Posledné pristátie človeka na Mesiaci vlani oslávilo 50. výročie a od tej doby sa človek za hranicu nízkej obežnej dráhy Zeme nepozrel. To ale už čoskoro od základov zmení program Artemis, ktorý je považovaný za novodobé Apollo s oveľa väčšími ambíciami a cieľmi.

Aj keď okolo tohto projektu zatiaľ nevládne ošiaľ podobný tomu, ktorý si vyslúžilo prvé pristátie na Mesiaci, je oveľa väčší a náročnejší. Vďaka technologickému pokroku je ale možné ho uskutočniť a učiniť to, o čom mnohí snívajú už dlhú dobu – založiť na Mesiaci ľudskú kolóniu a začať tak úplne novú éru ľudstva a jeho vesmírnej expanzie.

Prvý krok – doprava

Najdôležitejšou je pri ceste k Mesiacu samotná raketa. Práve absencia dostatočne veľkej a výkonnej rakety ľudstvu dlhú dobu bránila, aby sa pokúsilo dostať ľudí k Mesiacu. To chce NASA zmeniť s raketou SLS a čoskoro aj súkromná spoločnosť SpaceX a jej Starship, ktorá je ešte väčšia, výkonnejšia a zohrá v tomto projekte dôležitú rolu.

SLS sme sa venovali v samostatných článkoch, v skratke sa ale jedná o vysokú rakety s dvomi prídavnými raketovými motormi, centrálnym stupňom a druhým stupňom, ktorých úlohou je vyniesť do vesmíru kozmickú loď Orion s astronautmi.

NASA/Flickr

Okrem SLS je pre program Artemis dôležitá aj samotná Starship, keďže jej druhý stupeň poslúži ako pristávací lunárny modul. Bez nej preto nie je možné dostať astronautov na samotný povrch a do vesmíru ju môže vyniesť len prvý stupeň s názvom Super Heavy, ktorý je súčasťou bežnej verzie Starship.

Ďalšie lety tej istej rakety sú následne nutné pre dočerpanie paliva do lunárnej verzie, aby sa dostala k Mesiacu aj s nákladom a zároveň dostatkom paliva na to, aby prevážala astronautov medzi stanicou na lunárnej orbite a lunárnym povrchom, vysvetľuje v tlačovej správe NASA.

Druhý krok – stanica
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú