Microsoft si začal raziť cestu do sveta smartfónov po tom, keď prevzal biznis od vtedy fínskej Nokie, ktorá už v tej dobe využívala jeho systém Windows Phone. Do svojich modelov Lumia priniesol aj Windows 10 Mobile. Po 4 rokoch od jeho debutu však končí a už viac nebude spoločnosťou podporovaný. Microsoft dnešným dňom oficiálne ukončuje podporu pre Windows 10 Mobile a zákazníkom, ktorí ešte stále využívajú smartfón s týmto systémom, odporúča, aby prešli na platformu iOS alebo Android, informuje Slashgear

Technologický svet sa pomaly obracia naruby. Teda aspoň v segmente smartfónov. Dočkali sme sa prvých skladacích smartfónov, na scéne sa opäť objavila známa Motorola Razr a Microsoft to chce na zákazníkov znova skúsiť s vlastným smartfónom, no tentokrát aj s Androidom. Skladací model uviedol na trh aj brat Pabla Escobara a Bill Gates ľutuje minulosť, kedy sa mohol podľa jeho tvrdení stať Microsoft s vlastným systémom lídrom v tomto odvetví. Žiaľ nestalo sa tak.

Microsoftu to s Windows 10 Mobile nevyšlo. Dneškom oficiálne ukončuje jeho podporu

Nestalo sa toho ešte veľa a aj odvážne plány mnohým gigantom nevyšli podľa plánu. Google doteraz zrušil množstvo svojich projektov. Hráčov lákal na novú stremovaciu službu Stadia, ktorá sa však nie je až tak úžasná. Ani vo svete technológií spoločnostiam mnohokrát nevyjdu plány podľa predstáv, čo si už uvedomil aj softvérový gigant z Redmontu. Ten sa chcel vrhnúť do sveta smartfónov a prevzal po Nokii žezlo, ktoré mu malo otvoriť brány k milovníkom mobilného Windowsu.

Lumie začali prichádzať na trh a Microsoft im dodal aj vlastný Windows 10 Mobile. Android jasne dominoval trhu a spolu s ním bol populárny aj systém iOS od Apple. Spoločnosť Billa Gatesa však napriek silnej konkurencii chcela preniknúť na trh s vlastným riešením, no nevyšlo to. Už krátko po uvedení jeho smartfónov a systému do tohto segmentu bolo jasné, že sa v ňom príliš dlho neudrží.

Zobraziť celú galériu (2)
Austin Evans/YouTube

Nenechaj si ujsť
Hadík, legendárna 3310ka či nešťastný krok s Windows Phone. Toto všetko je súčasťou príbehu nezabudnuteľnej Nokie

Windows 10 Mobile začal upadať, smartfóny s logom Nokie prevzalo čínske HMD a Microsoft ostal s prázdnymi rukami. Nastal teda čas sa rozhodnúť. Spoločnosť tak vydala oznámenie, že podpora pre tento jeho systém končí dnešným dňom a po 10. decembri sa už používatelia nedočkajú nových aktualizácií.

„Po 10. decembri 2019 prestanú používatelia Windows 10 Mobile získavať od spoločnosti Microsoft nové aktualizácie zabezpečenia, rýchle opravy, ktoré sa netýkajú zabezpečenia, bezplatné možnosti podpory alebo online aktualizácie technického obsahu.

Iné spoločnosti alebo platené programy podpory môžu naďalej poskytovať podporu, ale je dôležité si uvedomiť, že v rámci podpory spoločnosť Microsoft nebude verejne poskytovať aktualizácie alebo opravy pre Windows 10 Mobile,“ informoval Microsoft.

Ešte v októbri pritom používatelia dostali na svoje smartfóny s týmto systémom update verzie 1709, ktorý bol poslednou cenou útechy pred ukončením podpory. Pravdaže, samotné zariadenia budú pracovať naďalej, no ich majitelia sa už nemôžu spoľahnúť na opravy bezpečnostných problémov a ďalších vecí, ktoré riešili práve aktualizácie. Podpora aplikácií tretích strán už záleží na samotných vývojároch. Predošlá verzia systému 1703 pre modely Lumia 640 a 640 XL pritom skončila ešte v júni, kedy Microsoft ukončil jej podporu.

Červenú dostanú aj aktualizácie populárnych Office aplikácií

Nekončí pritom len systém, ale neskôr dôjde rad aj na Office aplikácie, ktoré Microsoft prestane pre Windows 10 Mobile podporovať. Word, Excel, PowerPoint a OneNote prestanú dostávať opravné updaty od roku 2021, informuje Engadget. Nie je teda žiadnym prekvapením, že po nevydarenom biznise so smartfónmi prestane firma podporovať aj svoje aplikácie určené pre tento systém.

K tomuto rozhodnutiu pristúpili už aj populárne sociálne siete. Facebook stiahol podporu pre svoju aplikáciu a Instagram, ktorý už pre Windows 10 Mobile nenájdeme. WhatsApp tak urobí v budúcom roku. Osud tohto systému je teda definitívne spečatený a používateľom neostáva príliš veľa možností, iba prejsť na platformu Android alebo iOS a rozlúčiť sa s etapou, ktorú oficiálne uzavrel aj Microsoft.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom