Týmto krokom sa spoločnosť snaží presadiť aj v tejto oblasti, kde stále kraľuje Google. Využiť však rovnaké jadro ako konkurencia nebolo vôbec na škodu a nový Edge sa ukázal byť oveľa lepší ako predošlá verzia.

Aby ho však Microsoft medzi ľudí pretlačil, začal využívať agresívnu politiku reklamy a na prehliadač upozorňoval všade, kde to len šlo. Teraz sa nový Edge ocitá priamo ako súčasť updatu pre Windows, aby ho tak mal vo svojom zariadení každý používateľ, ktorý systém aktualizuje, informuje The Verge.

Microsoft vyrukoval s vynoveným prehliadačom Edge ešte v januári tohto roka. Nová verzia je založená na jadre Chromium, podobne ako konkurenčný Chrome. Prehliadač Microsoftu sa tak stal lepším ako kedykoľvek predtým a vylepšil povesť dovtedy nepopulárnej verzie.

Hoci ani nový Edge stále nedosahuje taký podiel na trhu ako Chrome, od januára už stihol predbehnúť aj populárny Firefox a v máji mal o pár desatín percenta vyšší podiel, informoval v grafickom zobrazení NetMarketShare.

Microsoft bude Edge inštalovať novým spôsobom do každého počítača s Windowsom

Rozhodnutie Microsoftu prekopať pôvodný Edge tak teda vôbec nevyšlo navnivoč, práve naopak. Avšak agresívnym pretláčaním prehliadača si mohla spoločnosť pohnevať nejedného používateľa. Notifikácie na Edge sa totiž ocitli naozaj všade. V službách Microsoftu, ale aj priamo vo Windowse.

Verzia prehliadača Edge pre Windows 10. Zdroj: Screenshot/Edge/FonTech

Nenechaj si ujsť
Nový Edge s jadrom z Chromu ohromil. V našich testoch patril medzi špičku

Upozornenie na prehliadač sme mohli doteraz nájsť v ponuke Štart, vo vyhľadávaní, ale aj v takom obchode s doplnkami. Spoločnosť však pristúpila k ráznejšiemu kroku a po novom zahrnula Edge do aktualizácie pre Windows 10, aby sa tak uistila, že si ho s updatom nainštaluje každý používateľ.

Microsoft Edge Insider

Microsoft Edge bude inštalovaný pri aktualizovaní v každom počítači a notebooku s Windowsom 10 od verzie 1803. Momentálne však nemusí byť prehliadač dostupný v aktualizácii Windowsu pre každého, no časom bude sprístupnený ďalším a ďalším používateľom, informuje Windows Central.

Edge bude ešte lepší

Samotný Edge potom čaká aj rad ďalších vylepšení, ktoré Microsoft prisľúbil. V niektorom z budúcich updatov by mali prísť nové vertikálne karty, ktoré sa budú zobrazovať nie na vrchu okna, ako sme boli doteraz zvyknutí, ale na obrazovke vľavo.

Taktiež má pribudnúť nové bočné vyhľadávanie a vývojári chcú do prehliadača integrovať aj aplikáciu Pinterest. Vylepšení sa dočkajú aj progresívne PWA aplikácie a Microsoft dokonca spolupracuje s Googlom na ďalších vítaných zmenách pre vlastný Edge.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom