Seriálová sci-fi novinka Nadácia si práve odkrútila premiéru na Apple TV+ úvodnou dvojicou epizód. Silné očakávania opakovane umocňovali aj prvé trailery, ktoré diváka doslova odzbrojili svojou jedinečnou vizuálnou stránkou. Prísľub nadštandardného zážitku navyše podporilo aj hviezdne herecké osadenstvo i vysoký rozpočet.

Fanúšikovia knižnej predlohy sa tak po 80-tich rokoch konečne dočkali projektu, ktorý má perspektívu preniesť rozsiahlu a komplexnú knižnú ságu z pera Isaaca Asimova na obrazovky. Podobne ako v prípade Duny sa aj o Nadácii hovorí, že ide o nesfilmovateľné sci-fi dielo. Je teda novinka pripravená dostáť vysokým očakávaniam?

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Nová vlajková loď od Apple s medziplanetárnou zápletkou

Nadácia presne zapadá do kategórie epických vlajkových lodí, akými disponuje každá streamovacia platforma vo svojej zlatej výkladnej skrini. HBO malo Hry o Tróny, Netflix svojho Zaklínača a Amazon pripravuje seriálovú podobu Pána Prsteňov.

Apple TV+

Každá z týchto sérií sa môže pochváliť obrovským rozpočtom, hviezdnym hereckým obsadením, komplexným univerzom, ktoré sa dá vetviť na viaceré série a najmä s potenciálom osloviť širokú verejnosť. Tie isté charakteristiky spĺňa aj novinka Foundation.

Jej veľkovýpravný príbeh o páde galaktickej ríše s mnohými politickými intrigami by sa mal podľa vyjadrení svojho showrunnera Davida S. Goyera dočkať minimálne ôsmich sérií.

Streamovací gigant teda vkladá do svojho najnovšieho počinu obrovské nádeje a veľkolepý sci-fi projekt k nám tak prichádza so značným prísľubom úspechu. Otázkou nateraz ostáva len to, či prvé dva diely zaujali pozornosť fanúšikov dostatočne na to, aby seriálu dali šancu dlhodobo.

Pomalý rozjazd do epickej ságy

Príbehová premisa novinky pre diváka spočiatku nemusí byť vôbec zaujímavá. V centre deja je niečo, čo sa nazýva psychohistória – spôsob, akým sa dá využiť matematika na analýzu a predikciu správania sa ľudstva v dlhodobom horizonte. Špecialistom v tomto obore je Hari Seldon v podaní geniálneho Jareda Harrisa, ktorého si môžeme pamätať ako vedca Legasova v seriály Černobyl z produkcie HBO.

Apple TV+

Úlohu posla zlých správ o blížiacej sa katastrofe si zopakoval aj tentokrát, keď pomocou psychohistórie a matematických výpočtov predpovedá, že Galaktické impérium riadené imperátorom sa blíži k svojmu zániku. Nejde o názor, domnienku ani snahu zaujať. Galaktické impérium čaká kolaps a po ňom budú nasledovať tisícky rokov barbarstva.

Neútešné vyhliadky podporuje aj Gaal Dornick v podaní Lou Llobell, ktorá sa vďaka matematickej súťaži stáva pravou rukou Hariho Seldona. Dvojica sa spoločne snaží autority presvedčiť o ich predpovedi, diktátorský imperátor Cleon (Lee Pace), je však pobúrený a matematika s jeho nasledovníkmi posiela do exilu na nehostinnú planétu.

Práve tu sa postupne začne rodiť Nadácia, druhé impérium, ktoré po kolapse súčasného systému zaujme jeho miesto. Stane sa tak však až o stovky rokov, kedy už Hari Seldon dávno nebude nažive. Ak však Nadácia uspeje, zabráni sa tým tisíckam rokov barbarstva a krutých vojen.

Základy pre ďalšie napredovanie

Seriál sa v úvodných častiach dejovo nijak výrazne neponáhľa, priam sa zdá, že miernym tempom ide úmyselne a snaží sa tak postaviť základy prvej série predovšetkým na páde samotného impéria, ktorého udalosti v knižnej predlohe nie sú až také kľúčové. Imperátorova politika na pozadí rozpadajúcej sa ríše tak môže byť jednou z hlavných premís prvej série.

Nebolo by však prekvapením, ak by sme sa na časovej osi veľmi rýchlo presunuli na spomínanú exilovú planétu k budovaniu kľúčovej Nadácie (Foundation), ktorej cieľom je vytvorenie úložiska na zachovanie vedomostí počas dlhého a temného obdobia galaktického úpadku.

Apple TV+

Tempo úvodných epizód je síce pomalé, primeraný tomu je však aj počet postáv, ktorým sa tvorcovia zatiaľ nedokázali dostatočne venovať. Autori sa zamerali na vykreslenie ich pôvodu a dôležité aspekty, ako ich pohnútky a charakterové črty ostávajú jemne nedotiahnuté.

Mnohým divákom sa tak môže stať, že si k niektorým postavám nevytvoria potrebný vzťah, preto motanie sa okolo romantických citov dvoch z nich zbytočne narúša očakávanú údernosť úvodu.

Sklamaním pre fanúšikov knižnej predlohy môže byť  aj to, že tvorcovia zámerne zmenili povahovú podstatu zopár hlavných postáv a v niektorých prípadoch aj pohlavie v rámci gender korektnosti, čo pochopiteľne nebolo bežné v 40. rokoch, kedy bolo dielo napísané.

Jedinou postavou, čo sa vo výraznej miere nezmenila od Asimovovej predlohy, je Hari Seldon (Jared Harris). Postava brilantného matematika, ktorý sa rád počúva a oplýva zdravým egom, by v nesprávnych rukách mohla dopadnúť katastrofou. Harris sa však tejto úlohy chopil bravúrne a podržal tak každú scénu.

Apple TV+

Veľmi zaujímavým spôsobom sa podarilo autorom vytvoriť podobu všemohúceho imperátora Cleona a doslova ho naklonovať do troch rôznych verzií. Práve jeho stredná verzia metodického, bezohľadného diktátora má byť symbolom hnevu zasiateho do Galaktického impéria po tom, čo narastá odpor v okrajových vrstvách impéria. Temný charakter typu Sithského lorda zo sveta Star Wars ale rozhodne nečakajte.

Odzbrojujúci vizuál a viaceré originálne motívy

Čo robí seriál už v úvode výnimočným je jeho fantastická vizuálna stránka a na obrazovke je cítiť každý cent použitý na jeho výrobu. Prvý diel knižných románov bol napísaný už v 40. rokoch a Asimov nikdy podrobne v nich nepopisoval vizuál, aj preto treba tvorcov pochváliť za ich víziu a viaceré originálne nápady, od masívnych vesmírnych výťahov po jedinečné vesmírne koráby, ktoré občas dokonca vynikajú aj nad ikonami tohto žánru ako Star Wars či Star Trek.

YouTube (screenshot)

Všetko toto estetické potešenie so skvelými vizuálnymi prvkami prispievajú k budovaniu sveta, ktorý si vás rýchlo podmaní. Celá spoločnosť s jednotlivými vrstvami a mnohými mimozemskými kultúrami pôsobia ako jeden komplexný celok, fungujúci už desiatky tisíc rokov, čomu dopomáhajú aj prepracované kostýmy.

V neposlednom rade sa môžete tešiť na pestrú a veľkolepú výpravu, kde sa okrem zeleného plátna viaceré filmové scény budú v prestrihoch presúvať na reálne lokality v Írsku, či na Islande alebo Kanárskych ostrovoch.

Vlažný štart so sľubnou perspektívou

Showrunner David S. Goyer (Trilógia Batman, Muž z ocele) nedávno vyhlásil, že pokiaľ všetko prebehne podľa plánu a seriál sa dočká vysokej sledovanosti s dobrou odozvou, z Nadácie by sa mohla stať nová sci-fi značka budúcich rokov. Taktiež ale varoval divákov, že prvá séria bude prevažne o budovaní sveta a predstavovaní postáv a na niektoré otázky fanúšikova nemusia dostať patričnú odpoveď.

Je však otázne, či takéto vysvetlenie obstojí u fanúšikov aj po prvých dvoch epizódach, kde je dynamický a pútavý úvod nahradený mdlým psychologicko-matematickým prerozprávaním príbehu bez výraznejšieho presahu a stotožnenia sa s postavami.

V ústach tak divákovi môže ostať pachuť skvelého vizuálneho podania bez ďalších ingrediencií, ktoré si pilotné diely vyžadujú, aby diváka pritiahli k obrazovkám aj na nasledujúce epizódy. Vizuálna stránka, pútavé herecké osadenstvo i premisa totálneho kolapsu vyspelej civilizácie sú však zároveň dostatočne silné na to, aby Nadácia uspela a Apple si zarobil na nový seriálový hit.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú