Smartfónový priemysel už dlhé roky pozná svoje stálice, ktoré rok čo rok prinášajú nové modely. Potom tu sú však aj výrobcovia, ktorí to v tomto segmente skúsili, no nevyšlo. Medzi nich patrí tiež Microsoft, ktorý pred rokmi produkoval modely Lumia s vlastným systémom, no tentokrát sa nečakane rozhodol vydať úplne iným smerom. Na dnešnej konferencii ukázal Microsoft aj prototyp svojho skladacieho smartfónu Surface Duo, ktorý však funguje so systémom Android, informoval The Verge

Tento technologický gigant z Redmontu sa počas dnešného predstavenia rozhodol ukázať viacero noviniek z rodiny Surface, ktorú rozšíril o niekoľko skvelých produktov. Medzi inými sa však na prekvapenie mnohých ocitol aj nový smartfón spoločnosti, ktorý prichádza v netradičnom vyhotovení a s jedinečnými vlastnosťami. Microsoft nielenže stavil na skladaciu konštrukciu podobne ako Samsung, no taktiež sa rozhodol spolčiť s Googlom a využiť jeho operačný systém Android.

Ďalšie skladacie zariadenie Microsoftu tentokrát disponuje Androidom

Napriek tomu, že mal dnes premiéru aj systém Windows 10X predurčený práve pre takýto typ zariadení s dvomi obrazovkami, výrobca sa rozhodol pre úplne iný operačný systém, ktorému sa vo svojich smartfónoch v minulosti bránil. Nový model Surface Duo je len prototypom vo vývoji, na ktorom Microsoft stále pracuje. To naznačuje, že sa na trh nedostane ani v najbližších mesiacoch. Dostupný by mal byť až koncom roka 2020. Hoci toto zariadenie nechce produktový riaditeľ firmy nazývať smartfónom, ja na pohľad jasné, akým smerom sa orientuje.

Dve obrazovky, skladacia konštrukcia a Android. Takúto kombináciu sme videli už v niekoľkých smartfónoch, avšak táto iterácia v podaní Microsoftu sa chce zamerať na cloud. Tým sa tak spoločnosť pokúša vytvoriť novú kategóriu zariadení, ktoré majú koexistovať popri smartfónoch, no budú využité na komplexnejšie úlohy. Jeho dve obrazovky s uhlopriečkou 5,6″ sa môžu okolo pántov otáčať o celých 360° a v otvorenom stave je celková uhlopriečka týchto displejov až 8,3″.

Nenechaj si ujsť
Microsoft má nový Windows. Pre špeciálnu skupinu zariadení

Samozrejmosťou je v takomto prípade aj kvalitný multitasking a schopnosť fungovať s odlišnými aplikáciami na každej z obrazoviek. Surface Duo však môže byť využitý aj ako malý kompaktný notebook, ktorý premení jednu obrazovku na klávesnicu či ovládač a umožní tak vykonávať celý rad úloh. Tomu je prispôsobený aj samotný Android 9.0, ktorý je akýmsi alternatívnym riešením pri porovnaní s väčším modelom Surface Neo so systémom Windows 10X.

Surface Duo čakajú ešte dlhé mesiace vývoja

V Android verzii zariadenia nájdeme procesor Snapdragon 855 od Qualcommu, informuje Wired. Treba však znova podotknúť, že nejde o hotový produkt a Microsoft bude na jeho vývoji ešte pracovať, čo môže vo finále ovplyvniť aj vizuálnu stránku. Dizajn sa v tomto prototype nevyhol hrubým rámikom, ktoré sú však vo vrchnej časti domovom aj pre predný fotoaparát. Zatiaľ však ide o jediný spôsob pre fotografovanie a žiaden fotoaparát na zadnej stene nenájdeme. Pre zachytenie záberu je teda Surface Duo potrebné zložiť.

Zobraziť celú galériu (4)
Microsoft Surface /YouTube

V produkčnej verzii zariadenia sa však toho môže nakoniec veľa zmeniť, fotoaparáty nevynímajúc. Pri používaní ale nebude používateľovi chýbať ani Obchod Play a všetky aplikácie určené pre Android, vrátane tých od Microsoftu. Predstavenie tohto „smartfónu“ tak môže mnohým pripomínať situáciu spred niekoľkých mesiacov, kedy nám Samsung po tme poskytol náhľad na jeho vtedy pripravovaný model Galaxy Fold.

Microsoft sa teda pokúša s týmto prototypom vytvoriť nový segment, ktorý však hraničí s dnešnými skladacími smartfónmi a mnohí môžu túto jeho novinku s Androidom zaradiť práve do tejto kategórie. Nateraz sú ešte mnohé detaily tohto zariadenia nejasné a neostáva nám nič iné, iba si počkať, pokým spoločnosť nevyrukuje s produkčnou verziou v roku 2020. Dovtedy majú vývojári čas prispôsobiť aplikácie novému hardvéru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP