Polícia a bezpečnostné úrady v Moskve čelia závažným obvineniam. Na čiernom trhu sa totižto začali objavovať inzeráty, v ktorých si bežný človek môže zakúpiť prístup k bezpečnostným kamerám v celom meste, informuje portál Meduza.

Udržiavať bezpečnosť a poriadok v tak veľkom meste, ako je Moskva, pomáha policajtom a federálnym úradom asi 170 000 bezpečnostných kamier, ktoré sú rozmiestnené naprieč celým mestom.

Kamery sa zväčša nachádzajú na rôznych vstupoch do významných stredísk, nástupíšť či na miestach, kde sa zdržiavajú obrovské skupiny ľudí. Podľa informácií z portálu BleepingComputermá byť asi 3000 týchto kamier napojených na špeciálny algoritmus rozpoznávania tváre.

Moskovské úrady tak majú slušný prehľad o svojich obyvateľoch, čo by nemuselo byť až tak hrozivé. Horšie je, že prístup k týmto kamerám, ktoré tiež dokážu identifikovať ľudí na záberoch, si môže na čiernom trhu kúpiť doslova ktokoľvek.

Flickr

Andrey Kaganskikh, ruský novinár, sa tejto problematike venoval detailnejšie. Na rôznych fórach našiel inzeráty, v ktorých si mohol ktokoľvek kúpiť 5 dňový prístup ku kamerovým záznamom. Prístup fungoval na princípe unikátnej URL adresy, ktorej platnosť bola práve 5 dní, no dotyčná osoba získala prístup taktiež k 30 dňovému archívu, či k spomínaným algoritmom rozpoznávania tváre. Takáto služba by ťa pritom vyšla len na smiešnych 30 000 rubľov, čo je asi 425 €.

Andrey poslal jednému s inzerentov svoju fotografiu so žiadosťou, či by bolo možné osobu na nej identifikovať. Ako odpoveď mu prišli fotografie 238 ľudí, ktorí boli zachytení na 140 rôznych kamerách, spolu s detailnými informáciami o mene a adrese a taktiež s popisom, či bola daná osoba cielene a dlhodobo sledovaná. Žiadna zo zachytených osôb však nebola Andrey, no algoritmus vyhodnotil úspešnosť výsledkov na 67 %. Nezhoda však podľa jeho slov môže byť zapríčinená tým, že na algoritmus rozpoznávania tváre je pripojených málo kamier.

Kto ale môže tieto údaje na čiernom trhu predávať? Podľa odborníkov to môže byť hocikto. Ku kamerovým systémom majú prístup ako tí najvyššie postavení ľudia v meste Moskva, teda primátor a vedenie orgánov činných v trestnom konaní, tak aj radoví policajti a bezpečnostní úradníci. Dostať sa k týmto údajom je teda naozaj veľmi jednoduché ako aj pre predajcu, tak pre kupujúceho.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom