História operačných systémov pre smartfóny odhaľuje hneď niekoľké známe názvy, za ktorými stáli spoločnosti so zvučnými menami. iOS od Apple a Android od Google však chcel prekonať vlastný OS od Microsoftu, ktorého vývoj ale nedopadol podľa predstáv a dnes sa s nim už nestretneme. Bill Gates tvrdí, že nebyť protimonopolného súdu, Windows Mobile by dnes používali všetci namiesto Androidu a stal by sa najpopulárnejším systémom, informuje ZDNet s odvolaním na interview pre The New York Times.

Operačné systémy v smartfónoch si za poslednú dekádu prešli veľkým vývojom a spomedzi viacerých riešení od niekoľkých spoločností dnes na trhu dominujú iba dva z nich. Najväčší trhový podiel si však drží Android, ktorý nájdeme v miliardách smartfónoch. Na začiatku milénia prišiel na trh Windows Mobile, ktorý bol primárne určený pre mobilné zariadenia a či archaické PDAčka. Po vydaní prvého iPhonu s iOS a smartfónu s Androidom sa Microsoft rozhodol zabojovať a priniesť vlastný Windows Phone.

Windows Mobile mohol nahradiť Android. Microsoft ale zmeškal svoju šancu

Ešte predtým sa však Windows Mobile dostal do viacerých modelov od Sony a ďalších značiek. Ako sa neskôr ukázalo, Microsoft zrejme premrhal svoju šancu spraviť z vlastného systému pre smartfóny ten najpopulárnejší. Jeho systém sa nedostal ani do Moto Droid, prvého smartfónu Motoroly s Androidom z roku 2009, ktorý nakoniec pomohol tento systém rozšíriť najmä v Spojených štátoch. Bill Gates tvrdí, že boli blízko k tomu, aby Windows Mobile prekonal Android, no problémom mal byť protimonopolný súd.

Nenechaj si ujsť
„Android je najlepší operačný systém“, tvrdí Microsoft

Nie je pochýb o tom, že protimonopolná žaloba nebola pre Microsoft dobrá a mohli sme sa viac sústrediť na vývoj mobilného operačného systému. A miesto Androidu by dnes každý používal Windows Mobile,“ prezradil Gates na konferencii The New York Times DealBook.

Nebyť týchto udalostí, Gates by vraj do dôchodku neodišiel už v roku 2008. Neskôr založil so svojou manželkou vlastnú nadáciu. Ako CEO firmy však skončil ešte v roku 2000 a jeho miesto prevzal Steve Ballmer. O 13 rokov neskôr Microsoft oznámil akvizíciu Nokie a produkciu vlastných smartfónov so systémom Windows Phone. Ani tento plán nenaplnil očakávania spoločnosti, ktorá krátko na to ukončila produkciu smartfónov a neskôr aj podporu systému.

Novinka Microsoftu využíva Android

Teraz sa však Microsoft obracia na Android. Prednedávnom totiž predstavil vlastný Microsoft Surface Duo, zariadenie, ktoré nemá byť vnímané ako smartfón, ale produkt, ktorý chce vytvoriť osobitnú kategóriu. Tento koncept ponúka skladaciu konštrukciu s dvomi obrazovkami a systémom, ktorý sa za jedno desaťročie stal najpoužívanejším medzi smartfónmi. Zatiaľ je aj osud tohto zariadenia neistý, no jeho budúcnosť bude známa až po oficiálnom vydaní, ktoré by malo prísť po ukončení vývoja koncom budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom