Ani rumunská automobilka Dacia nezaháľa a prináša svoj prvý ľudový elektromobil už aj k nám do Európy. Dacia Spring sa bude dať tento mesiac predobjednať vo Francúzsku so základnou cenovkou takmer 17 000 €, informuje portál InsideEVs.

Dacia Spring je dizajnovo naozaj veľmi vydarený kúsok, no veľkostne a aj parametrami auto napovedá, že sa jedná o čistokrvný mestský elektromobil. Springu sme sa detailnejšie venovali už dávnejšie po jeho oficiálnom predstavení.

Dojazd tohto modelu je podľa WLTP 230 km, no Dacia uvádza, že pri jazde výhradne v meste sa dá na jedno nabitie prejsť až okolo 300 km. Nabíjanie 26,8 kWh batérie umožní využiť aj 30 kW nabíjací výkon, avšak za príplatok. S wallboxom alebo DC nabíjacím káblom sa Spring nabije na 80 % kapacity za zhruba 50 minút.

Dacia

NEPREHLIADNI
Do Európy prichádza lacný elektromobil pre masy. Toto je úplne nová Dacia

Základná nabíjačka ale poskytne výkon len 6,6 kW a s jej využitím bude trvať nabíjací proces necelých 5 hodín. Spotreba energie je udávaná na úrovni 14 kWh/100 km, pričom maximálnu rýchlosť výrobca obmedzil len na 125 km/h a výkon elektromotora dosahuje 44 konských síl alebo 33 kW. Točivý moment dosahuje 125 Nm.

Lákavá cenovka za nový elektromobil

Ako píše Motor1, vo Francúzsku sa spočiatku budú dať predobjednať dve verzie, štandardná a Business, ktorá je určená pre služby car-sharingu. V roku 2022 má pribudnúť ešte model bez zadných sedadiel určený pre doručovateľské služby.

Základný model začína na cenovke 16 900 € a najlepšie vybavená verzia Comfort Plus stojí 18 490 €. Tá do auta pridáva 7″ obrazovku infotainmentu, zadnú parkovaciu kameru, parkovacie senzory a štýlové oranžovo-sivé sfarbenie. Iba táto verzia bude mať navyše možnosť príplatku za 30 kW rýchle nabíjanie, ktoré stojí ďalších 600 €.

Dacia

Predobjednávky štartujú už tento mesiac a prvé kusy by mali zákazníkom doraziť na jeseň tohto roka. S rôznymi dotáciami si dokážu Francúzi zraziť cenovku základného modelu na 12 500 €, čo je za nový elektromobil naozaj skvelá čiastka.

Na domácom rumunskom trhu sa však po uplatnení dotácií dá Dacia Spring kúpiť už za 7 000 €. No aj v susednom Maďarsku šiel Spring na dračku, s tamojšími dotáciami sa dal kúpiť za niečo okolo 11 000 € a vypredal sa tak behom pár hodín.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP