Len nedávno sme písali o bláznivom príbehu takmer zabudnutej značky HTC, ktorý nájdeš tu. Príbeh HTC je poznamenaný množstvom vzostupov, ale aj pádov. Ďalšou spoločnosťou, ktorej zariadenia nám prirástli k srdcu je Nokia. Aj fínska značka sa počas svojej vyše 150 ročnej histórie musela popasovať s pádmi, no neminulo ju ani množstvo veľkých úspechov. Toto je príbeh legendárnej Nokie.

Nokia je fínska nadnárodná spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1865 v meste Tampere. Spoločnosť vo svojich začiatkoch vyrábala papier a rôzne výrobky z neho.

Výroba elektrickej energie a finančné problémy

V roku 1871 zakladatelia Fredrik Idestram a Leo Mechelin transformovali svoje podniky na akciovú spoločnosť s názvom Nokia Ab. Koncom 18. storočia chcel Mechelin rozšíriť pôsobenie spoločnosti o výrobu elektrickej energie. Idestram však tento zámer zmietol zo stola a v roku 1896 odišiel do dôchodku.

Predsedom spoločnosti sa stal Mechelin, ktorý tento post zastával od roku 1898 do roku 1914. Počas tohto obdobia presvedčil akcionárov, aby spoločnosť vstúpila do obchodu s elektrinou. Nakoniec sa mu to aj podarilo a v roku 1902 začala spoločnosť Nokia výrobu elektrickej energie.

Ani Nokii sa však nevyhli ťažké časy. Po prvej svetovej vojne sa spoločnosť blížila k bankrotu. Pomohla jej nakoniec fínska gumárenská továreň, ktorá prevzala časť jej divízií. V roku 1932 získala gumárenská továreň do svojho portfólia firmu Suomen Kaapelitehdas Oy, ktorá sa špecializovala na výrobu telefónnych, telegrafných a elektrických káblov.

Zlúčenie troch firiem a prvé zariadenia pre 1G sieť

Po druhej svetovej vojne dodávali káblové závody do Sovietskeho zväzu káble ako súčasť svojich vojenských reparácií. Táto skutočnosť bola základom pre neskorší obchod. V roku 1967 sa Nokia Ab, gumárenská továreň a závody na výrobu káblov spojili a vznikla tak spoločnosť Nokia Corporation. Nová firma začala s výrobou papierových výrobkov, káblov, gumených čižiem, pneumatík, televízorov, či osobných počítačov.

V tom istom roku bola v rámci spoločnosti založená divízia elektroniky, ktorej úlohou bola výskumná činnosť a rozvoj svojich vlastných projektov s cieľom priblížiť sa k technológiám mobilných telefónov.

Vôbec prvou „lastovičkou“ bolo zariadenie Nordic Mobile Telephone, ktoré v tom čase využívalo mobilnú sieť prvej generácie 1G. O rok neskôr spoločnosť vyprodukovala autotelefón Mobira Senator, ktorý vážil až takmer 10 kg. Nový model, ktorý prišiel na trh o dva roky neskôr, bol už o polovicu ľahší. Zariadenia, ktoré fungovali na sieti prvej generácie, boli náchylné na odpočúvania.

Zobraziť celú galériu (9)
Na obrázku je vidno viacero starých zariadení ako napríklad Nordic Mobile Telephone, autotelefón Mobira Senator, či mobilný telefón Mobira Cityman 900, Flickr

V rokoch 1981 až 1987 existovala v Nokii počítačová divízia, ktorá sa zaoberala výrobou mikropočítačov. Išlo o modely MikroMikko, ktorých konkurentom bol osobný počítač od IBM.

V roku 1987 predstavila spoločnosť svoj prvý mobilný telefón Mobira Cityman 900. V porovnaní s predchádzajúcimi zariadeniami vážil tento telefón „len“ 800 gramov vrátane jeho batérie. V tom istom roku videli sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova, ako v Helsinkách používa tento telefón. Následne dostal telefón Mobira Cityman prezývku „Gorba“.

Príchod sietí druhej generácie a ďalšie problémy

V roku 1987 sa siete druhej generácie (2G) stali novým európskym štandardom pre digitálnu mobilnú technológiu. Najnovšia generácia mobilnej siete dokázala prenášať dáta, ako aj hlasový prenos. K vývoju 2G sietí prispela aj Nokia, pričom v roku 1989 dodala svoju prvú GSM fínskemu operátorovi Radiolinja.

Koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov sa spoločnosť opätovne dostala do finančných problémov. V roku 1988 sa spoločnosť Nokian Tyres stala samostatnou spoločnosťou. Papierová divízia bola predaná v roku 1989 a o rok neskôr sa osamostatnila aj spoločnosť Nokian Footwear. V nasledujúcich rokoch sa Nokia zbavila všetkých ostatných podnikov.

V júli 1991 sa v Helsinkách uskutočnil prvý telefonický hovor v sieti GSM 2G. Na uskutočnenie hovoru bol použitý prototyp telefónu Nokia GSM a prvým volajúcim sa stal fínsky premiér Harri Holkeri. Vôbec prvým GSM mobilným telefónom sa stal model Nokia 1011. Zaujímavosťou je, že označenie dostal podľa dátumu jeho uvedenia na trh – 10.11.1992.

V roku 1994 bol predstavený nástupca Nokia 2100, ktorý zaznamenal obrovský úspech v predajných číslach. Predalo sa ho totiž až 2 milióny kusov. Do tohto modelu bol dokonca prvý raz zaradený vyzváňací tón značky „Nokia Tune“, ktorý existuje dodnes.

O dva roky neskôr predstavila Nokia výsuvný telefón s označením 8110, ktorý bol určený predovšetkým pre náročnejších zákazníkov. Podporoval monofonické zvonenia a k dispozícii bola vymeniteľná 400 mAh batéria. Zaujímavosťou je, že sa tento telefón objavil aj v známom filme Matrix.

Zrodenie hry Snake a nástup legendárnej 3310

V roku 1997 sa v mobilných telefónoch Nokia prvý raz objavila hra „Snake“ (had), ktorá bola akýmsi poznávacím znakom týchto telefónov. Hru si obľúbilo tisíce ľudí na celom svete. Rýchly úspech v sektore mobilných telefónov umožnil spoločnosti Nokia stať sa do roku 1998 najpredávanejšou značkou mobilných telefónov na svete.

Rok 2000 sa stal zrodom legendárnej Nokie 3310. Ide o jeden z najpredávanejších modelov značky Nokia na celom svete, pričom sa stal predmetom mnohých vtipov o jeho výdrži a nezničiteľnosti. Nokia 3310 bola známa aj svojim šetričom obrazovky, či populárnymi hrami Snake II alebo Space Impact.

Zobraziť celú galériu (9)
V roku 2000 prišla na trh legendárna Nokia 3310 aj s hrou Snake, či Space Impact, Flickr

Ďalším, veľmi obľúbeným modelom bola 3510i s farebným displejom, polyfonickými melódiami a JAVA hrami. Poznávacím prvkom boli oranžové boky telefónu a legendárna hra s parašutistom s názvom Sky Diver.

Prvý integrovaný fotoaparát a revolučná herná novinka

Jedným z prvých telefónov s integrovaným fotoaparátom bol model 7650. Model ponúkal 2,1 palcový TFT displej s 4 096 farbami, 4 MB pamäť RAM, Bluetooth 1.1, batériu s kapacitou 750 mAh a 0,3 MPx VGA fotoaparát bez možnosti natáčania videí. Telefón pracoval s operačným systémom Symbian 6.1.

Podpora nakrúcania videí prišla až s modelom Nokia 3650. Okrem tejto možnosti sa telefón od svojho predchodcu líšil v podstate len veľkosťou batérie, ktorá narástla na 850 mAh. V roku 2003 sa Nokia pustila do experimentu, ktorý možno označiť aj ako revolučný. Spoločnosť sa totiž rozhodla spojiť mobilný telefón s hernou konzolou z čoho nakoniec vyšlo zariadenie Nokia N-Gage.

Zobraziť celú galériu (9)
Nokia N-Gage bolo revolučné zariadenia, ktoré spájalo mobilný telefón a hernú konzolu, Flickr

Model však nenašiel dostatočný počet záujemcov a vďaka „len“ dvom miliónom predaných kusov bol označený za neúspešný. Zaujímavosťou je, že k tomu, aby bola Nokia schopná takéto zariadenie vyrobiť jej pomohla akvizícia pobočky známej hernej spoločnosti Sega.

Začiatkom roka 2007 Nokia predstavila svoj nový model Nokia 6300. Telefón sa zaradil medzi veľmi obľúbené, nakoľko poskytoval 2 palcový TFT displej s 16 miliónmi farieb, 7,8 MB pamäť RAM, slot na microSD karty, 2 MPx fotoaparát, stereo FM rádio, MP3 zvonenia a 860 mAh batériu. Toto všetko bolo dokonca zabalené v kovovom tele, ktoré pôsobilo prémiovým dojmom.

Ohrozená trhová pozícia a presun výroby

O dva mesiace neskôr prišiel na trh ikonický model Nokia N95, ktorú si určite pamätá väčšina z nás. Neskôr sa objavilo viacero verzií tohto modelu, medzi ktorými bola aj tá s 8 GB internej pamäte, čo bolo na tú dobu niečo fantastické.

Základná verzia však ponúkala 2,6 palcový TFT displej, 64 MB pamäť RAM, slot na microSD karty, 5 MPx fotoaparát s optikou Carl Zeiss a LED bleskom, selfie kameru, Wi-Fi, 950 mAh batériou a operačným systémom Symbian 9.2. Jej cena sa začínala na sume necelých 17 tisíc Sk (550 €).

V marci 2007 podpísala Nokia dohodu s rumunským mestom Cluj o otvorení novej továrne v blízkej obci Jucu. V podstate však išlo o presun výroby z nemeckého mesta Bochum do krajiny s oveľa nižšími mzdami, čo v Nemecku spôsobilo celkom veľký rozruch.

V roku 2008 bola trhová pozícia Nokie ohrozená. Dôvodom bol hlavne nárast počtu smartfónov s operačným systémom Android a iOS. O rok neskôr sa Nokia opäť vrátila k výrobe osobných počítačov. Produkt Nokia Booklet 3G bol netbookom založeným na systéme Windows. Tento produkt si však nenašiel dostatočný počet zákazníkov a výraznejšieho úspechu sa preto nedočkal.

Predstavovanie sérií pre rôzne skupiny zákazníkov

V ďalších rokoch Nokia predstavovala telefóny série C, E a X. Modely C3, C5, C6 boli skôr rodinné telefóny pre všetky typy zákazníkov. Telefóny obsahovali QWERTY klávesnicu, pričom dostupné boli aj lacnejšie varianty, ktoré sa cenovo pohybovali na úrovni okolo 40 €.

Sériu E používali hlavne zákazníci, ktorí ich využívali aj na pracovné účely. Najznámejšie modely boli Nokia E5, Nokia E71, E72, či E63 s QWERTY klávesnicou, výsuvná E7 alebo rozkladacia Nokia E90.

Známa bola aj séria X, ktorá bola zameraná predovšetkým na mladých ľudí, ktorí majú radi zábavu a hudbu. Nokia vydala viacero modelov s označením XpressMusic, ktoré zaznamenali veľké úspechy. Jedným z nich bol napríklad aj model Nokia 5530 XpressMusic, ktorý ponúkal 2,9-palcový dotykový TFT displej, 70 alebo 128 MB pamäť RAM, slot na microSD karty, 3,2 MPx fotoaparát s LED bleskom, stereo FM rádio s RDS, 1 000 mAh batériu, či stylus.

Zobraziť celú galériu (9)
Telefóny z radu XpressMusic boli určené hlavne pre mladých ľudí, ktorí mali radi hudbu, Flickr

Telefóny zo série XpressMusic boli zamerané na hudbu. To sa podpísalo aj na tom, že telefóny obsahovali veľmi dobre prepracovaný hudobný prehrávač s viacerými funkciami, výborné stereo reproduktory a kvalitné slúchadlá. Ich cena sa začínala na sume okolo 240 €.

V júni 2011 Nokia predstavila ďalší model zo série N. Mobilný telefón Nokia N9 mala 3,9-palcový dotykový AMOLED displej s ochranným sklom Corning Gorilla Glass. Prítomná bola aj 1 GB pamäť RAM, fotoaparát s rozlíšením 8 MPx a funkciou natáčania videí v HD kvalite. Batéria mala kapacitu 1 450 mAh a operačný systém Symbian vystriedalo MeeGo 1.2 Harmattan. Vďaka rýchlej popularite systémov ako Android, či iOS sa však ďalší vývoj tohto systému pozastavil.

Nový generálny riaditeľ a krok vedľa

V roku 2011 bol novým generálnym riaditeľom Stephen Elop. Ten sa snažil o to, aby používatelia plynule prešli z dvoch operačných systémov Symbian a MeeGo, na jednotný systém Windows Phone od Microsoftu. Ešte v tom istom roku Nokia predstavila dva nové modely Nokia Lumia 800 a Nokia Lumia 710.

Predstavené boli aj modely nižšej triedy, ktoré mali označenie Asha, pričom využívali niektoré vlastnosti používateľského rozhrania z platformy MeeGo od spoločnosti Nokia. Firme však plány nevychádzali, čo sa odzrkadlilo na vysokej finančnej strate a enormnom páde podielu na trhu s mobilnými telefónmi. Z ich 33 % podielu zostali nakoniec len alarmujúce  3 %.

Zobraziť celú galériu (9)
Ilustračný, Flickr

Vo februári 2012 spoločnosť Nokia oznámila, že bude prepustených až 4 000 zamestnancov. Tento krok umožnil presunúť výrobné centrá z Európy do Mexika a Ázie. V marci toho istého roku Nokia prepustila ďalších 1 000 zamestnancov zo závodu vo Fínskom Salo. V júni boli zatvorené aj výskumné centrá v nemeckom Ulme a kanadskom Burnaby. Do konca roka 2013 Nokia celkovo prepustila až 10 000 zamestnancov, pričom 1 000 ľudí odišlo aj z divízií výroby, logistiky, či internetovej technológie.

Nokia aj naďalej pokračovala v produkcii smartfónov s operačným systémom Windows Phone. Niektorí sa značke práve vďaka tomuto kroku otočili chrbtom a prešli ku konkurencii. Ďalší si, naopak, mysleli, že to bol zo strany Nokie krok vpred.

Smartfóny s operačným systémom Windows Phone

Predstavený bol model Nokia Lumia 900, ktorý poskytoval 4,3-palcový AMOLED displej, 16 GB internej pamäte, jednojadrový procesor Snapdragon S2, 8 MPx fotoaparát s duálnym LED bleskom a optikou Carl Zeiss, selfie kameru, či batériu s kapacitou 1 830 mAh. Telefón už poháňal operačný systém Windows Phone 7.5 Mango.

V júni 2012 bol predstavený telefón, ktorý ohúril predovšetkým milovníkov mobilného fotografovania. Nokia 808 PureView ponúkala kvalitný 41 MPx fotoaparát s xenónovým bleskom a optikou Carl Zeiss. Fotoaparát podporoval natáčanie videí vo Full HD kvalite a taktiež tu bola možnosť použitia 4 násobného bezstratového digitálneho zoom-u.

Nokia sa však aj naďalej prepadala, no snažila sa zachrániť predstavovaním ďalších modelov, dúfajúc, že ju niektorý z nich „vystrelí“ na miesta, ktoré jej kedysi patrili. Predstavené boli postupne modely Nokia Lumia 920, 820, 620, či 925. V júni 2013 bola predstavená novinka Nokia Lumia 1020. Model mal 4,5 palcový AMOLED displej s ochranným sklom Corning Gorilla Glass tretej generácie.

Ďalej obsahoval 2 GB pamäť RAM, 2 000 mAh batériu, či operačný systém Windows Phone 8. Fotoaparát bol takmer totožný s tým z Nokie PureView, pričom upravených bolo len pár detailov. Jedným z nich bola napríklad prítomnosť optickej stabilizácie obrazu.

Príchod prvého tabletu a predaj divízie

Okolo roku 2013 sa čoraz populárnejšími stávali tablety. V októbri predstavila svoj prvý tablet aj Nokia. Model Lumia 2520 mal 10,1 palcový IPS LCD displej, 2 GB pamäť RAM, 6,7 MPx fotoaparát s optikou Carl Zeiss a batériu so slušnou kapacitou 8 120 mAh.

V roku 2014 spoločnosť Nokia predala divíziu mobilných telefónov a zariadení spoločnosti Microsoft za 3,8 miliardy eur. Predajom divízie a následnou transformáciou s firmou Siemens sa vývoj, výroba a predaj mobilných zariadení končí. Nokia svoju pozornosť upriamila na výrobu sieťových komponentov a softvéru.

Zobraziť celú galériu (9)
Mobilnú divíziu Nokie nakoniec kúpila spoločnosť Microsoft, SITA

V tom istom roku bol predstavený model Nokia Lumia 930, ktorý mal už na starosti Microsoft. Zariadenie sa však predávalo ešte s logom Nokie. Koncom roka 2014 sa zmenil názov mobilných telefónov. Z pôvodnej Nokie sa stal Microsoft, pričom sa začali objavovať prvé modely aj s logom tejto spoločnosti, ako napríklad Microsoft Lumia 435 s operačným systémom Windows 10.

Nokia sa aj naďalej venovala sieťam, pri čom jej výrazne pomohla aj akvizícia francúzsko-amerického poskytovateľa telekomunikačných zariadení Alcatel-Lucent. Ďalšie akvizície postavili pre spoločnosť základy, ktoré jej umožnili stať sa svetovým lídrom v prechode na bezdrôtovú technológiu 5G. Nokia ako jediná ponúkala globálne portfólio 5G sietí.

Nokia sa vracia späť!

V máji 2016 Nokia oznámila veľkolepý návrat na mobilný trh. Na základe licenčnej zmluvy so spoločnosťou HMD Global sa rozhodla vyrábať telefóny pod značkou Nokia s operačným systémom Android. Veľkého prekvapenia sme sa dočkali aj zo strany Microsoftu, ktorý predal mobilnú divíziu za 350 miliónov dolárov spoločnosti FIH Mobile, ktorá je partnerskou spoločnosťou viacerých firiem, medzi ktorými je aj spomínaná HMD Global.

O rok neskôr na veľtrhu MWC sú predstavené telefóny Nokia 3, 5 a 6 s operačným systémom Android a taktiež aj akýsi „remake“ slávnej Nokie 3310. Tá prišla s podobným dizajnom ako jej slávna staršia verzia. Tentokrát však dostala 2,4 palcový farebný TFT displej, slot na microSD karty, 256 MB pamäť RAM, či 1 200 mAh batériu, ktorá zabezpečí výdrž aj po celý jeden týždeň.

Operačný systém je v tomto prípade uzavretá platforma Nokia Series 30+, pričom určite poteší aj prítomnosť známej hry Snake. „Renovovaná“ Nokia 3310 sa začala predávať za 59 €, čo bola pre pamätníkov určite lákavá cena.

nokia 3310
Zobraziť celú galériu (9)
Nová Nokia 3310, Flickr

Najnovšími prírastkami do rodiny Nokia sú dva smartfóny, ktoré boli predstavené na tohtoročnom IFA v Berlíne. Predstavené boli modely Nokia 7.2 a Nokia 6.2, pričom model s vyšším označením je v podstate „Pro“ verzia druhého modelu.

Vybavenejší model disponuje 6,3-palcovým LCD displejom s Full HD+ rozlíšením, 4 alebo 6 GB pamäťou RAM, procesorom Snapdragon 660, batériou s kapacitou 3 500 mAh, či trojicou fotoaparátov. Hlavný má rozlíšenie 48 MPx, ultraširoký 8 MPx a hĺbkový senzor dostal 5 MPx rozlíšenie.

Aj tentokrát Nokia použila optiku od Carl Zeiss, pričom umožňuje vytváranie bokeh efektov. Selfie kamera disponuje 20 MPx rozlíšením a funkciou binning pixlov 4 v 1 pre zvýšenie kvality. Zaujímavosťou je cena, ktorá je stanovená na 300 €, čo môže prilákať dostatok zákazníkov.

Skromnejší model z tejto dvojice má chudobnejšiu výbavu fotoaparátov, kde už chýba označenie Carl Zeiss a ubralo sa aj na rozlíšení hlavného snímača, ktoré je v tomto prípade 16 MPx. O výkon sa stará Snapdragon 636 a nechýba 6,3 palcový IPS LCD displej, 3 alebo 4 GB pamäť RAM, 3 500 mAh batéria, či operačný systém Android 9.0. Cena tohto modelu bola stanovaná na 200 eur. Verzia s väčšou pamäťou bude stáť 250 eur.

Jej miesto je jasné, no aj napriek tomu sa snaží preraziť

Keď sa povie „Nokia“, tak si určite väčšina ľudí nostalgicky spomenie na časy, keď sa snažili dosiahnuť rekord v hre Snake, či na to, keď ti Nokia 3310 spadla na zem aspoň stokrát a nič sa jej nestalo. Zabudnúť netreba ani na výdrž, ktorá často dosahovala aj jeden týždeň. Ťažko povedať, či Nokia doplatila na neschopnosť vedenia a implementovanie ich strategických krokov.

S určitosťou je však možné povedať, že v období okolo roku 2011 spravila Nokia nesprávny krok s prechodom na Windows Phone, ktorý jej v podstate ukončil pôsobenie na trhu mobilných telefónov. V každom prípade svoju rolu zohrala aj silná konkurencia či na hardvérovej úrovni, v podaní Samsungu, Applu, Huawei či Xiaomi, ale aj na tej softvérovej, v podaní systémov Android alebo iOS. Nokia sa právom stala lídrom v oblasti 5G sietí, nakoľko si sama uvedomila, že šance na prerazenie s telefónmi sú mizivé.

Zobraziť celú galériu (9)
Christoph Scholz/Flickr

Aktuálne je aj naďalej primárnym cieľom Nokie budovanie 5G sietí a vývoj produktov a riešení, ktoré budú pripravené na vstup do éry 5G. So smartfónmi to síce po comebacku skúša opäť, no je takmer isté, že v tak silnej konkurencii, aká tu v súčasnosti panuje, neuspeje.

Jej telefóny už budú určené predovšetkým pre menej náročného zákazníka, ktorý ocení slušné špecifikácie za pomerne prijateľné ceny. Uvidíme, stať sa však môže čokoľvek a prípadný vzostup Nokie aj na trhu s TOP smartfónmi by bol výbornou správou, z ktorej by v konečnom dôsledku ťažil hlavne používateľ. A tak to má byť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom