Štát okrem podpory nákupu vozidiel na alternatívny pohon rozhodol, že si takéto vozidlá vyskúša aj na jednom z ministerstiev. Ekologickou cestou sa vydalo Ministerstvo vnútra SR, ktoré si vypožičalo elektromobily a plug-in hybridy. Tie budú využívané úradníkmi, ale aj políciou. O novinke informovalo ministerstvo na Facebooku.

V posledných rokoch sa v našej krajine objavuje na cestách čoraz viac vozidiel na alternatívny pohon, ktorých rozšírenie vláda podporila aj prvým dotačným balíkom vo výške 6 miliónov eur. Momentálne prebiehajú prípravy na budúcoročné spustenie ďalšej podpory, ktorá má zároveň odstrániť problémy ako v predošlom kole.

Osobná doprava má obrovský podiel pri produkcií emisií

Podpora vozidiel na alternatívny pohon je súčasťou znižovania uhlíkovej stopy v mnohých európskych krajinách. Práve EÚ sa zaviazala, že do roku 2030 zníži produkciu emisií až o 40 %. Zároveň chce dosiahnuť, aby automobilky produkovali vozidlá s nižšími emisnými stopami. V tomto smere stanovila únia nové limity, ktoré však aktuálne mnohí výrobcovia nedokážu dodržať.

Do roku 2030 by mali emisné limity klesnúť voči súčasným o 37,5 % v prípade nových osobných áut, o 31 % pre dodávky a o 30 % u nových nákladných vozidiel, uvádza Europa.eu. Práve osobná doprava má na svedomí jednu z najvyšších produkcií emisií. V doprave ako takej produkovali osobné vozidlá podľa údajov spred štyroch rokov až 60,7 % všetkých emisií. Samotná cestná doprava produkuje až 72 % všetkých emisií v rámci EÚ.

Ministerstvo vnútra si vyskúša vozidlá na alternatívny pohon

K znižovaniu emisií na Slovensku chce podľa nových informácií prispieť aj Ministerstvo vnútra, ktoré plánuje už v budúcom roku zaradiť do verejného obstarávania aj nákup vozidiel na alternatívny pohon. Momentálne si však najprv vyskúša viacero verzií vozidiel, ktoré mu automobilky zapožičali bezplatne.

Nenechaj si ujsť
Nové autá v SR majú druhé najvyššie emisie v EÚ. Kupujeme málo elektromobilov, naša priorita je úplne iná

Podľa informácií na Facebooku tak bude mať ministerstvo k dispozícii na 6/ 12 mesiacov vozidlá od automobilky Škoda, Toyota, KIA a Peugeot. Jedná sa o elektrické modely a plug-in hybridy, ktoré budú využívané úradníkmi, ale aj políciou pri výkonne práce.

Od spoločnosti Škoda Auto dostalo Ministerstvo vnútra SR elektrickú Škodu Citigo iV a plug-in hybridnú Škodu Superb. V najbližších mesiacoch k nim pribudnú aj 4 hybridné Škody Octavie a o rok aj elektrická Škoda Enyaq. V prípade Toyoty bude mať ústredný orgán možnosť využiť modely Camry, RAV4 a Corolla.

✅ ZELENÉ MINISTERSTVO VNÚTRA ✅Ministerstvo vnútra SR chce byť súčasťou znižovania emisií oxidu uhličitého, a prispieť…

Posted by Ministerstvo vnútra SR on Thursday, October 1, 2020

Táto trojica modelov bude využívaná políciou, čomu nasvedčuje aj úprava karosérie, ktorá dostala špeciálne policajné nálepky. Nejde však o plnohodnotné policajné vozidlá, chýbajú im majáky a ďalšie prvky policajných vozidiel. Ďalej bude môcť MINV SR využiť vďaka spolupráci s Automobilovými opravovňami aj elektromobily KIA Soul, KIA Niro a Peugeot 208.

Ministerstvo tak bude mať k dispozícii viacero rozličných modelov elektromobilov a plug-in hybridov, ktorých používanie pri výkone činnosti polície a úradníkov bude po skončení obdobia na vypožičanie vyhodnotené, aby bolo možné vybrať najvhodnejšie vozidlá. Tie potom orgán nakúpi pri verejnom obstarávaní v budúcom roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom