Klimatická kríza už prináša vyššiu priemernú teplotu, extrémne horúčavy, suchá aj náhle búrky a povodne. Svet tiež bojuje so stúpajúcou hladinou oceánov a topiacimi sa permafrostami, ktoré ukrývajú megatony ďalších skleníkových plynov.

Takmer všetky krajiny sveta sa preto zaviazali, že v budúcnosti nielenže prestanú predávať vozidlá so spaľovacími motormi, ale celý svoj priemysel dostanú do podoby, kedy bude tzv. uhlíkovo neutrálny.

To znamená, za všetky vygenerované emisie z dopravy, výroby elektrickej energie aj priemyslu, bude musieť krajina vykompenzovať podporou zelených projektov, výsadbou novej zelene alebo priamo technológií na odoberanie oxidu uhličitého z atmosféry.

Projekt v obci Skalité, TASR - Pavol Ďurčo

Slovensko chce byť uhlíkovo neutrálne do roku 2050

Kým lídri v uhlíkovej neutralite ako napríklad Etiópia (do roku 2025 alebo 2030) či Nórsko, Fínsko a Rakúsko nás s naplnením tohto cieľa predbehnú o jedno alebo dve desaťročia, Slovensko podľa TASR ide v línii záväzkov členských krajín Európskej únie a uhlíkovo neutrálni chceme byť do roku 2050.

Pripraviť sa tak musíme na stavbu projektov vyrábajúcich tzv. zelenú energiu, no jeden z vôbec najväčších vznikne už v najbližšom čase v okrese Šaľa v Podunajskej nížine.

Pôjde o veterný park s celkovo 8 veternými elektrárňami, ktoré postaví spoločnosť Green Energy holding. Tá u nás stavia turbíny už od roku 2003, kedy niekoľko ich stavieb realizovali v Cerovej, Skalitom a Myjave. V rokoch 2010 až 2011 do portfólia pridali aj solárne elektrárne a neskôr tiež bioplynové stanice.

Projekt pri Šali bude zrejme najväčší u nás

Každá zo šalianskych turbín by mala vyrábať približne 15-tisíc MWh energie ročne, celý veterný park teda do verejnej siete dodá asi 120 000 MWh elektriny každý rok. Len na porovnanie, v roku 2019 všetky firmy a Slováci spotrebovali asi 30 309 gigawatthodín (GWh) elektriny, takže tento jediný projekt pokryl takmer 0,4 % celkovej spotreby. V budúcnosti však nebude jediný, Green Energy má podľa agentúry SITA na celom Slovensku v rôznom stupni rozpracovanosti viac takýchto zámerov.

Ak by ťa zaujímalo, kde presne turbíny vyrastú, treba ich hľadať v katastri obcí Horná Kráľová a Hájske. Vysoké budú asi 160 až 170 metrov a priemer rotora dosiahne 150 až 180 metrov.

So stavbou sa ale začne až po získaní všetkých stavebných povolení, čo nebude skôr ako v roku 2050. Potom by však všetko mohlo byť hotové do jeden a pol roka.

Životnosť turbín je naprojektovaná na približne 25 rokov, mohli by sa teda dočkať aj spomínaného míľnika, kedy sa Slovensko skutočne stane uhlíkovo neutrálnou krajinou. Presný typ turbín ani celková cena zatiaľ nie sú známe.

Naopak, známe sú prípady nesúhlasu, ktoré už aj u nás vyjadrujú obyvatelia dotknutých obcí. Obvykle sa obávajú narušenia vizuálu krajiny aj vibrácií a hluku, ktorý môže byť cítiť v bezprostrednej blízkosti turbín. Tie je však možné stavať aj na poliach a ďalej od zastavaných lokalít. Dánsko, ktoré už počíta s minimálne 50 % energie vyrobenej z vetra, ich môže postaviť aj do mora. Na Slovensku však, pochopiteľne, takúto šancu nemáme.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú