Trendy posledných rokov ovplyvnili trh a vodiči začali uprednostňovať čoraz viac veľké a ťažké autá s pohonom na fosílne palivá, ktoré produkujú vysoké emisie. Podľa štatistík dosiahli nové autá zakúpené na Slovensku v minulom roku druhé najvyššie emisie v priestore EÚ. Na vine sú predovšetkým SUV modely, informuje Inštitút environmentálnej politiky.

Automobilky prinášali na trh v uplynulých rokoch čoraz viac veľkých áut. Práve SUV si obľúbili aj vodiči na Slovensku, čo sa podpísalo pod celkové zvýšenie priemerných emisií nových vozidiel za minulý rok, kedy ich hodnota mala v porovnaní s predošlým rokmi stúpajúcu tendenciu.

Veľké SUV zhoršili emisie nových áut na Slovensku. Za zvyškom krajín EÚ značne zaostávame

V roku 2019 bolo pritom zaregistrovaných len 1,15 % áut na alternatívny pohon, čo Slovensko radí na predposledné miesto v EÚ. Za nami ostala už iba Litva, informuje IEP. Jedným z dôvodov stojacim za týmto nelichotivým výsledkom však môžu byť aj štátne dotácie, ktoré prišli až koncom roka.

Vodiči mohli čakať na finančnú podporu od štátu a v decembri využiť príležitosť, pri ktorej bolo možné získať 5000 € na kúpu plug-in hybridu a 8000 € na kúpu elektromobilu. Kúpu vozidla na alternatívny pohon teda mohli odkladať až do spustenia štátnej podpory.

— KOĽKO SLOVÁCI KUPUJÚ NOVÝCH ÁUT NA ALTERNATÍVNY POHON?V porovnaní s európskymi krajinami je pomer nových…

Posted by Inštitút environmentálnej politiky – IEP on Tuesday, July 28, 2020

Vyhodnotenie a schvaľovanie žiadostí sa však začalo až na jar tohto roka, pričom celý proces ešte predĺžila pandémia koronavírusu. Počet áut na alternatívny pohon teda mohol byť kvôli tomu v minulom roku výrazne nižší. Detailný prehľad toho, koľko vozidiel s alternatívnym pohonom bolo od minulého roka až do mája 2020 na Slovensku zaregistrovaných sme priniesli v samostatnom článku.

— SLOVENSKO MALO MINULÝ ROK DRUHÉ NAJVYŠŠIE EMISIE Z NOVÝCH ÁUT V ÉUPohľad do mikrodát ukazuje, že rozdiel oproti…

Posted by Inštitút environmentálnej politiky – IEP on Monday, August 10, 2020

Vyššie predaje benzínových a naftových SUV sa postarali, že sa naša krajina ocitla na chvoste európskeho rebríčka. V porovnaní s európskym priemerom boli u nás zakúpené nové vozidlá s benzínovým motorom ťažšie o 4 % a autá s naftovým motorom ťažšie o 8 % ako je celoeurópsky priemer.

S tým sa spájajú aj predaje SUV vozidiel, ktoré v minulom roku stúpli na našom trhu o 4,5 %. Tieto čísla tak hovoria jasne, na Slovensku sú stále populárnejšie veľké a ťažké autá produkujúce vysoké emisie.

K vyšším emisiám oproti EÚ prispelo aj nižšie zastúpenie naftových áut (25 % vs. 32% v EÚ). Autá s naftovým pohonom majú typicky nižšiu spotrebu a aj menej emisií ako porovnateľné auto na benzín. No z pohľadu kvality ovzdušia benzínové autá produkujú menej škodlivých oxidov dusíka,“ informoval Inštitút environmentálnej politiky na Facebooku.

Podľa štatistík Focus2Move však SUV modely stále nie sú napriek rastúcej popularite na prvých priečkach v predajoch. Tie obsadili stále populárne mestské vozidlá a rodinné modely ako Škoda Fabia či Octavia. SUV zahrnuté v štatistikách si však za minulý rok oproti roku 2018 polepšili a taká Škoda Kodiaq vyskočila z 19. miesta v predajnosti až na 8. priečku.

Šiestym najpredávanejším vozidlom za rok 2019 bol Hyundai Tucson a pred ním sa na 5. mieste umiestnila Dacia Duster. Prvé štyri priečky však patria spomínaným modelom Škody, spolu s Kiou Ceed a Hyundai i30.

Automobilkám hrozia vysoké pokuty. EÚ sprísnila emisný limit

Európska únia sa bude snažiť automobilky „motivovať“ k výrobe ekologickejších vozidiel aj prísnejšími emisnými normami. Dosiahnuť avizovaný limit emisií 95 g CO2 na 1 km pri celej flotile vyrábaných automobilov konkrétnej spoločnosti je však pre mnohých výrobcov nielen náročné, ale v mnohých prípadoch aktuálne nemožné. Za prekročenie noriem pritom hrozia automobilkám obrovské pokuty.

Po prekročení limitov musí automobilka zaplatiť za každé predané auto pokutu vo výške 95 € za každý gram CO2 nad uvádzaný limit.

Nenechaj si ujsť
Štát vyhlásil: Chceme ďalšie kolo dotácií na elektromobily, budúcnosť vidíme aj vo vodíku

Hoci vydala Európska komisia pre rok 2020 výnimku a flotilové emisie nemusí splniť 100 % ale „len“ 95 % vozidiel jednotlivých značiek, situácia sa zdá sa nebude výrazne zlepšovať.

Problémové SUV modely totiž ovplyvňujú aj emisné limity automobiliek. Zatiaľ čo výrobca menších áut dostal nižší emisný limit, výrobca veľkých a ťažkých modelov má povolené vyššie emisné normy. Dôvodom je rozdielna hmotnosť áut. Preto má napríklad koncern PSA emisný limit na úrovni 91,6 g/km a taký Jaguar – Land Rover až 130,6 g/km.

Pomôcť majú vyššie predaje áut s alternatívnym pohonom

Existuje však riešenie, ako nový limit z dielne EÚ splniť, a to predávať viac elektromobilov alebo zdieľať elektrické platformy s ostatnými či vytvárať fúzie s inými výrobcami. Každá automobilka by mala predať až 2,5 miliónov kusov elektrických áut navyše, aby sa im podarilo dostať do novej emisnej normy.

Pomôcť v tomto smere môžu výrobcom pomôcť aj vyššie predaje plug-in hybridov a obmedzenie produkcie a ponuky veľkých SUV vozidiel, ktorých v uplynulých rokoch pribudlo naozaj mnoho.

Hoci dnešná ponuka automobiliek zahŕňa viacero nízkoemisných modelov, stále to nie je dosť, aby sa výrobcovia pripravili na to, čo ich čaká o pár rokov. Už v roku 2025 má totiž priemer flotilových emisií podľa analýzy PA Consulting klesnúť podľa plánov EÚ na 81 g CO2 na 1 km a o 5 rokov neskôr iba na 59 g CO2.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom