Windows 7 ani po pol roku od skončenia podpory ešte stále nezačal výrazne strácať na popularite. Aktuálne je druhým najpoužívanejším operačným systémom po Windows 10, keď podľa Net Marketshare bol v máji 2020 jeho podiel na trhu viac ako 24 %.

Microsoft ukončil podporu Windows 7 ešte v januári po viac ako desaťročnej existencii. Oficiálne bol vydaný 22. októbra 2009 a v čase najväčšieho vrcholu v rokoch 2013 a 2014 mal Windows 7 až 60 % trhový podiel zo všetkých operačných systémov Microsoftu, pričom všetky druhy Windowsu v tom čase mali až 90 % podiel na trhu, informuje Sagiss.

Windows 7 od ukončenia podpory v januári však stratil približne iba 1 %, keď klesol z 25,5 % v januári na aktuálnych 24,3 %. Avšak pri medziročnom porovnaní, keď mal v máji 2019 viac ako 35 %, je už viac ako 10 % pokles badateľnejší.

V porovnaní „sedmičky“ a „desiatky“ je tiež možné vidieť zaujímavý priebeh trhového podielu týchto dvoch operačných systémov. Kým ešte pred dvomi rokmi viedol Windows 7 nielen medzi Windowsami, ale bol kráľom medzi všetkými operačnými systémami s takmer 42 % podielom, situácia sa zmenila na konci roku 2018, keď celkové prvenstvo získal Windows 10 a drží si ho dodnes.

Časopis Computerworld prognózuje, že podiel Windowsu 7 do konca roka klesne pod 20 % a o rok bude jeho podiel už len okolo 15 %. Naopak Windows 10 by mal do konca roka vyskočiť na 70 % a o rok je odhadovaný podiel viac ako 80%.

Microsoft si však momentálne láme hlavu inými vecami. V máji mal Windows podiel na trhu 86,7 %, čo predstavuje nové minimum pre operačný systém Microsoftu. Jeho medzimesačný pokles o dve desatiny spolu s jednodesatinným poklesom pri macOS znamenal nárast o 0,3 % pre Linux.

Pre zaujímavosť ešte spomenieme Windows XP, ktorému síce skončila oficiálna podporu ešte pred 5 rokmi, no napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorí ho využívajú. Podľa Net Marketshare je síce jeho podiel necelé 1 %, no používa ho napríklad aj ruský prezident Vladimír Putin, o čom si môžeš prečítať v tomto článku.

Na záver doplníme, že tretím najpoužívanejším operačným systémom je Mac OS X 10.15 s podielom 4,4 %, štvrtým je Windows 8.1 s 3 % a do prvej päťky sa dostal aj Mac OS X 10.14 s podielom takmer 2,5 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom