Mladá americká automobilka Lucid prichádza do Európy. Ich zatiaľ jediný elektrický model, ktorým je luxusný sedan Lucid Air, sa už dá predobjednať aj na vybraných európskych trhoch. Na túto novinku upozornil portál Electrek.

Zatiaľ čo zákazníci v USA sa dočkajú prvej prémiovej edície Lucid Air Dream Edition už túto jar, európski záujemcovia si musia ešte chvíľu počkať. Pozitívne ale je, že Lucid mieri aj do Európy, aj keď zatiaľ iba na vybrané trhy.

Európa ešte tento rok!

Ako informuje automobilka Lucid na svojom webe, rezervácie pre Európu sú už spustené pre tieto krajiny – Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Island, Taliansko, Monako, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Švédsko a Švajčiarsko.

Slovensko a ani českí susedia sa, žiaľ, v zozname krajín zatiaľ nenachádzajú. Do budúcna však automobilka rozhodne plánuje expandovať aj na menšie trhy, kam patríme aj my či naši západní susedia. Rezervačný poplatok činí 1000 dolárov, respektíve to bude ekvivalent tejto sumy v danej mene, ktorá sa v krajine používa.

Takto vyzerá objednanie Lucid Air pre susedné Rakúsko, Redakcia

Podľa oficiálnej informácie z tlačovej správy Lucid by mali začať dodávky prvých kusov v Európe už koncom tohto roka. Ak sa ale pozrieme priamo na rakúsky konfigurátor, dostupnosť jednotlivých modelov ukazuje rok 2022. V Európe sa pritom budú dať objednať všetky verzie okrem Dream Edition, teda Air Pure, Air Touring aj Air Grand Touring. Ich plná cena zatiaľ takisto známa nie je, no záloha za predobjednávku činí 300 € pri modeli Pure a 900 € pri dvoch vyšších modeloch.

Lucid Air je naozaj solídny elektromobil, minimálne teda podľa papierových špecifikácií. Najvýkonnejšia a najluxusnejšia verzia Dream Edition vyjde až na 169 000 dolárov, opačnou cestou však pôjde najlacnejší Lucid Air, ktorý bude dostupný za 80 000 dolárov, no ten príde na trh až budúci rok.

Najlepšiu výbavu nájdu vodiči práve v najdrahšej verzii, ktorá sa pýši výkonom 1080 koní, zrýchlením z 0 na 100 km/h len za 2,5 sekundy a šprintom na 400 m už za 9,9 s.

Lucid Motors

Výrobca potvrdil, že v prípade verzií Grand Touring a Dream Edition bude elektromobil vybavený 113 kWh batériou. Vo výbave tejto novinky bude aj obojsmerná 19,2 kWh nabíjačka pre nabíjanie doma, no zároveň poslúži pri nabíjaní vozidiel medzi sebou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP