Z času na čas sa na našom trhu objavia naozaj unikátne vozidlá a jedným z nich je aj Renault Twizy, ktorý si už môžeš oficiálne zakúpiť. Ide o elektromobil s dojazdom 100 km, na ktorého šoférovanie ti stačí vodičský preukaz typu B1.

Renault Twizy je čistokrvné mestské presúvadlo, naznačuje to jeho dizajn a výkonnostné parametre. Tento malý mestský elektromobil navyše môže šoférovať aj neplnoletý vodič, stačí mu na to vodičák skupiny B1. Ten sa dá získať už od 16 rokov.

Jeden model s lákavou cenovkou

Pre ľudí, ktorí dochádzajú do práce v rámci mesta, je Twizy skvelou alternatívou. Toto malé „žihadlo“ sa u nás predáva za 12 800 € a k dispozícii je iba jeden model s označením Urban 80. Twizy je dvojmiestny elektromobil s dojazdom 100 km, nabíja sa z klasickej 230 V siete a plné nabitie trvá iba 3 hodiny a 30 minút.

Elektromobil disponuje aj systémom rekuperácie. Dvojica sedadiel je usporiadaná za sebou, no zadný pasažier si príliš veľa miesta neužije. Vodič má v podstate na výber, či do auta vezme nejakého známeho, alebo väčší nákup.

NEPREHLIADNI
Automobilka Fisker vstáva z popola a pripravuje lacný elektromobil pre masy. Už je známa aj jeho cena

V základnej výbave modelu Urban 80 sa toho nachádza naozaj málo, dokonca tu nenájdeš ani dvere. Tie, ako aj kopa iných vecí, je k dispozícii za príplatok. Za dvere si Renault pýta 320 €, no dokúpiť sa dajú aj parkovacie senzory (200 €), možnosť spárovať telefónu cez Bluetooth (300 €) či strešné okno (200 €). Príplatkové dvere sú ale na druhej strane naozaj veľká „fičúra“, otvárajú sa dohora, podobne ako na športových autách.

Malý Renault nie je žiaden trhač asfaltu, elektromotor má výkon len 13 kW (17 koní) a krútiaci moment činí 57 Nm. Maximálna rýchlosť dosahuje 80 km. Twizy by tak v pohode zvládol aj príležitostnú jazdu mimo mesta. Prevádzková hmotnosť tohto „mini auta“ je 473 kg.

Vo vnútri ďalej nájdeme jednoduchý displej, ktorý ukazuje rýchlosť, stav nabitia a najazdené kilometre. Renault Twizy je rozhodne zaujímavý elektromobil, technicky je však vozidlo evidované ako štvorkolka, aj preto ho môžu šoférovať vodiči od 16 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom