Rumunská automobilka Dacia chce v Európe spôsobiť cenovú revolúciu v oblasti elektromobility. Pomôcť jej má k tomu nový model Dacia Spring, ktorej cenovka štartuje na sume okolo 10 000 až 12 000 €. Dizajn však môže naoko klamať o jeho skutočných rozmeroch, v porovnaní s inými známymi elektromobilmi je totiž Spring naozaj drobec.

O tom, že elektrický Spring bude v Európe populárny, svedčí aj fakt, že v Maďarsku sa vypredal behom pár hodín od spustenia predobjednávok. Jeho cena na tamojšom trhu začínala na nie príliš „revolučných“ 17 850 €, no pri uplatnení všetkých možných dotácií si ju mohli Maďari kúpiť za skvelých 11 000 €.

Dacia

Pri pohľade na dizajn Dacie Spring by si si povedal, že auto sa náramne podobá na model Sandero a aj na základe toho si množstvo ľudí myslí, že aj veľkostne sa jedná o podobné vozidlo. To však vôbec nie je pravda, Spring totiž vychádza z elektromobilu Renault K-ZE, ktorý je určený výhradne pre čínsky trh.

Kategória najmenších vozidiel

Renault K-ZE je ešte menší elektromobil ako Renault ZOE, z čoho vyplýva, že aj Spring bude v porovnaní so ZOE oveľa menší. Koniec koncov, tento fakt potvrdzujú aj fotografie, kde obe vozidlá stoja bok po boku.

@a-p-m/cochespias

Dacia Spring sa tak neradí do kategórie kompaktných hatchbackov, ale skôr ide o čistokrvný malý mestský elektromobil, ktorý by sa mal porovnávať s Volkswagenom e-UP alebo Škodou Citigo-e, ktorú sme otestovali aj v redakcii.

Aj papierové špecifikácie Springu jasne naznačujú, kam sa tento rumunský elektromobil radí. Dojazd podľa WLTP udáva výrobca na 225 km, ktorý zabezpečí 26,8 kWh batéria s možnosťou 30 kW nabíjania, avšak iba za príplatok. Základná palubná nabíjačka poskytne nabíjací výkon iba 6,6 kW.

Segment najmenších elektromobilov sa ale aj na našom trhu teší obrovskej popularite. Model Škoda Citigo-e je už vypredaný, čím sa vytvoril ešte lepší priestor pre príchod elektrickej Dacie Spring, ktorá má v tomto segmente rozhodne istú šancu úspech.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP