Apple testuje novú verziu systému iOS 13.5, ktorá je už dostupná v ďalšej verejnej bete a prináša viacero noviniek spojených s pandémiou koronavírusu. Okrem iného však upravuje aj odomykanie tvárou, s ktorým aktuálne majú používatelia iPhonov s Face ID pri nosení rúška problémy. Nová verzia systému iOS 13.5 tak pri odomykaní pomocou Face ID rovno preskočí tento proces a používateľovi umožní priamo zadať bezpečnostný kód pre odomknutie smartfónu, informuje MacRumors.

Aktualizácia 20.5, 20:45

Nová verzia systému iOS je konečne tu a s ňou tak prichádza aj spomínané vylepšenie. Po novom tak pri odomykaní pomocou Face ID smartfón rovno preskočí tento proces a používateľovi umožní priamo zadať bezpečnostný kód pre jeho odomknutie.

Aktualizácia tak výrazne urýchli prístup k iPhonu, pretože pri nasadenom rúšku nie je Face ID schopné rozoznať presné tvary tváre a jeho aktivovanie pri odomykaní je tak vcelku zbytočné.

Okrem tejto zmeny sa do iOS 13.5 dostalo aj notifikačné centrum určené pre COVID-19. Apple totiž sprístupnil API pre štátne inštitúcie a ich vývojárov, ktorí tak môžu vypracovať aplikácie určené na sledovanie kontaktu s nakazenými osobami. Väčšina týchto funkcií je určená pre aplikácie s novým API, avšak Apple pochopiteľne priniesol aj možnosť pre používateľov, ktorí budú chcieť mať takéto notifikácie vypnuté.

Pôvodný článok

Odomykanie tvárou v iPhonoch, známe aj ako Face ID, je technológia založená na skenovaní tváre používateľa, ktorú snímač sníma infračerveným svetlom a vysiela desiatky tisíc bodov, ktoré sú následne prijaté v zariadení. Pokiaľ sa 3D sken tváre zhoduje, Face ID systém odomkne.

So stále aktuálnou pandémiou koronavírusu však toto odomykanie skomplikovalo používateľom novších iPhonov s touto technológiou nosenie rúšok. Apple však po dvoch beta verziách iOS 13.4.5 vydal rovno tretiu, ktorú už kvôli zmene SDK ale označil ako iOS 13.5.

Face ID rozozná rúško, aby sa iPhone odomkol rýchlejšie

Pokiaľ si totiž používateľ nasadí na tvár rúško, Face ID už nie je schopné rozoznať presné tvary tváre, a teda bude systém vyžadovať 6-miestny bezpečnostný kód. Chvíľu však trvá, pokým tento systém vyhodnotí, že je za potreby dodatočné overenie kódom.

Apple už ale pracuje na zmene, ktorá odomykanie s rúškom alebo respirátorom na tvár uľahčí. Do novej beta verzie iOS 13.5 totiž zabudoval zmenu, ktorá rozozná, či má používateľ rúško a následne v iPhone rýchlejšie zobrazí požiadavku na zadanie kódu.

Apple

Nenechaj si ujsť
Takmer 2 miliardy mobilov nevyužijú softvér na obmedzenie šírenia koronavírusu od Google a Apple

Doteraz sa síce objavilo niekoľko tipov, ako zlepšiť a spojazdniť Face ID aj s rúškom na tvári, no mnohokrát neboli takéto triky rýchle a účinné. Keď sa tak táto spomínaná zmena dostane aj do oficiálnej verzie systému, pri odomykaní s rúškom bude potrebné priamo zadať kód a vďaka tomu už používateľ nebude musieť čakať, pokým Face ID zistí, že tvár nerozozná a vyžiada overenie ďalším bezpečnostným prvkom. Pre všetkých používateľov by mal byť iOS 13.5 dostupný už v najbližších týždňoch.

Apple pracuje aj na notifikáciách pre COVID-19

Okrem tohto vylepšenia sa doň ale dostane aj notifikačné centrum určené pre COVID-19. Apple sprístupní API pre štátne inštitúcie a ich vývojárov, ktorí tak môžu vypracovať aplikácie určené na sledovanie kontaktu s nakazenými osobami.

Apple

Väčšina funkcií využívaných pre tieto účely budú určené pre aplikácie s novým API, no spoločnosť taktiež priniesla možnosť pre používateľov, ktorí budú chcieť mať takéto notifikácie vypnuté, informuje TechCrunch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom