Takmer pred desiatimi rokmi HBO so svojím seriálom Hry o tróny rozpútalo celosvetové fantasy šialenstvo, ktoré po skončení seriálu v roku 2018 iba naberá na obrátkach. Veľké produkčné spoločnosti sa začali predbiehať v nakupovaní práv na populárne i menej známe fantasy série. Netflix tak ulovil Zaklínača, ktorý na streamovacej službe zaznamenal fenomenálny úspech, husársky kúsok sa však podaril aj Amazonu so svojou platformou Prime Video.

Svetoznáma spoločnosť si totiž zabezpečila exkluzívne vysielacie práva na jednu z najlepších fantasy sérií všetkých čias, Pána prsteňov, do univerza ktorého plánuje zasadiť svoj pripravovaný seriál. Plánovaný projekt sa okamžite zaradil medzi najočakávanejšie seriály súčasnosti, zhrnuli sme preto všetko podstatné, čo o ňom zatiaľ vieme.

NEPREHLIADNI
Ktorú streamovaciu službu si vybrať a ako ušetriť na predplatnom?

Kedy bude premiéra?

Ani pripravovaného Pána prsteňov začiatkom minulého roka neobišli zdĺhavé prestoje kvôli COVID-19, nakrúcanie sa však úspešne skončilo na začiatku augusta a pri tejto príležitosti Amazon potvrdil aj dátum premiéry, ktorým bude 2. september 2022.

Pán prsteňov sa tak na televízne obrazovky dostane pri príležitosti 85. výročia publikovania Tolkienovej prvej knihy, Hobit, ktorá bola vydaná 21. septembra 1937. Pri príležitosti oznámenia dátumu sa producenti pochválili aj vôbec prvým obrázok z nakrúcania.

Amazon

Ešte pred odvysielaním prvej série si Amazon objednal aj pokračovanie, je preto pravdepodobné, že prestávka medzi dvoma sériami bude kratšia ako pri iných veľkých seriáloch. Pôvodné správy o 20 epizódach v úvodnej sérii sa ukázali ako nepravdivé, prvá séria bude pozostávať z ôsmych dielov.

Koľko sérií bude LOTR mať?

Amazon za práva na Pána prsteňov zaplatil astronomických 250 miliónov dolárov, zaviazal sa nakrútiť päť sérií, do produkcie ktorých plánuje investovať viac ako miliardu dolárov. Ak sa gigantický rozpočet potvrdí, Pán prsteňov sa stane najdrahším televíznym projektom v histórii. Len pre zaujímavosť, trilógia Pána prsteňov od Petera Jacksona stála 281 miliónov a posledná séria Game of Thrones, považovaná za jednu z najdrahších v histórii, stála približne 100 miliónov.

New Line Cinema

Na divákov teda naprieč piatimi sériami čaká veľkolepá zábava, čoraz viac sa v súvislosti so seriálom spomínajú aj možné spin-offy, ktoré by univerzum Stredozeme mohli rozšíriť o ďalšie príbehy. Zároveň nie je vylúčené, že seriál bude pokračovať aj po odvysielaní piatich plánovaných sérií. Všetko záleží na sledovanosti a fanúšikovskej základni, ktorú na seba naviaže.

O čom seriál vlastne bude?

250-miliónová investícia Amazonu zabezpečila práva na vyobrazenie tzv. Druhého veku Stredozeme a práva sú striktne obmedzené výlučne na toto obdobie. Seriál sa tak bude odohrávať tisícky rokov pred udalosťami filmovej trilógie či Hobbita, oboch zasadených do Tretieho veku. Aj keď sa tvorcovia seriálu zaviazali dodržiavať stanovy v knižných predlohách J. R. R. Tolkiena, Druhý vek je v nich opísaný len veľmi striedmo, čo filmárom do veľkej miery rozväzuje ruky. Text nižšie môže obsahovať spoilery.

Tvorcovia majú k dispozícii obdobie trvajúce 3 441 rokov, počas ktorého sa v univerze Pána prsteňov odohralo množstvo kľúčových udalostí. Počas Druhého veku boli napríklad ukované Prstene moci a Sauron, služobník Temného pána Morgotha, vďaka ľsti a pretvárke postupne realizoval svoj nárast k moci.

New Line Cinema

Druhý vek je tiež známy založením ríše Eregion, ktorá bola po vojne so Sauronom neskôr vyplienená. Dôležité úlohy tu hrali Galadriel, Elrond, ale aj majstrovský kováč Celebrimbor, ktorý sa nechal oklamať Sauronom a ukoval mu Prstene moci.

Najväčšiu pozornosť v Druhom veku budí mocné ostrovné kráľovstvo Númenoru a jeho postupná skaza zvnútra. Dlhovekí Númenorčania boli zručnými moreplavcami a objaviteľmi, vďaka čomu sa dostali do konfliktu aj so Sauronom. Počas stovky rokov trvajúcej vojny ho postupne zbavovali územia, až ho nakoniec zahnali do svojej bašty v Mordore, kde sa im Temný pán vydal na milosť.

Sauron v tomto čase disponoval možnosťou zobrať na seba elfskú podobu, vďaka úskočnosti a charizme sa postupne z väzňa prepracoval až na najvyššieho kráľovského radcu Númenoru a započal skazu jednej z najmocnejších ríši v Stredozemi.

Pozornosť tvorcov sa však môže sústrediť aj k ďalšej zásadnej udalosti Druhého veku – ukovaniu prsteňov moci. Dlho pred rozpadom Númenoru si Sauron po stáročia získaval priazeň Elfov, ktorých napokon presvedčil o ukovaní prsteňov moci.

Amazon

Elfovia však jeho zradu hneď po ich nasadení odhalili, čo viedlo k dlhotrvajúcej vojne, počas ktorej si Sauron postupne podmanil väčšinu Stredozeme. Horšie na tom boli ľudia a trpaslíci, ktorí si užívali moc ukrytú v prsteňoch, až jej napokon podľahli.

Trpaslíci sa síce ukázali byť odolnejší, ako Sauron predpokladal a nechceli sa Temnému pánovi podvoliť, korupcia ľudí však bola dokonaná presne podľa plánov a z deviatich mocných kráľov sa postupne stali Sauronovi najmocnejší a najneľútostenejší poddaní, Nazgulovia.

Po storočiach vojen, šarvátok, pádoch kráľovstiev i hrdinov, bol Sauron porazený a vzatý ako väzeň do Númenoru. Temný pán ríšu postupne rozvrátil a nasledovali ďalšie vojny, až kým nebol Sauron porazený alianciou posledných ľudí a elfov v pevnosti pri Barad-dûr. Tieto udalosti zobrazuje úvod Pán Prsteňov: Spoločenstvo prsteňa a zároveň znamenajú koniec Druhého veku.

New Line Cinema

Ktorú z udalostí si tvorcovia z Amazonu vyberú ako hlavnú líniu momentálne nie je známe, oficiálny popis seriálu hovorí o ďalšej nezabudnuteľnej ceste naprieč Stredozemou, počas ktorej sa netradiční hrdinovia postavia obrovskému zlu a navštívia viacero nových, ale tiež známych lokalít.

Nechýbajú medzi nimi spomenuté kráľovstvo Númenoru, hlavné mesto Elfov, Lindon, temné hlbiny Misty Mountains, aj nepreskúmané lokality na samom kraji Stredozeme.

Nie je tiež vylúčené, že každá séria sa zameria na iné obdobie Druhého veku. Dlhovekosť Elfov a ľudí Númenoru dáva tvorcom pomerne veľkú slobodu, ako pokryť veľké časové obdobie bez nutnosti meniť hlavné postavy.

Akých hercov v seriáli uvidíme?

Amazon pri výbere postáv stavil na menej známe herecké tváre, čo určite chválime. Pozornosť divákov tak môže byť pohodlne rozptýlená na viacero charakterov a dejových liniek bez prílišnej pozornosti na konkrétnu postavu. Mená obsadených hercov bežnému divákovi príliš veľa nepovedia a nemá význam vymenovávať ich všetkých, omnoho lepšie je preto spojiť ich s postavami zo známych seriálov.

HBO/Úprava redakcie

Vo veľkovýpravnej fantasy tak uvidíme herca Josepha Mawleho, známeho ako strýka Benjena z Game of Thrones. Odtiaľto si Amazon vypožičal aj herca Roberta Aramaya, ktorý v Hrách o tróny stvárnil mladú verziu Neda Starka.

Britsko-írsku herečku Nazanin Boniadi si diváci môžu pamätať ako Barneyho bývalú priateľku zo seriálu How I Met Your Mother, 31-ročnú Morfydd Clark sme vo vedľajších úlohách naopak mohli vidieť v minuloročnej minisérii Dracula alebo fantasy od HBO His Dark Materials.

Pozornosť na seba ďalej púta Ismael Cruz Cordova, ktorý o sebe dal vedieť v úspešnej minisérii The Undoing či kráska so slovenskými koreňmi Ema Horvath, známa z hororov z produkcie Blumhouse. Celkovo už Amazon do seriálu obsadil viac ako 30 hercov, aj keď ich úlohy naďalej zostávajú tajomstvom.

YouTube

Isté je, že kľúčovú rolu by mal v seriáli zastávať Joseph Mawle z Game of Thrones, ktorý si v seriáli zahrá hlavného záporáka menom Oren. Meno postavy sa v univerze J.R.R. Tolkiena zatiaľ neobjavilo, v tejto chvíli o nej preto nepoznáme žiadne ďalšie detaily.

Veľká pozornosť sa mala rovnako sústrediť aj na herca Willa Poultera, známeho napríklad z vydarenej komédie We’re the Millers. Poulter však kvôli od projektu kvôli vyťaženosti odstúpil, nahradiť by ho mal mladý Ned Stark a herec Robert Aramayo. V seriáli podľa prvých informácii stvárni známeho elfa Elronda.

Uvidíme aj známe postavy?

Aj keď sa príbeh seriálového Pána prsteňov bude odohrávať stovky, ak nie tisícky rokov pred filmovými udalosťami, v seriáli uvidíme viacero postáv známych zo slávnej trilógie. Tu je ich zoznam a krátka história ich pôsobenia v Druhom veku. Text nižšie môže obsahovať spoilery.

Galadriel

V seriáli s určitosťou uvidíme Galadriel, ktorú stvárni herečka Morfydd Clark. História mocnej elfskej kráľovnej siaha ešte do Prvého veku a v univerze Tolkiena patrí k vôbec najstarším postavám. Aj keď rola Galadriel v Druhom veku nepatrí k najzásadnejším, rozhodne nie je zanedbateľná. Galadriel spoločne s manželom Celebornom založili ríšu Eregion, ktorá sa stala známou predovšetkým vďaka svojim umelcom a zručným kováčom.

New Line Cinema

Sauron v podobe očarujúceho elfa Annatara si postupne kováčov aj ľud Eregionu získaval na svoju stranu, ako jedna z mála voči nemu bola Galadriel podozrievavá a otvorene voči nemu vystupovala, následkom čoho ju Sauron z ríše nechal vyhnať a neskôr tu ukul prstene moci.

Po odhalení Sauronovej zrady daroval nový kráľ Eregionu, kováč Celebrimbor, jeden z najmocnejších prsteňov práve Galadriel, ktorá sa ho počas Druhého veku snažila pred Temným pánom skryť.

Elrond

Pán Rivendell je fanúšikom filmovej trilógie dobre známy predovšetkým vďaka rozhodujúcej bitke proti Sauronovi na konci Druhého veku a založeniu Spoločenstva prsteňa po opätovnom nástupe Temného pána k moci.

Postava Elronda síce zo strany tvorcov v seriáli zatiaľ nebola oficiálne potvrdená, jeho účasť by však podľa opakovaných informácií mala byť hotovou vecou a stvárniť by ho mal mladý Ned Stark, herec Robert Aramayo.

Jeho postava má pre seriál pomerne zásadný význam, Elrond totiž prakticky počas celého Druhého veku bojoval proti Sauronovi a bol jedným z jeho najsilnejších nepriateľov.

New Line Cinema

Elrond je v univerze Pána prsteňov vyhláseným bojovníkom a skvelým taktikom, napriek svojim kvalitám však viacero konfliktov s armádami Temného pána skončilo jeho porážkou. Elrond zohral zásadnú úlohu pri neúspešnej obrane Eregionu, známy je aj vďaka založeniu Rivendalle, jednej z posledných elfských bášt schopnej odolávať vojskám Saurona v neskoršej fáze Druhého veku.

Vyhlásený vojvodca má zároveň väzby na viacero kľúčových postáv Druhého veku – kováča Celebrimbora, Galadriel, vládcu Númenoru Elrosa, ktorý je jeho pokrvným dvojčaťom, nehovoriac o tom, že jeho postava zohrala zásadnú úlohu formovaní Poslednej aliancie a porážke Saurona v rozhodujúcej bitke Druhého veku pri Temnej veži.

Sauron

V pripravovanej novinke s istotou uvidíme aj Saurona, aj keď je možné, že celkom v inej podobizni, ako sme na neho zvyknutí z filmov. Sauron na začiatku Druhého veku po porážke svojho pána Morgotha nedisponoval žiadnou významnou silou a musel sa spoľahnúť na lži a pretvárku.

Zobral na seba podobizeň elfa s nádherným vzhľadom, známeho pod menom Annatar, Pán Darov, a postupne sa infiltroval do ríše Eregionu, kde si vďaka vedomostiam a oslnivej charizme získaval priazeň majstrovských kováčov na čele s Celebrimborom.

New Line Cinema

Po ukutí prsteňov moci bola jeho zrada elfami odhalená a Sauron, teraz už známy ako Temný pán, sa s nimi pustil do otvorenej vojny. Nespoliehal sa iba na moc orkov, ale tiež rôznych magických príšer, vďaka ktorým si postupne začal podmaňovať takmer celú Stredozem. Dobyl a vyplienil Eregion, zabil Celebrimbora, opätovne postavil Temnú vežu Barad-dûr a z Mordoru spravil svoju temnú baštu.

Čoraz slabším elfom však na pomoc v stovky rokov trvajúcej vojne prišli aj masívne vojská Númenoru, ktorým nedokázal vzdorovať ani Temný pán. Opäť sa preto uchýlil ku ľsti, nechal sa dobrovoľne zajať a začal skazu majestátnej ríše zvnútra.

Ďalšie postavy a populárni hrdinovia?

Nie je vylúčené, že okrem postáv vyššie v seriálovej verzii Pána Prsteňov uvidíme aj ďalších známych hrdinov z filmov. S veľkou pravdepodobnosťou by sa v seriáli mohol objaviť manžel Galadriel, Celeborn, ktorý sa mihol aj v trilógii Petera Jacksona.

Pozornosť si ďalej pýta aj herec Ian McKellen, ktorý opakovane vyhlásil, že by sa do Stredozeme v koži Gandalfa veľmi rád vrátil. Hovorí sa dokonca aj o účasti Legolasa, Aragorna alebo pána hrôzostrašných Nazgulov, Witch-Kinga z Angmaru.

Dlhovekosť a nejednoznačná interpretácia histórie zmienených postáv síce tvorcom teoreticky umožňuje zaradiť ich do príbehu, hlavnú prekážku v ich integrácii však predstavujú práva, ktoré Amazon pomerne striktne limitujú.

Obľúbení hrdinovia z filmov totiž vystupujú až v pokročilej fáze Tretieho veku, zatiaľ čo práva filmárov sa vzťahujú len na Druhý vek. Uvidíme teda, či sa tvorcom podarí nájsť zmysluplnú zámienku, ako známe postavy do seriálu zaradiť alebo ich nakoniec budú celkom ignorovať.

Erotické Hry o tróny?

Ešte pred svojou premiérou sa pripravovaný Pán prsteňov nevyhol kritike a kontroverzii súvisiacej s explicitným obsahom. Nie je tajomstvom, že tvorcovia z Amazonu chcú svojou novou fantasy pokoriť megahit Hry o tróny, kde pomerne veľkú rolu zohrala aj erotika a početné sexuálne scény.

HBO

Tvorcovia Pána prsteňov sa pravdepodobne plánujú inšpirovať aj touto oblasťou, podľa opakovaných správ totiž na Novom Zélande hľadali komparzistov všetkých veľkostí a tvarov nad 18 rokov, ktorým by nevadila nahota. Zároveň do tímu hľadali aj koordinátorku intimity, ktorá by sa starala o pohodlie hercov pri chúlostivých záberoch.

Na rozdiel od Game of Thrones však erotika v univerze Pána prsteňov nemá žiadne miesto. Samotný Tolkien, bol prísnym katolíkom a žiadna z jeho kníh explicitné sexuálne scény neobsahovala. Narastajúcu sexualitu naopak Tolkien považoval za jednu z najväčších morálnych výziev ľudstva a svoje knihy postavil výhradne na večnom boji dobra so zlom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú