Americká mediálna skupina CME prevádzkuje a vlastní známe slovenské a české televízie, ktoré čoskoro prejdú do rúk nového majiteľa. Markíza a Nova sú na predaj v balíku s rumunskými a bulharskými stanicami, pričom ich cena prekračuje 1 miliardu dolárov.

O predaji týchto populárnych televízií sa hovorí už nejaký ten čas, no rokovania začali až prednedávnom. Záujem o majetok skupiny CME je poriadne veľký a svoju ponuku už dávnejšie stihla predložiť aj Penta.

Záujemcov je neúrekom

Tá sa však na odkúpení Markízy s jeho doterajším majiteľom nedohodla, a tak predaj pokračuje aj v tomto období. Svoj záujem prejavila tiež skupina CEFC, ktorú tvoria čínski investori. Novým majiteľom nielen slovenských a českých, ale aj bulharských a rumunských televíznych staníc by sa rada stala skupina PPF, ktorá u nás pôsobí cez operátora O2.

Nenechaj si ujsť
Prima chce zrazu úplne odísť zo Slovenska. Žiada operátorov o razantný krok

Dokonca sa v otázke o potencionálnych kupcoch spomína aj meno Andreja Babiša, ktorý by však mohol mať v tomto prípade problém pri schvaľovaní rozhodnutia antimonopolným úradom. Okrem Markízy a Novy do skupiny CME ešte nedávno patrili aj niektoré slovinské a chorvátske stanice.

Preč s celým portfóliom!

Tie už americký vlastník odpredal skupine United Group za 230 miliónov eur. Portfólio americkej mediálnej skupiny CME na Slovensku zahŕňa okrem Markízy aj programy Dajto, Doma a v Česku je to stanica Makríza International.

Práve u našich českých susedov CME tiež vlastní spomínanú televíziu Nova a jej dcérske stanice Nova Cinema, Nova 2, Nova Action či Nova Gold. Do jeho rúk spadá aj Nova International. Okrem tohto kanálu si slovenskí diváci môžu predplatiť aj športové programy Nova Sport 1 a Nova Sport 2. Za všetky tieto české a slovenské televízne stanice po kúpe nový majiteľ zaplatí viac ako 10-cifernú sumu, ktorá pôjde do vrecka priamo skupine CME.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom