Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dánsko je už dlhodobo medzi prvými z krajín, ktoré využívajú elektrickú energiu z alternatívnych zdrojov. V roku 2019 sa krajine podľa ročného zhodnotenia spotreby podarilo vyrobiť takmer polovicu všetkej spotrebovanej elektriny len z veterných elektrární. Tento malý škandinávsky štát nadväzuje na pozitívnu bilanciu z rekordného roka 2017, kedy z vetra získalo viac ako 40 % celkovej elektrickej energie. O novom dánskom rekorde písal portál Renewables Now.

Dánsko v minulom roku získalo z veterných parkov 16 TWh elektrickej energie, čo je nárast oproti minulým rokom – v roku 2018 to bolo 13,9 a rok predtým 14,8 TWh. K masívnej výrobe elektriny vo veľkej miere prispel veterný komplex v Severnom mori, ktorý uviedli do prevádzky počas leta.

V roku 2019 krajina vyrobila 46,9 % množstva spotrebovanej elektriny z veterných elektrární, čím vytvorilo nový rekord.

Zobraziť celú galériu (2)
Malá škandinávska krajina chce tento rok dosiahnuť cieľ - polovica všetkej elektriny má byť vyrobená z veternej energie. Pixabay

Na druhom mieste za Dánskom je v tejto oblasti až Írsko, ktoré má z veterných elektrární 28 % celkovej spotreby. Darí sa aj Škótsku či Nemecku, ktoré v Baltskom mori v súčasnosti stavia viacero nových veterných elektrární. Európska únia je v tomto smere ale pozadu. Veterné elektrárne v priemere vyrábajú len 14 % spotrebovanej elektriny.

Minulý rok vyrobili veterné elektrárne v Severnom mori až 46,9 % elektrickej energie v Dánsku. Pixabay

Jan Hyllenberg, generálny riaditeľ spoločnosti Wind Denmark, považuje rok 2019 za priemerný, čo sa týka sily, výskytu a rýchlosti vetra.

Očakáva, že nový komplex veterných elektrární na mori krajine pomôže splniť stanovený cieľ, ktorým je dosiahnutie 50 % spotrebovanej elektriny vyrobenej z veternej energie. Tento cieľ sa podľa Hyllenberga bude dať dosiahnuť už v tomto roku, prípadne v roku 2021.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú