Začiatok tohto roka obohatil smartfónový priemysel o skladacie smartfóny, ktoré chcú vytvoriť osobitný segment nových zariadení. Prvými lastovičkami v tomto smere boli Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate X, no teraz sa k nimi pridáva aj Motorola, ktorá oživila svoj ikonický model z minulej dekády a pridala doň moderné technológie. Po dlhých mesiacoch čakania a rôznych špekulácií je Motorola Razr s ohybným displejom a skladacou konštrukciou v štýle „vyklápačky“ oficiálne tu, informuje GSMArena.

V prvom rade treba podotknúť, že táto novinka bude dostupná exkluzívne u amerického operátora Verizon, no s vyššou cenovkou zavíta aj k nám do Európy. Tento znovuzrodený model nesie niektoré konštrukčné črty svojho viac ako 10 rokov starého predchodcu a ponúka vyklápaciu konštrukciu, ktorá v sebe ukrýva množstvo nových vylepšení. Motorola prakticky prekopala celý návrh a vytvorila zbrusu nové zariadenie, ktoré by zapadlo medzi najmodernejšie smartfóny.

Motorola oživila ikonický model a dodala mu moderné technológie

Novú verziu modelu Razr však obsadil ohybný displej, ktorý sa ukáže po otvorení vertikálne skladanej konštrukcie o hmotnosti 205 gramov. Ako už býva pri skladacích smartfónoch zvykom, ani tentokrát nejde o žiaden klasický panel, ale o ohybnú 6,18″ obrazovku pOLED s HD rozlíšením 2,142 x 876 pixelov a pomerom strán 21:9. Z neho navyše ukrajuje vrchný výrez s 5 MPx selfie fotoaparátom. Pod týmto displejom sa nachádza aj výčnelok, ktorý obsahuje USB-C port, snímač odtlačkov prstov. Smartfón je vďaka nanopovlaku odolný voči postriekaniu vodou.

Na vonkajšej strane Motorola využila menší základný TFT displej s rozlíšením 800 x 600 pixelov a uhlopriečkou 2,7″, no nezabudla pribaliť hlavný objektív s 16 MPx rozlíšením, elektronickou stabilizáciou a nahrávaním 4K videa pri 30 fps. Dostupný je aj špeciálny režim Nočné videnie pre fotografovanie v zlých svetelných podmienkach.

Vonkajšia obrazovka, ktorá poslúži aj ako blesk, pritom umožňuje vybaviť takmer všetky dôležité úlohy, niekoľko nastavení či privolať Google Asistenta aj bez otvorenia konštrukcie. Tá je vyrobená z kvalitného kovu v kombinácii so sklom a je zahalená do čiernej farby. Na bočnej strane sú tlačidlá ovládania hlasitosti a napájania.

Zobraziť celú galériu (8)
V Team News/YouTube

Napriek tomu, že ide o prvý skladací smartfón, ktorý sa otvára a zatvára ako „vyklápačka“, Motorola mu nevnukla výkonný hardvér z vlajkových lodí. V útrobách nového modelu Razr nájdeme procesor Snapdragon 710, ktorý je zväčša doménou smartfónov vyššej strednej triedy. S ním spolupracuje 6 GB operačná RAM pamäť a pre osobné súbory je dostupných 128 GB. Výrobca však mohol mať pre menej výkonný procesor dobrý dôvod, ktorým je batéria. V prípade najvýkonnejšieho Snapdragonu 855 by bol zapotreby aj väčší akumulátor.

Zobraziť celú galériu (8)
V Team News/YouTube

Motorola tak stavila na skromnejšie riešenie, ktoré si má vystačiť s 2 510 mAh batériou. Tá podporuje rýchle 15 W nabíjanie. Aj v tomto smere došlo ku kompromisu a zdroj energie je rozdelený v tele hrubom len 6,9 mm do vrchnej a spodnej časti konštrukcie. Výrobca udáva výdrž na jedno nabitie na celý deň. Operačným systémom je starší Android 9 Pie. Razr však podporuje aj niekoľko gest, ktoré majú používateľom pomôcť pri ovládaní smartfónu.

Čo však takáto znovuzrodená ikona stojí? Nuž, v USA bude americký Verizon Motorolu Razr predávať za 1 500 dolárov a predobjednať ju bude možné od 26. decembra, informuje PhoneArena. Novinka ale zavíta aj do Európy, kde sa jej cena zvýši až na 1 700 €.

Navyše sa bude pravdepodobne predávať aj u nás na Slovensku, nakoľko ju Motorola uvádza na svojom oficiálnom webe. Presná cena pre náš trh a dostupnosť zatiaľ nie je známa. Je teda otázne, aký záujem o tento nezvyčajný kúsok prejavia zákazníci. Zaplatiť takúto cenu za netradičný pokus Motoroly so skromnejšou výbavou dokážu zrejme len zberatelia a fanúšikovia pôvodného modelu zo začiatku milénia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú