých vylepšení sa zdá, že update priniesol so sebou aj nezvyčajnú chybu, na ktorú sa sťažuje čoraz viac používateľov.

Tí nemôžu v smartfónoch spustiť niektoré aplikácie. iOS 13.5 totiž bráni spusteniu náhodným aplikáciám, hoci ich má používateľ zakúpené v App Store, informuje 9to5Mac. Problém však má súvisieť so servermi Apple a našťastie existuje aj jednoduchý návod na opravu.

V minulom týždni prišla pre iPhony nová verzia systému iOS 13.5, ktorá okrem iného so sebou priniesla aj rýchlejšie odomykanie smartfónov s Face ID pri nasadenom rúšku.

Systém tak rozozná, kedy má používateľ na tvári rúško, alebo respirátor, a miesto opakovaného pokusu o rozpoznanie tváre ihneď zobrazí obrazovku na zadanie bezpečnostného PIN kódu. K tomu Apple pridal ešte pár ďalších vylepšení.

Nová aktualizácia môže spôsobovať problémy

Po pár dňoch sa však objavili komplikácie, ktoré podľa skúseností viacerých používateľov zabraňujú spusteniu náhodných aplikácií. Problém nie je viazaný na špecifické tituly a prejavovať sa môže napríklad pri YouTube, sociálnych sieťach, či iných aplikáciách.

Pri pokuse o otvorenie aplikácie sa zobrazí chybová hláška, ktorá informuje, že aplikácia už nie je viac s používateľským kontom zdieľaná a je potrebné zakúpiť ju v AppStore. Chyba pretrváva napriek tomu, že sú aplikácie v smartfónoch už zakúpené a stiahnuté.

Nenechaj si ujsť
Recenzia | Aj Androidy majú hlavu v smútku. iPhone SE 2020 je novým etalónom triedy

Presná príčina tohto problému zatiaľ nie je známa, no môže súvisieť s Rodinným zdieľaním, ktoré umožňuje zdieľať nákupy z AppStore až 6 členom. Apple zatiaľ chybu nepotvrdil ani na svojom webe, kde sa všetky funkcie ukazujú ako funkčné. Používatelia sa tak môžu stretnúť so situáciou, kedy sa im aj ich obľúbená aplikácia neotvorí a miesto toho sa dočkajú spomínaného upozornenia. Našťastie je však k dispozícii jednoduchý návod, ktorý má pomôcť.

Existuje riešenie

Podľa niektorých ľudí na diskusných fórach stačí takéto aplikácie, ktoré nie je možné kvôli spomínanej chybe spustiť, iba odinštalovať a znova nainštalovať z AppStore, čím by sa mal problém odstrániť, informuje WCCFTech.

Objavovať sa však môže náhodne, a teda sa s ním nemusí stretnúť každý. V našej redakcii sme používali iPhone s najnovším iOS 13.5 už od jeho vydania a doteraz sme podobný problém so spustením aplikácií nezaznamenali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom