Nový Microsoft Edge je akoby z inej dimenzie a po predchádzajúcich kontroverziách s prehliadačmi od Microsoftu prišiel konečne taký, o ktorom sa nebojíme povedať, že dokáže hravo konkurovať aj Chromu či Firefoxu. Ba čo viac, v mnohých ohľadoch ich bez problémov prekoná. Microsoft si je zvýšenej popularity plne vedomý a nový Edge pretláča všade, kde sa len dá. Najnovšie to bude aj v staručkom Windowse 7 a v o niečo novšom Windowse 8.1, píše portál Neowin.

Agresívne reklamy na nový Edge priamo v ponuke Štart alebo vo vyhľadávacom menu nemilo prekvapili používateľov Windowsi. Začiatkom tohto mesiaca sme ň informovali o tom, že Microsoft obohatil najnovší update Windows 10 aj o svoj nový prehliadač a už by teda mal byť k dispozícii čo najširšiemu publiku ľudí. Každý používateľ, ktorý si teda aktualizuje svoj Windows 10, bude mať v počítači aj najnovšiu verziu prehliadača Edge.

Verzia prehliadača Edge pre Windows 10. Zdroj: Screenshot/Edge/FonTech

V stredu však Microsoft oznámil, že nový Edge bude súčasťou updatu aj pre Windows 8.1 a dokonca aj pre Windows 7. Po úspešnom stiahnutí aktualizácie bude jeho skratka automaticky pripnutá na panel úloh a aj na pracovnej ploche.

Microsoft taktiež informuje, že nový Edge nenahradí Internet Explorer a aktualizácia rovnako neovplyvní tvoj predvolený prehliadač. Prekvapivá je práve informácia o aktualizácii pre Windows 7, ktorý Microsoft už vyše 6 mesiacov oficiálne nepodporuje. Jedným z dôvodov, prečo sa spoločnosť mohla takto rozhodnúť, môže byť fakt, že aj po takom dlhom čase sedmičku používa obrovské množstvo ľudí.

Hoci Microsoft oficiálne ukončil jeho podporu už 14. januára 2020, sedmička v júni dostane aktualizáciu a s ňou aj nový Edge. Windows

Druhý dôvod je síce menej „nezištný“, no vzhľadom na agresívne pretláčanie o to viac pochopiteľný. Microsoft jednoducho chce nový Edge dostať k čo najväčšiemu množstvu ľudí.

Nový Edge je výkonom porovnateľný s najlepšími prehliadačmi

Aj v našom porovnaní preto právom ohromil, keď v pätici rôznych testov dosiahol výsledky porovnateľné s tromi ďalšími populárnymi prehliadačmi – Operou, Chromom a Firefoxom. Posledný menovaný dlhodobo stráca svoj podiel na trhu a začiatkom apríla ho nový Edge poprvýkrát predbehol a stal sa druhým najpoužívanejším prehliadačom.

Pixabay (Úprava redakcie)

Rebríčku najpoužívanejších prehliadačov aktuálne (za máj 2020) kraľuje Google Chrome so suverénnymi takmer 70 %. Microsoft Edge je na druhom mieste síce len s 7,86 %, no hoci sa to nezdá, je to vynikajúci výsledok. Od decembra minulého roka si totiž polepšil o takmer 2 %. Tesne za ním na treťom mieste je Mozilla Firefox so 7,23 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom