Rumunská automobilka môže so svojim elektromobilom Spring spraviť dieru na európskom trhu. Tomu, že by sa im to skutočne mohlo podariť, nasvedčuje aj fakt, že prvé kusy určené pre maďarský trh sa vypredali behom pár hodín. Na túto zaujímavosť upozornil portál Autoviny.sk.

Dacia má s lacným elektromobilom Spring skvele našliapnuté stať sa skutočne „ľudovým elektromobilom pre masy Európanov“. Koniec koncov, jej cena v Číne začína na neuveriteľných 8000 €. V Európe bude pochopiteľne o niečo drahšia, pohľad na tunajšie ceny dokáže načrtnúť maďarský trh, kde už spustili predobjednávky na prvé kusy.

Ako píše maďarský portál Portfolio, katalógová cena nového Springu je na tamojšom trhu stanovená na 6,5 milióna forintov, čo je v prepočte  17 850 €. Maďari však na nákup elektromobilu mohli využiť dotáciu v hodnote 2,5 milióna forintov, čiže okolo 6850 €. Výsledná suma nového Springu od Dacie sa tak dostala na skvelých 11 000 €. To je naozaj smiešny peniaz za úplne nový, dobre vyzerajúci mestský elektromobil.

Dacia

Niet sa preto čomu diviť, že prvých 100 kusov, ktoré boli k dispozícii na predobjednávku, sa vypredali za necelé 4 hodiny. Dacia však záujemcov upozornila, že katalógová cena ešte nie je konečná, finálnu cenu, ako aj zoznam výbavy, uvedie automobilka až v budúcom roku.

Ak sa ale cena novej Dacie Spring bude pohybovať na úrovni 17 až 18-tisíc eur aj na ostatných európskych trhoch, bez pochyby pôjde o predajný hit. Aj u nás plánuje štát podporiť nákup elektromobilov ďalším kolom dotácií, ich výška však bude údajne o niečo nižšia, ako tomu bolo v prom kole, kedy si na nákup mohol získať až 8 000 €.

Ak by sme sa však s dotáciou u nás vedeli dostať na sumu okolo 11 000 €, nový Spring by ťa vyšiel lacnejšie než elektrická Škoda Citigo. Svojimi parametrami napokon Spring oproti konkurencii malých mestských elektromobilov nijako nezaostáva.

Dacia

Ako sme už písali, disponuje elektromotorom o výkone 44 konských síl a má batériu s kapacitou 26,8 kWh. Tá zabezpečí dojazd 225 km podľa WLTP, pričom maximálna rýchlosť je obmedzená na 125 km/h.

K dispozícii bude niekoľko úrovní príplatkovej výbavy, ktorá bude zahŕňať rady asistentov, multimediálny systém s podporou Apple CarPlay a Android Auto či cúvacie kamery.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP