Aktualizované 21:00 – Dobrou správou je aj fakt, že odpaľovacia rampa prežila zdanlivo bez poškodenia. Počas prvého testu totiž došlo k vážnemu poškodeniu, čo však SpaceX eliminoval vodným chladením a oceľovou platňou – tá prežila aj oveľa vyšší výkon, než ktorý vyprodukoval prvý integrovaný prototyp.

Práve odpaľovacia rampa je pritom najdôležitejším komponentov, ktorý SpaceX nazýva aj nultý stupeň. Do obrovských ramien majú byť totiž zachytávané oba stupne namiesto toho, aby pristávali na vlastných „nohách“.

Aktualizované 14:15 – Podľa SpaceX došlo k výbuchu aj druhého stupňa len chvíľu pred plánovaným vypnutím jeho motorov. Misia je napriek tomu obrovským úspechom, keďže sa k oddeleniu stupňov dostala Starship prakticky bezchybne a prežila aj takzvaný „hot staging“, teda naštartovanie motorov a oddelenie počas toho, ako boli stále zapnuté tri motory prvého stupňa.

Aktualizované  14:06 – Starship úspešne odštartovala a dostala sa k oddeleniu stupňov bez akéhokoľvek problému s motormi. Druhý stupeň pokračuje v ceste okolo Zeme, prvý stupeň však explodoval počas pokusu o návrat.

Aktualizované 18. novembra o 12:15 – Do druhého integrovaného testu Starship ostávajú posledné minúty, okno na štart sa dnes otvára o 14:00 SEČ a potrvá až do 16:00. O priebehu misie či prípadných komplikáciách budeme informovať prostredníctvom tohto článku, podľa SpaceX už započalo čerpanie paliva do prvého stupňa (Super Heavy).

Aktualizované 16. novembra o 21:15 – SpaceX štart rakety Starship nakoniec predsa len odložil o najmenej jeden deň, teda na sobotu 18. novembra. Dôvodom je podľa Muska potreba výmeny systému na ovládanie mrežovej plutvy, o ďalšom vývoji situácie budeme priebežne informovať.

Aktualizované 16. novembra 2023 – Americká spoločnosť SpaceX dostala posledné potrebné povolenie, bez ktorého nemohla otestovať raketu Starship. Jej druhý testovací let je tak naplánovaný už na zajtra, 17. novembra a okno na vykonanie tejto misie, ktorá je kľúčová aj pre lunárny program Artemis, sa otvára o 14:00 SEČ.

Toto okno potrvá len dve hodiny a v prípade technických problémov či nevhodného počasie bude misia odložená. Udalosť bude možné sledovať prostredníctvom sociálnej siete X alebo na nezávislých vysielaniach fanúšikov, ktoré budú na Youtube. O priebehu misie budeme podrobne informovať.

Aktualizované 14. novembra 2023 – Najväčšia a najvýkonnejšia raketa v histórii, Starship, môže už tento piatok opätovne odštartovať a po druhý raz sa pokúsiť o svoj inauguračný test. Samotný stroj je už prakticky pripravený a spoločnosť SpaceX čaká na povolenie, o ktorom prináša Elon Musk dobré správy.

Podľa Muska má SpaceX obdržať potrebné povolenie včas na to, aby mohla raketa Starship už v piatok 17. novembra odštartovať. Firma bude misiu vysielať naživo, podľa všetkého však len prostredníctvom sociálnej siete X.

Let však bude možné sledovať aj na Youtube vďaka fanúšikom, ktorý vývoj Starship sledujú a podobné testy vysielajú takisto naživo, často s technickým komentárom.

Pôvodný článok:

Starship, najväčšia raketa v histórii ľudstva, za ktorou stojí americká spoločnosť SpaceX, má slušnú šancu pokúsiť so po druhý raz o svoj prvý orbitálny let už v tomto mesiaci. Podľa samotnej spoločnosti môže Starship odštartovať najskôr v polovici novembra, avšak ako informuje Ars Technica, firma naďalej čaká na licenciu, bez ktorej nemôže túto prelomovú raketu testovať.

Historický moment brzdia úrady

Keď naposledy letela Starship v apríli tohto roka, test skončil obrovským výbuchom. Pre firmu šlo svojim spôsobom o úspech, keďže sa podarilo nazbierať ohromné množstvo dát, na základe ktorých boli inžinieri schopní priniesť potrebné zmeny pre zvýšenie spoľahlivosti či odolnosti konkrétnych komponentov.

Podľa prehnane optimistických pôvodných odhadov mal ďalší let prísť už o pár týždňov, čo však bol nezmysel nielen z hľadiska úradov, ktoré vyžadovali podrobné prešetrenie nehody, ale tiež z hľadiska samotnej rakety Starship, ktorej ďalší prototyp nemohol byť tak rýchlo pripravený na let a len nedávno prešiel poslednými potrebnými testami.

Federálny letecký úrad USA už je podľa portálu SPACE s vyšetrovaním bezpečnosti Starship hotový a spoločnosť momentálne čaká na posudok zo strany ekológov z úplne inej agentúry. Podľa niektorých sa môže tento proces ťahať až do budúceho roka, avšak nie všetci sú tak pesimistický a SpaceX je pripravený odštartovať opäť už o pár dní.

SpaceX/X.com/Úprava redakcie

Zachráni vesmírny exponát

Potenciálnych využití Starship je mnoho, avšak jedno z najdôležitejších z hľadiska popularity sa môže stať doprava zvyškov Medzinárodnej vesmírnej stanice na Zem. NASA totiž plánuje nechať ISS zhorieť v atmosfére, avšak alternatívou je využitie nízkej ceny a obrovského nákladného priestoru Starship na dopravenie modulov stanice na Zem, kde môžu byť vystavené v múzeách.

Prinesie stovky rôznych zmien

V porovnaní s predchádzajúcim prototypom má pripravovaná raketa Starship niesť stovky rôznych zmien, ktoré sa týkajú nielen samotných raketových motorov, ktoré dostali vyšší výkon, efektivitu a sú spoľahlivejšie, ale tiež množstva ďalších komponentov, ktoré najväčšia raketa v histórii ľudstva potrebuje.

Prvý stupeň rakety Starship, známy ako Super Heavy, poháňa 33 raketových motorov Raptor, z ktorých množstvo pri prvom lete zlyhalo. Druhý stupeň je vybavený tromi klasickými motormi Raptor a tromi raketovými motormi Raptor optimalizovanými na prevádzku vo vákuu. Tie majú zabezpečiť efektívny presun vo vesmíre, mimo zemskej atmosféry.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP