Doba trónov, politických intríg, prsteňov či čarodejníkov sa postupne etabluje v archívoch streamovacích služieb. Do ostrého boja o diváka v ringu fantasy vstupuje aj Amazon so spracovaním populárnej knižnej fantasy Wheel of Time od autora Roberta Jordana.

Seriálová adaptácia 14-dielnej knižnej série prichádza s potenciálom prerozprávať veľkolepý príbeh mágie v rozmanitom svete s Tolkienovským nádychom a aj napriek tomu, že knihy predali cez 90 miliónov kópií, príchod seriálovej novinky televízne vody zatiaľ príliš nerozvíril.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Dokáže seriál naplniť fanúšikovské proroctvo a porazí hordy ďalších fantasy seriálov, aby zasadol na kráľovský trón streamovacích spoločností? Na to nám dala (ne)jednoznačnú odpoveď piatková premiéra prvých troch epizód na online platforme Prime Video.

Extraliga fantasy

Spomínať búrlivé vody fantasy sveta, respektíve jej pestrú ponuku na streamovacích službách je na mieste. Ďalšia séria Zaklínača na Netflixe, blížiace sa nové rozšírenie Hry o tróny z HBO či seriál Pán prsteňov od Amazonu sú ťažkými kalibrami v boji o pomyselný trón seriálového fantasy univerza.

Recenzia Wheel of Time
TMDB

Niet teda divu, že tvorcovia z Amazonu vyrukovali do konkurenčného boja s herečkou Rosamund Pike ako hlavným marketingovým esom seriálu o temnote a čarodejníkoch s výraznou rodovou politikou. Wheel of Time s knižným motívom a slávnou predstaviteľkou spĺňajú na papieri všetky parametre na to, aby v tejto nabitej konkurencii seriál obstál.

Jeho svet je rozľahlý, veľkolepý a zasadený do vlastného sveta a aj keď ho mnohí môžu porovnávať s Hrami o tróny, na čo odkazuje aj úvodná fráza „Winter, teda Dark one is coming“, svojím pestrofarebným nádychom a viacerými momentami skôr pripomenie Tolkiena.

Wheel of Time recenzia
TMDB

Okrem toho u Wheel of time existujú špecifiká, ktoré pôsobia žánrovo originálne a jedinečne – ide predovšetkým o výrazné ženské postavanie určujúce právomoci, kontrolu a zodpovednosť za hýbanie svetom. Všetko sa to odohráva vo fantasy ríši prebudovanej po ničivej kataklizme, kde hrozí, že ju svet zažije znova, ak sa naplnia proroctvá o návrate osoby v podobe reinkarnovanej postavy zvanej ako Drak.

Ten sa zároveň stáva hrozbou, ktorý môže svet zničiť, ale zároveň ho aj spasiť. Túžba získať jeho služby je cieľom ako mocnej entity Temného a jeho armády krvilačných monštier, tak aj radikálnej, no nemenej mocnej skupiny Aes Sedai, ktorej členkou je aj Moiraine (Rosamund Pike).

Prime Video/Úprava redakcie

Tajomný prvok doposiaľ neznámeho spasiteľa v radoch hlavného obsadenia je primárnym motívom príbehu, ktorý robí zo seriálu mimoriadne zaujímavú zápletku, obzvlášť, ak do deja vstupujú viaceré postavy.

Knižná predloha obsahuje viac ako 2700 charakterov, čo komplexnosť a spomínanú rozmanitosť série len podčiarkuje a platí to aj pre prvé epizódy seriálu, keď si po ich dopozeraní sotva budeš vedieť priradiť mená k postavám.

Pán prsteňov sem, Pán prsteňov tam…

Hlavnými a ústrednými hrdinami prvých dielov sú však bezpochyby Moiraine so svojím oddaným samurajským bojovníkom Lanom (Daniel Henney), ktorí majú podozrenie, že prorokovaná postava by mohol byť jeden z kvarteta štyroch obyvateľov Two Rivers — Rand al’Thor (Josha Stradowski), Egwene al’Vere (Madeleine Madden), Perrin Aybara (Marcus Rutherford) a Mat Cauthon (Barney Harris).

Keď na Two Rivers zaútočí krvilačná armáda Temného, Moiraine a Lan sa rozhodnú, že musia chrániť potenciálnych adeptov na spasiteľa sveta a utekajú s nimi naprieč krajinou do sídla Aes Sedai.

Nasledujú tak z výšky dlhé zábery jazdy na koni naprieč krásnymi horskými terénmi a v pätách s armádou monštier. V tomto momente sa u viacerých fanúšikov vynoria spomienky na Pána prsteňov.

Nie je to len kvôli pasáži s útekom a putovaním do bezpečia „hobitských“ členov kvarteta s čarodejníckou verziou Gandalfa a bojovníckou verziou Aragorna. Výraznú inšpiráciu konceptu Temného tvorcovia čerpali aj z postavy Saurona a jeho armády orkov.

Pre rozšírenie sveta Pána prsteňov by to bolo sympatické vlastné parafrázovanie, pre Wheel of Time s viacerými obohranými šlágrami prevažne bojových scén je to jemná škvrna na inak originálnom poňatí knižnej série.

Vedel si?
Netflix ho kúpil za 2 doláre, kľúčové postavy v ňom ani nemali hrať. Geniálny Money Heist končí – tieto veci o ňom nevieš

Dynamika stratená v rozmanitosti sveta

Nič to však nemení na tom, že úvod seriálu je dostatočne dynamický s prehľadnou akciou a dokonca až netradičnou dávkou brutality, ktorá sa naplno prejaví už pri úvodnom príchode armády Temného, kde vynikne skvelá práca s maskami a zároveň viditeľné trhliny v slabej CGI pri práci s mágiou a kúzlami.

TMDB/úprava redakcie

Tvorcov treba pochváliť za snahu udržať si potrebnú divácku pozornosť s každou nasledujúcou časťou a Wheel of Time sa tak vyhýba úvodným vláčnym a rozťahaným dramaturgickým manévrom, ktoré sme kritizovali u tohtoročných očakávaných seriálových noviniek FoundationInvázia.

Poznávacou značkou a miesta, kde sú seriál a aj knižná predloha mimoriadne originálne, sú všadeprítomné presiaknuté prvky európskej a ázijskej mytológie, spájajúce cyklický charakter času, rozšírený v budhizme a hinduizme s konceptom rovnováhy, duality a úcty k prírode, čo je zase symbolom taoizmu.

Okrem rozmanitého prostredia a architektúry to môžeme vidieť aj na rasovom charaktere postáv v regióne Two Rivers, ktorý síce veľmi nekorešponduje s knižným pôvodom, ale skôr vyjadruje túžbu autorov splniť normy dnešnej politickej korektnosti.

Prime Video/úprava redakcie

Spomínaná rozmanitosť a pompéznosť veľkosti a počtu charakterov série ovplyvnil do zjavnej miery aj kasting a výkon viacerých hlavných antagonistov pôsobí sterilne a nepresvedčivo, čo je zapríčinené hlavne obsadením mladých hercov z pomerne neznámych vôd. V konečnom dôsledku má divák od viacerých postáv chladný odstup, podobný v očiach štandardne výnimočnej Rosamund Pike.

Prítomnosť jej hereckého rangu je tak v úvodných epizódach pre Wheel of Time herecky kľúčovou a na vývoj viacerých mladých predstaviteľov a ich potencionálneho hereckého umenia si budeme musieť ešte počkať.

Predkrm pre to, čo príde budúci rok?

Séria knižnej predlohy je mimoriadne rozsiahla a tvorca seriálu Rafe Judkins vie, že má ešte pred sebou tŕnistú cestu, najmä ak so svojím rýchlym tempom z kopca občas zabudne, že medzi divákmi nemusia byť len verní fanúšikovia knižnej série.

Fantasy žáner má viac ako kedykoľvek predtým priestor na to, aby bol nadmieru nápaditý a lahodne jedinečný. Wheel of Time a jeho ozubené kolesá času však pri interakcii postáv s divákom zatiaľ škrípu, no jeho motívy a rozohrané dejstvo sú dostatočne zaujímavé, aby prvá séria bola povinnou jazdou pre všetkých milovníkov fantasy.

Recenzia Wheel of Time
TMDB

Budúci rok sa na nás valí prequel Hry o Tróny a neuveriteľne drahá adaptácia Pána prsteňov od Amazonu, čakanie si však už teraz môžeš spestriť krásnou výpravou prelínajúcou majestátne slovinské Alpy so štúdiovými zábermi z Prahy, kde, ako vidieť na CGI, skončila väčšia časť rozpočtu Wheel of Time.

Druhá séria seriálu dostala zelenú už pri natáčaní tej prvej a my dúfame, že Wheel of Time s načrtnutým úvodným Tolkienovským potenciálom ešte vo finále kvalitatívne vygraduje, k čomu však rozhodne musí prispieť neobrúsený mladý herecký ansámbel, ktorý divákovi zatiaľ bráni k osobitejšiemu vnímaniu jednotlivých postáv a ich emócií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú