Záujemcovia o elektromobily a plug-in hybridy mali možnosť využi prvé kolo štátnych dotácií v decembri minulého roka. Slovensko sa však pripravuje na spustenie nového dotačného programu, ktorý by mal vyhovieť väčšiemu množstvu žiadateľov. Ministerstvo hospodárstva chce spustiť ďalšie dotácie na nákup elektromobilov v budúcom roku.

Minister hospodárstva, Richard Sulík, ešte v júni vyhlásil, že chce ďalšie kolo dotácií na elektromobily, no budúcnosť vidí aj vo vodíkových autách. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Slovensko spustí ďalšie kolo dotácií na elektromobily

Začiatkom septembra opäť potvrdil plány vlády podporiť kúpu elektrických áut novými dotáciami, ktoré by už mali byť pripravené tak, aby sa z vyhradených prostriedkov dostala podpora pre čo najviac ľudí.

Presné informácie o spustení druhého kola dotácií ale nie sú známe. Zatiaľ tak nie je jasné, koľko financií Slovensko na nákup elektromobilov v novom kole vyhradí, a ani to, kedy presne bude spustené. Podľa nedávnych vyjadrení Richarda Sulíka však chce štát podporiť viac žiadateľov ako naposledy.

Zobraziť celú galériu (0)
JumpStory/SaS (Úprava redakcie)

Aby sa nestalo, že sa to spustí o polnoci a 00:15 už sú všetky peniaze minuté. Takto to robiť nechceme,“ skonštatoval Sulík po rokovaní vlády.

Pre uspokojenie takmer všetkých žiadateľov chce preto vláda vyhradiť väčšiu sumu peňazí, no bude k dispozícii nižšia výška podpory. Kým v minulom roku bola výška dotácie na elektromobily 8000 € a na plug-in hybridy 5000 €, v ďalšom kole bude suma pravdepodobne nižšia. Konkrétna výška nových dotácií nie je aktuálne známa.

Ďalší dotačný program sa však spustí najskôr až v budúcom roku, pričom sa má upraviť aj schéma, ktorá by umožnila už spomínané rozdelenie financií pre čo najväčší počet žiadateľov.

Rezort hospodárstva má v pláne pripraviť novú schému na podporu kúpy elektromobilov na budúci rok. Ambíciou rezortu je nastaviť pravidlá tak, aby podporu získalo čo najviac záujemcov.

Celková suma určená na túto dotáciu by preto mala byť vyššia ako v minulosti, na druhej strane sa ale pravdepodobne zníži výška dotácie na jeden automobil,“ informovala redakciu FonTech.sk hovorkyňa Ministerstva hospodárstva, Mgr. Katarína Matejková.

Minulý rok to skončilo fiaskom. Rozdeľovanie financií sa stále neskončilo

Prvé kolo dotácií na nákup vozidiel s alternatívnym pohonom (elektromobilov a plug-in hybridov) bolo spustené ešte 11. decembra minulého roka, kedy sa mohli záujemcovia o podporu registrovať na vyhradenom webe, ktorý však krátko po spustení spadol a všetky vtedajšie registrácie boli kvôli problémom vymazané.

Aj úspešne registrovaní žiadatelia tak museli počkať na nový termín a celý proces absolvovať odznova. Po druhýkrát sa dotačný program pre žiadateľov spustil 16. decembra a finančné prostriedky vo výške 6 miliónov eur boli vyčerpané už za 3 minúty a 41 sekúnd. Ani úspešná registrácia však neznamenala, že žiadatelia, ktorí formulár vyplnili, dostanú podporu od štátu.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie|)

Žiadosti totiž ešte musia prechádzať schvaľovacím procesom, ktorý vykonáva SIEA a komisia na Ministerstve hospodárstva. Vyplácanie dotácií sa však kvôli pandémii koronavírusu v apríli pozastavilo a spustené bolo potom až koncom toho mesiaca.

Finančnú podporu od štátu doteraz získalo vyše 500 žiadateľov a ďalšie desiatky žiadostí stále čakajú na schválenie. V prípade stornovaných alebo neschválených žiadostí sú vyberaní ďalší žiadatelia zo zásobníka.

Nedávno sa však potvrdilo aj druhé kolo dotácií pre elektronabíjačky. Podporu v tomto smere môžu získať aj samosprávy a podnikatelia, pričom vyčlenených bolo na tento účel 650 000 €. Viac detailov o podpore nabíjacích staníc sa dozvieš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom