Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA nedokázala vykonať kľúčový test rakety SLS ani po troch pokusoch. K Mesiacu mala letieť už v júli alebo júni tohto roku, informuje ArsTechnica.

Prvá hotová SLS sa teraz musí vrátiť do raketovej montážnej haly VAB (Vehicle Assembly Building) a podstúpiť opravy.

Žiadne prekvapenie

Raketa Space Launch System, ktorá má v budúcnosti dostať na obežnú dráhu Mesiaca astronautov lunárneho programu Artemis, je v problémoch už dlhé roky a okrem vážneho prekročenia rozpočtu projekt naráža aj na drastické meškanie a posúvanie termínov.

Po dlho očakávanom pokroku sa stroj dostal na štartovaciu rampu a mal podstúpiť kľúčový test, v rámci ktorého dôjde k naplneniu nádrží a simulovaniu štartovacej sekvencie. Počas troch pokusov však vždy nastali problémy a ani raz sa nepodarilo túto procedúru dokončiť.

NASA/Aubrey Gemignani

Problémy sa týkali ako samotnej rakety, tak aj mobilnej štartovacej rampy a pozemných systémov. Pri poslednom pokuse dokázala NASA naplniť kyslíkovú nádrž centrálneho stupňa iba na 49 % a vodíkovú dokonca len na 5 %, čo je rozhodne ďaleko od dokončenia celej procedúry, bez ktorej nemôže dôjsť k odštartovaniu misie Artemis I.

Chýba to najdôležitejšie

Aj keď, ako podotýka pre ArsTechnica Eric Berger, predstavuje tento test pokrok, ani zďaleka sa nedostal k tej najdôležitejšej časti. Počas kompletného naplnenia nádrží je totiž namáhanie celej konštrukcie najvyššie a to nielen kvôli vnútornému tlaku, ale tiež extrémne nízkej teplote kryogenického paliva.

NASA tvrdí, že najbližšie týždne využije na vyriešenie tohto problému a dôjde aj k opravám. Napríklad dodávateľ Air Liquide vylepší systémy pre zásobovanie plynným dusíkom a NASA vymení kontrolný ventil na druhom stupni rakety, píše Interesting Engineering. Okrem toho musí NASA opraviť aj únik plynu na štartovacej rampe.

NASA/MSFC

Ak chce NASA túto misiu úspešne vykonať v tomto roku, potrebuje nielen čo najskôr vykonať takmer bezchybný test, ale tiež bezchybný štart. Potrebuje vyhovujúce počasie (čo na Floride nie je ani zďaleka tak jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať) a zároveň je nutné, aby nezlyhali žiadne komponenty, pochopiteľne.

Neustále odklady

V rámci programu Artemis mali pristáť astronauti na Mesiaci už v roku 2024, čo je dnes prakticky nemožné. Projekt potrebuje pre svoje fungovanie raketu Starship, pripravené však nie sú ani len skafandre pre astronautov a hrozí, že k pristátiu na povrchu Luny dôjde najskôr v roku 2026.

NASA verí v šťastný koniec

„V mojej mysli niet pochýb o tom, že dokončíme toto testovanie a budeme načúvať hardvéru a dáta nás povedú k ďalšiemu kroku. Podnikneme potrebné kroky, aby mohla táto raketa odštartovať. Neviem presne, aký je termín, no v mysli nepochybujem o tom, že testovanie dokončíme a budeme pripravení odštartovať,“ vyjadrila sa optimisticky Charlie Blackwell-Thompson, letová riaditeľka programu Artemis.

Zároveň navrhla možnosť vykonania dodatočného testu po tom, čo sa raketa SLS dostane na rampu tesne pred svojim ostrým štartom, informuje Space News. Podľa odborníkov však v takom prípade narastá riziko zlyhania v súvislosti s bezpečnostným systémom, ktorý je zodpovedný za odpálenie rakety v prípade jej zlyhania a vychýlenia z kurzu.

Druhý stupeň rakety SLS a kozmická loď Orion, ktorá neskôr ponesie nielen amerických astronautov k Mesiacu. Zdroj: Terry White/NASA

Raketové motory RS-25, ktoré poháňajú centrálny stupeň SLS a v minulosti ich využíval americký Raketoplán, už testovaním prešli. Horšie sú na tom prídavné raketové motory na pevné palivo, ktoré majú určitú životnosť a čím dlhšie čakajú na let, tým vyššie je riziko ich zlyhania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú