O ľuďoch je známe, že sú veľmi vynaliezaví. Hlavne v prípadoch, kedy im táto vynaliezavosť dokáže ušetriť nemalé peniaze. To, čo sa im ale podarilo vytvoriť tentoraz, prekonáva všetky doterajšie výtvory domácich kutilov.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

O obrovskej batérii Tesla Powerwall si už istotne počul. Táto batéria slúži na uchovávanie elektrickej energie získanej pomocou solárnej strechy. Má však jeden zásadný problém, a tým je cena. Za cenu okolo 4600 € si už veľa ľudí rozmyslí, či si takúto technologickú vychytávku zakúpi.

Stačí mať trocha vedomostí a šikovné ruky

Na YouTube aktuálne nájdeš niekoľko návodov, ako si doma vyrobiť zariadenie podobné tomu od Tesly. Postačí ti na to pár recyklovaných batérií zo starých notebookov. Takáto po domácky vyrobená batéria je nielen cenovo dostupnejšia ako Powerwall, ale tiež dokáže uchovať aj viac elektrickej energie. Pre porovnanie, Powerwall dokáže uchovať 14 kWh energie. Na fórach DIYPowerwalls používateľ Glubux napísal, že jeho batéria dokáže uchovať až 28 kWh energie a youtuber Peter Matthews dokáže vo svojej uchovať až 40 kWh energie, čo je skoro trojnásobok originálnej batérie z dielne Tesly.

Cenová politika je jasná

Na zostrojenie takejto obrovskej batérie ľudia využívajú lítium-iónové články. Tie dokážeš veľmi ľahko rozpoznať a práca s nimi je pomerne jednoduchá. Napríklad takúto batériu zo starého laptopu kúpiš za cenu okolo 5 €. Preto sa výroba vlastnej domácej zásobárne elektrickej energie nesmierne oplatí oproti kúpe originálnej Powerwall od Tesly. Mnoho ľudí pritom batérie z notebookov vôbec nerecykluje.

tesla

zdroj fotografie: Tesla

V Amerike skončí na skládke až 95 % laptopov, v ktorých sa nachádza batéria. Pri recyklácii lítium-iónových článkov vzniká priestor pre ich opätovné použitie práve pri takýchto domácich batériách. Tým pádom budú skládky menej zaplnené a znečistené a šikovní domáci kutili dostanú priestor pre ich ďalšie skvelé vynálezy. Tak čo, pustíš sa do vyrábania svojej vlastnej Powerwall aj ty?

O autorovi
Mário Šimovič
Som mladý chalan, predovšetkým sa venujem aplikovanej informatike a programovaniu, ale taktiež sa zaujímam o technické novinky zo sveta a hudbu. Takisto rád skúšam nové zariadenia a značky z čínskeho trhu.