Aktualizácia o 7:57 – To, čoho sa mnohí najviac báli, sa nepotvrdilo a raketa SLS úspešne vyniesla druhý stupeň s kozmickou loďou Orion do vesmíru. Prídavné raketové motory na pevné palivo sa úspešne odpojili a rovnako aj prvý stupeň, keď minul svoje palivo. Zvyšok rakety čaká rozprestretie solárnych panelov a naštartovanie pohonu, pomocou ktorého sa dostane k Mesiacu.
Aktualizácia o 7:48 – Raketa SLS odštartovala z odpaľovacej rampy a mieri k Mesiacu. Po množstve problémov, ktoré v posledných mesiacoch zažila, všetci dúfajú, že misia dobre dopadne a nedôjde k nehode, ktorá by mohla zabrzdiť program Artemis potenciálne aj na niekoľko rokov.
Aktualizácia 16. novembra 2022 o 7:00 – Po dlhom čakaní a množstve odkladov dnes konečne štartuje k Mesiacu megaraketa SLS. Stroj je kompletne naplnený palivom a dnešné okno pre štart sa otvára o 7:04 nášho času. Potrvá dve hodiny.
#Artemis I Update: We are extending the countdown hold at T-10 minutes while the launch team estimates how much work needs to be done. This means we will slip into the two-hour launch window, and will share a revised launch time when it is confirmed. https://t.co/Ngak09dOp8
— NASA (@NASA) November 16, 2022
Stroj sa momentálne nachádza v pozastavenom odpočítavaní, keďže podľa NASA tímy prehodnocujú, koľko im ostáva práce pre umožnenie štartu.
Aktualizácia 13. októbra 2022 – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ohlásila nový termín pre úplne prvý let rakety SLS do vesmíru a následne k Mesiacu. Odštartovať má 14. novembra, viac ako dva mesiace po pôvodnom tohtoročnom termíne.
NASA totiž narazila na hneď niekoľko problémov a po neustálych únikoch vodíka a trhania si vlasov prišiel aj mocný hurikán, ktorý agentúru donútil skryť raketu naspäť do hangáru – aj k tomu došlo na poslednú chvíľu.
.@NASA is targeting the next launch attempt of #Artemis I for Monday, Nov. 14, with liftoff of the Space Launch System rocket carrying the @NASA_Orion spacecraft planned during a 69-minute launch window that opens at 12:07 a.m. EST.
LEARN MORE: https://t.co/PJj7pWrMUy pic.twitter.com/gYseqA9mn9
— NASA_SLS (@NASA_SLS) October 12, 2022
14. novembra má NASA k dispozícii 69 minút trvajúce okno na štart, ktoré začína o 18:07 nášho času (SELČ). Na štartovaciu rampu sa SLS vráti 4. novembra a NASA má v zálohe aj náhradné termíny a to 16. a 19. novembra.
Aktualizácia 4. septembra 2022 – NASA oznámila, že tretí pokus o štart superťažkej nosnej rakety SLS, ktorá má vyniesť na obežnú dráhu okolo Mesiaca kozmickú loď Orion bez posádky, sa v najbližších dňoch neuskutoční, informuje TASR.
#Artemis Update: The team continues to troubleshoot, and plans to return with a variety of options early next week. We are standing down on any launch attempts through the current launch period, which ends Tuesday.
See https://t.co/dMVnvEQcfC for more information. pic.twitter.com/cCefwG9FO0
— NASA (@NASA) September 3, 2022
Nasledujúci štart zrejme odložia až na polovicu októbra, pretože začiatkom budúceho mesiaca využije Kennedyho vesmírne stredisko posádka pre cestu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), povedal šéf NASA Bill Nelson v internom videu úradu.
Technici sa najprv pokúsia vykonať opravy priamo na odpaľovacej rampe, avšak krkolomný termín v žiadnom prípade nestíhajú a na let k Mesiacu si ešte počkáme viac ako jeden mesiac. V hre je tak opäť raketa Starship, ktorá má opäť šancu dostať sa na orbitu skôr ako SLS.
Aktualizácia 3. septembra 2022 – NASA oficiálne zrušila dnešný pokus o štart úplne prvej rakety SLS, ktorá sa má stať najsilnejšou funkčnou raketou na svete.
Aj v tomto prípade došlo k úniku paliva, avšak na úplne inom mieste. K úniku dochádzalo z napájacieho ramena, cez ktoré do rakety prúdi kvapalný kyslík a vodík. NASA sa pokúsila o vyriešenie problému zastavením čerpania, čo malo umožniť tesneniu usadiť sa.
The #Artemis I mission to the Moon has been postponed. Teams attempted to fix an issue related to a leak in the hardware transferring fuel into the rocket, but were unsuccessful. Join NASA leaders later today for a news conference. Check for updates: https://t.co/6LVDrA1toy pic.twitter.com/LgXnjCy40u
— NASA (@NASA) September 3, 2022
To sa ale nepodarilo, plán B nefungoval takisto a plán C, teda opätovné vyskúšanie plánu A, nepomohlo. Agentúra sa preto rozhodla pokus o štart zrušiť a ďalšiu možnosť má 5. a 6. septembra. V prípade potreby vrátenia stroja do hangáru ale tieto termíny nestihne.
Aktualizácia 31. augusta 2022 – NASA v sobotu 3. septembra uskutoční odložený štart superťažkej nosnej rakety SLS (Space Launch System) v rámci misie Artemis. TASR správu prevzala v stredu z agentúry AFP.
Hlavný manažér misie Artemis Mike Sarafin oznámil nový termín štartu v utorok na tlačovom brífingu. NASA na Twitteri píše, že dvojhodinový časový úsek na štart rakety začne plynúť v sobotu o 2.17 h miestneho času (8.17 h SELČ).
We're now targeting Saturday, Sept. 3 for the launch of the #Artemis I flight test around the Moon. The two-hour launch window opens at 2:17 p.m. ET (18:17 UTC). pic.twitter.com/MxwdcKHGdd
— NASA (@NASA) August 30, 2022
Raketa SLS mala pôvodne odštartovať v pondelok (30. augusta), štart bol však zrušený pre problémy s teplotou jedného zo štyroch motorov. Misia Artemis má za cieľ vyskúšať 98 metrov dlhú raketu SLS a kozmickú loď Orion.
Táto misia je bez posádky a v lodi Orion sú umiestnené figuríny vybavené senzormi. Po tomto skúšobnom lete bude nasledovať misia Artemis II aj s ľudskou posádkou. Štart tejto rakety Orion je naplánovaný na máj 2024. To všetko speje k misii Artemis III, ku ktorej dôjde najskôr v roku 2025 a jej hlavným cieľom je opätovne dostať ľudí na povrch Mesiaca.
Aktualizácia 30. augusta 2022 – Mnohí fanúšikovia vedy a vesmírnych letov sú po včerajšku rozhorčení. Zrušenie letu je ale bežnou záležitosťou a to obzvlášť pri takýchto veľkých a dôležitých misiách. Najmä v prípade, že raketa stála cez 4 miliardy a NASA nemá záložný plán.
Ako však informuje Ars Technica, problém je v tomto prípade inde. NASA sa totiž pred niekoľkými mesiacmi pokúšala o vykonanie dôležitej skúšky s raketou SLS, v rámci ktorej mala naplniť svoje nádrže a simulovať štart až do posledných 10 sekúnd pred spustením motorov.
To sa ale nepodarilo kvôli úniku paliva a aby skúšku dokončila, inžinieri museli oklamať palubný počítač. Kvôli tomu nebolo možné vykonať chladenie jedného zo štyroch hlavných motorov RS-25. Práve tento proces by pritom odhalil chybu, ktorá znemožnila včerajší štart.
Nakoniec sa predsa len ukázalo, že počasie je príliš chaotické a ani v prípade funkčnosti všetkých systémov by sa misia nekonala. Náhradný termín je 2. septembra a následne 5. septembra, avšak v prípade potreby vrátenia rakety do hangáru a servisu komponentov je možné, že tieto termíny nestihne a poletí až v októbri.
Problémom NASA je, že je na tento projekt vyvíjaný obrovský politický tlak kvôli neuveriteľným problémom s manažmentom, ktorý spôsobil nielen množstvo odkladov, ale tiež astronomickú cenu celého projektu, informuje Ars Technica v inom článku.
Aktualizácia o 14:40 – Štart rakety SLS sa dnes nekoná, kvôli problému s ventilom prvého stupňa rakety sa NASA rozhodla misiu odložiť. Inžinieri pracujú na riešení a zatiaľ nie je jasné, aký bude nasledujúci postup.
SCRUB. NASA launch director Charlie Blackwell-Thompson has called off today's Artemis 1 launch attempt due to an issue with an engine bleed on the core stage. https://t.co/3x7wi3KbIh pic.twitter.com/M5fEtZcuNl
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) August 29, 2022
Náhradné termíny sú stanovené na 2. a 5. septembra, avšak v prípade návratu rakety do hangáru je možné, že tieto termíny nestihne. V takom prípade poletí najskôr o mesiac, na prelome septembra a októbra.
Pôvodný článok:
Dnes, 29. augusta 2022, odštartuje zo Zeme vôbec po prvý raz v histórii raketa SLS. Tento stroj vesmírnej agentúry NASA je momentálne tou najväčšou a najsilnejšou raketou na svete a po rokoch intenzívneho riešenia problémov, prekračovania rozpočtu a zdĺhavého čakania odštartuje najdôležitejší vesmírny program 21. storočia.
Zatiaľ to ale nevyzerá vôbec ružovo a NASA hasí jeden problém za druhým. Na povrch vyplávali aj obavy z praskliny jednej z prírubu na prvom stupni, nedarí sa uviesť do prevádzky jeden z ventilov tretieho motora centrálneho stupňa a nie je vylúčené ani odloženie letu. NASA sa zatiaľ spolieha na dnešný štart a o odložení neinformovala.
NASA's Artemis 1 launch team is now evaluating a possible crack in a flange on the core stage's intertank area. https://t.co/3x7wi3KbIh pic.twitter.com/ran4s2TwcI
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) August 29, 2022
Nejedná sa pritom o prvý problém rakety SLS a v minulosti nezvládla takmer nič na prvý pokus. Aj napĺňanie nádrží prinieslo množstvo problémov a nepodarilo sa ani na tretí pokus.
Monštruózny stroj medzi raketami
Dnešný štart rakety SLS má dvojhodinové okno príležitosti, vďaka ktorému môže odštartovať najskôr o 14:33 nášho času a v najbližších dvoch hodinách po tom. Let je možné sledovať prostredníctvom živého prenosu NASA, ale tiež množstva ďalších kanálov na platforme YouTube. Vlastné vysielanie v rozlíšení 4K a s použitím internetového pripojenia Starlink má aj populárny Everyday Astronaut.
Raketa SLS sa skladá z centrálneho stupňa, ktorý poháňajú štyri raketové motory RS-25. Ich tradícia sa datuje do éry Raketoplánu a jedná sa o jeho hlavné motory. RS-25 spaľujú kvapalný vodík a kyslík, pričom spolu produkujú ťah vo výške cez 10 100 kN, píše NASA.
Väčšinu ťahu pri štarte však zabezpečia prídavné raketové motory na pevné palivo, ktoré raketa zdedila takisto po Raketopláne. Spolu s nimi dosiahne SLS pri štarte ťah až takmer 40 000 kN. Kým v ére Raketoplánu NASA tieto prídavné motory zachraňovala a opätovne používala, v tomto prípade skončia v oceáne.
Program dostane vlastnú stanicu
Kým počas programu Apollo pristáli ľudia na Mesiaci v lunárnom module a jeden z astronautov ostal na orbite vo veliteľskom module, tentoraz to bude úplne inak. Program Artemis totiž dostane vlastnú vesmírnu stanicu a pôjde tak o vôbec prvú podobnú stavbu tak ďaleko od Zeme.
Táto stanica dostala názov Gateway a je oveľa menšia od Medzinárodnej vesmírnej stanice. Na projekte sa podieľa nielen NASA, ale tiež Európska vesmírna agentúra (ESA), Kanadská vesmírna agentúra (CSA) a tiež japonská JAXA. Prvý modul sa dostane do kozmu už v roku 2024.
Ako to bude vyzerať?
Misiu bude sprevádzať niekoľko kľúčových míľnikov, pričom prvým z nich je oddelenie prídavných motorov. K tomu dôjde 2 minúty a 12 sekúnd po štarte a to vo výške 45 km. Následne, 3 minúty a 13 sekúnd po štarte, dôjde k oddeleniu krytov servisného modulu a napokon, o ďalších 6 sekúnd, aj k odpojeniu systému LAS na samom vrchu rakety, ktorý má v budúcnosti odniesť kozmickú loď Orion s astronautmi do bezpečia v prípade zlyhania.
K vypnutiu hlavných motorov a oddeleniu centrálneho stupňa dôjde až 8 minút a 16 sekúnd po štarte a to vo výške 157 km nad Zemou. Napokon dôjde k naštartovaniu druhého stupňa, ktorý poháňa raketový motor RL-10. Ten v minulosti poháňal množstvo rakiet a v budúcnosti bude použitý aj na rakete Vulcan, ktorú vyvíja americký spoločnosť United Launch Alliance.
V rámci tejto misie zotrvá v prevádzke až približne 10 minút a kozmická loď Orion rozprestrie svoje solárne panely. Na konci jedného z nich sa nachádza kamera, ktorá poskytne zábery samotnej kozmickej lodi počas letu k Mesiacu a aj okolo neho.
Stroj vynesie do kozmu niekoľko malých satelitov a Orion sa vráti na Zem, pričom vstúpi do atmosféry pri extrémne vysokej rýchlosti, s ktorou sa kozmické lode vracajúce sa z ISS nestretávajú. Ak pôjde všetko hladko, program Artemis má otvorené dvere a NASA sa môže aktívne zaoberať misiou Artemis II, ktorá ponesie aj astronautov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Čaká nás astronomický úkaz storočia. O pár dní uvidíme na oblohe vzácny planetárny jav
Myšlienky prepisuje na reálny text. Meta úspešne vyvíja systém, ktorý číta ľudskú myseľ
Vedci objavili v Číne nový koronavírus. Tu je všetko, čo o ňom potrebuješ vedieť
Zem bude mať strážcu. NASA spustí revolučnú zbraň proti asteroidom skôr, než bude neskoro
Vedci našli stovky neznámych čiernych dier. Ich existencia spochybňuje teórie o vývoji galaxií
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
12 eur len za vstup. Obľúbený obchodný reťazec zavádza novinku, zákazníci hlásia problémy
Schudla som vďaka diéte podľa cirkadiánneho rytmu. Podľa tejto životosprávy by sme mali žiť, radí expert
Na Slovensko sa rúti dramatická zmena počasia. SHMÚ vydáva výstrahy (PREDPOVEĎ)
Detský zlozvyk Slovákov prerastá do vážnej choroby. Je to len špička ľadovca, tvrdí uznávaná psychologička
Trump bol členom KGB s krycím menom, tvrdí bývalý sovietsky špión. Dôkazy neexistujú
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Čaká nás astronomický úkaz storočia. O pár dní uvidíme na oblohe vzácny planetárny jav
- Za málo peňazí dostaneš famózny stroj. Toto sú najlepšie a najlacnejšie drony na slovenskom trhu
- Ľuďom dávajú platené produkty zadarmo. Hekeri prelomili ochranu po 20 rokoch, Microsoft to nerieši
- Netflix prerazil dno a zabil milovanú fantasy. Zaklínač na tom nikdy nebol horšie
- Maybach hrá pri ňom druhé husle. „Nová“ automobilka ukázala luxusný elektromobil s 852 koňmi
-
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Za málo peňazí dostaneš famózny stroj. Toto sú najlepšie a najlacnejšie drony na slovenskom trhu
- Medicína jasá. Vedci skúmali globálny problém 10 rokov, AI od Google ho vyriešila za 2 dni
- Netflix prerazil dno a zabil milovanú fantasy. Zaklínač na tom nikdy nebol horšie
- Prefíkane porazili najlepší engine sveta. AI modely podvádzajú všetkých aj v tej najbanálnejšej veci
-
- Majú zásoby 85 miliárd m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu z prekvapivej krajiny
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Ľudstvo objavuje „nový svet“. V hĺbke 2 000 metrov našli mimoriadne vzácny zdroj energie
- Ak nepredáš auto, poškodíme ti ho. Majitelia populárnej značky čelia vyhrážkam po celom svete
Slovenské elektrárne prešli na čistú energiu. Ich produkcia neobsahuje žiadne emisie CO₂
Každý druhý človek bol ich terčom. Hekeri stupňujú svoje útoky, pod paľbou sú aj kritické sektory
Geopolitické napätie prináša aj pozitíva. Cena tohto kovu láme rekordy
Z rieky vytiahli stredoveký poklad. V Poľsku našli nadšenci vzácne zbrane
Apple masívne investuje v USA. Sľubuje nové pracovné miesta, vývoj AI aj modernú výrobu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
12 eur len za vstup. Obľúbený obchodný reťazec zavádza novinku, zákazníci hlásia problémy
Schudla som vďaka diéte podľa cirkadiánneho rytmu. Podľa tejto životosprávy by sme mali žiť, radí expert
Na Slovensko sa rúti dramatická zmena počasia. SHMÚ vydáva výstrahy (PREDPOVEĎ)
Detský zlozvyk Slovákov prerastá do vážnej choroby. Je to len špička ľadovca, tvrdí uznávaná psychologička
Trump bol členom KGB s krycím menom, tvrdí bývalý sovietsky špión. Dôkazy neexistujú
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené